2 zgony i 28 hospitalizacji po zakażeniu listerią. Źródłem bakterii wędlina
2 osoby zmarły, a 28 zostało hospitalizowanych po zjedzeniu wędliny ze znanej sieci delikatesów. Na terenie USA, w 12 stanach, wykryto w tej wędlinie bakterie listeria. Nie ma jednak nakazu wycofania żywności z rynku, bo… trwa dochodzenie w tej sprawie
Jedzą i chorują, a śledztwo trwa
CDC prowadzi ciągle dochodzenie w sprawie bakterii listeria w wędlinach na terenie całych Stanów Zjednoczonych. CDC, czyli Amerykańska agencja rządowa ds. ochrony zdrowia, Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom wydała komunikat, że w wyniku zatrucia zmarły co najmniej dwie osoby, natomiast 28 zostało hospitalizowanych. Do zakażeń doszło w 12 stanach, z czego najwięcej, bo siedem przypadków, zarejestrowano w Nowym Jorku. Zgony natomiast odnotowano w Illinois i New Jersey.
CDC, aby zidentyfikować problem pobierało próbki żywności od 29 maja do 5 lipca br., nadal nie ma jednak nakazu wycofania żywności z rynku. Powód? Nie ustalono, które produkty zostały zanieczyszczone bakteriami, które spowodowały dwa zgony . Co więcej - listerią zakaziła się także jedna ciężarna, ale przekazano do wiadomości, że ciąża została utrzymana.
Pierwsze objawy zatrucia listerią
Zakażenie bakterią listerią może dać objawy od razu po spożyciu zakażonej żywności, ale mogą one wystąpić dopiero po 10 dniach. Jak rozpoznać pierwsze objawy? Otóż zakażenie listerią wywołuje:
- gorączkę,
- ból głowy, a niekiedy sztywność karku,
- bóle mięśni i stawów,
- zmęczenie,
- dezorientację.
W skrajnych przypadkach może prowadzić do rozwoju zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsy. Zatrucie jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży (może skutkować poronieniem), noworodków oraz osób starszych i z osłabioną odpornością. Właśnie u dzieci i osób starszych objawy zakażenia są bardziej nasilone i zaliczamy do nich poza gorączką:
- zaburzenia równowagi,
- światłowstręt,
- przeczulicę,
- uczucie splątania.
Mogą wystąpić także dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak biegunkę , nudności, wymioty.
Warto pamiętać, że jeśli bakteria zajmie układ nerwowy, to do objawów charakterystycznych dla zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych zaliczamy sztywność karku i trudność z przygięciem brody do klatki piersiowej. Jeśli takie objawy wystąpią, należy jak najszybciej udać się do lekarza~!
Źródła zakażenia
Bakteria Listeria monocytogenes może z powodzeniem rozwijać się w lodówce, ale niszczy ją wysoka temperatura. Dlatego podgrzanie produktu do 60 stopni powinno “załatwić” sprawę i pozbyć się bakterii. Na ogół Listeria rozwija się w surowym mięsie oraz produktach z mleka niepasteryzowanego . Spotkać ją można także w surowych rybach, lodach, sałatach, produktach mięsnych wędzonych.
Leczenie liesteriozy może trwać do 8 tygodni i polega na antybiotykoterapii.
Czytaj też:
Niebezpieczne bakterie w fontannach. Tam nie szukaj ochłody
To najgorszy rodzaj wody. Pijemy go niemal codziennie