Pacjenci.pl > Zdrowie psychiczne > Tak powinna wyglądać opieka psychiatryczna. Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie "Adamant" wchodzi do Polski. Pokaz przed premierą pod patronatem Pacjenci.pl
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 02.10.2023 17:21

Tak powinna wyglądać opieka psychiatryczna. Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie "Adamant" wchodzi do Polski. Pokaz przed premierą pod patronatem Pacjenci.pl

film
Adamant

Mają za sobą depresje, samobójstwa, ataki psychozy i pobyty w szpitalach psychiatrycznych. Na rekonwalescencję trafiają tu – do ośrodka pełnego empatii. Jest nim barka pływająca w Paryżu na Sekwanie. Czy w Polsce opieka psychiatryczna może wyglądać podobnie? O tym porozmawiamy z ekspertami. Zobaczcie film, bo właśnie wchodzi do Polski.

O nagrodzonym na festiwalu filmie po przedpremierowym pokazie porozmawiamy z ekspertami: dr hab. Sławomirem Murawcem i dr Mają Herman, psychiatrami i Justyną Żukowską Gołębiewską, związaną z akcją Młode Głowy fundacji Martyny Wojciechowskiej. 

"Adamant” do dystrybucji w Polsce wprowadza Aurora Films. 

Przedpremierowy pokaz filmu „Adamant”

Już we wtorek 3 października o godz. 19 w warszawskiej Kinotece pod patronatem Pacjenci.pl przedpremierowy pokaz filmu „Adamant”. Jeśli mieszkacie poza Warszawą zobaczcie live z dyskusji, która wystartuje po pokazie — ok. 21.10. A na film wybierzcie się 6 października, bo tego dnia trafi do kin w całej Polsce. 

Projekt bez nazwy - 2023-10-02T191417.005.png

Ten prosty nawyk może Cię uchronić przed depresją. Zacznij tak robić już dziś! Odkryto nową przyczynę depresji wśród nastolatków. Nie jest widoczna na pierwszy rzut oka

„Adamant” – film o wyjątkowym miejscu i o wyjątkowych ludziach

„Adamant” to film dokumentalny przedstawiający pływający ośrodek opieki dziennej dla ludzi z zaburzeniami psychicznymi. Adamant zacumowany jest na stałe nad Sekwaną i funkcjonuje już 13 lat. To jednocześnie pracowania artystyczna z własnym barem i kawiarnią, oferująca pomoc dorosłym poprzez muzykę, malarstwo, literaturę, rękodzieło i kino. Niektórzy wracają tu od czasu do czasu, inni z kolei są tu codziennie.  Podopiecznych dzieli nieraz wiek, status społeczny, czy światopogląd, lecz łączy to samo — potrzeba pomocy. 

Film Nicolasa Philiberta przenosi nas do rzeczywistości ośrodka. To dokumentalna lekcja empatii, pasji i walki ze słabościami. To przenikliwy obraz miejsca działającego bez wsparcia wielkich instytucji, który jednocześnie ukazuje coraz gorszą kondycję psychiatrii we Francji.

Tak wygląda tytułowa barka-ośrodek Adamant

Projekt bez nazwy - 2023-10-02T191508.028.png

Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem ekspertów

Po seansie zapraszamy na dyskusję, w której wezmą udział: 

dr n. med. Maja Herman — psychiatrka, psychoterapeutka, hipnoterapeutka i arteterapeutka, założycielka i prezeska Polskiego Towarzystwa Mediów Medycznych. Jest autorką lub współautorką publikacji naukowych, popularnonaukowych, edukatorką. Wykładowczyni, w przeszłości związana z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

Justyna Żukowska Gołębiewska-psycholożka, psychotraumatolożoka, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, na kierunku psychologia kliniczna. Absolwentka studiów podyplomowych m.in. z psychotraumatologii, zarządzania oświatą i przygotowania pedagogicznego oraz wielu szkoleń z zakresu psychologii i psychoterapii w tym Studium Integracyjnej Terapii osób po traumie oraz całościowego szkolenia certyfikującego I i II stopnia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Ukończyła także Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Niebieskiej Linii oraz Studium Interwencji Kryzysowej i Studium Terapii Uzależnień. Terapeutka rodzin i dzieci w nurcie TSR. Koordynatorka główna programu profilaktycznego Godzina dla Młodych Głów realizowanego przez Fundację UNAWEZA, koordynatorka koalicji na rzecz MŁODYCH GŁÓW przy fundacji UNAWEZA. Aktywistka, mama 3 dzieci

dr hab. Sławomir Murawiec — psychiatra, psychoterapeuta. Przewodniczący Komisji Kultury i Sztuki Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Redaktor książki: „Psychiatrzy twórcy”. Członek Zarządu Głównego PTP. Autor wielu publikacji naukowych, rozdziałów w monografiach i książek. Posiada 30 letnie doświadczenie w pracy z osobami z problemami zdrowia psychicznego.

Spotkanie poprowadzi Martyna Harland. Jest to autorka projektu Filmoterapia.pl, psycholożka i wykładowczyni Uniwersytetu SWPS, dziennikarka (Sens/Zwierciadło). Prowadzi rubrykę filmoterapeutyczną, gdzie od 2014 r. rozmawia o aktualnych premierach filmowych z Grażyną Torbicką. Współtworzyła programy telewizyjne: jak „Kocham Kino” w TVP2 czy „Hala Odlotów” TVP Kultura. Współautorka ksiażęk „Ukoić traumę. Jak oswoić lęk i strach?” razem z Ewą Woydyllo, wydawnictwo Mando. „No, bez jak. Rozmowy o męskości” razem z Jackiem Masłowskim, wydawnictwo Zwierciadło.

Adamant_poziom-zapowiedz.jpg

Polecane