Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Coraz więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. Jest gorzej, niż w ubiegłym roku
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 08.07.2024 14:40

Coraz więcej zakażeń boreliozą i przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. Jest gorzej, niż w ubiegłym roku

Borelioza, kleszcze
Fot. Shutterstock/ 24K Producetion

Borelioza to temat, który bardzo często przewija się w mediach, nie tylko latem. Niestety, rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134. 

Niestety, to więcej, niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. To jeszcze nie wszystko, bo w ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowano 159 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.

Statystyki nie napawają optymizmem

Najnowsze statystyki nie napawają optymizmem. Niestety, rośnie liczba potwierdzonych przypadków boreliozy w Polsce. Od początku roku do końca czerwca było ich 9134.  Dane udostępnione zostały przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny o zachorowaniach na choroby zakaźne.

Zestawienie obejmuje okres od 1 stycznia do 30 czerwca tego roku. W tym samym czasie, w ubiegłym roku  było 7714 przypadków zachorowań na boreliozę i 150 na kleszczowe zapalenie mózgu.

Coraz więcej przypadków boreliozy
Fot. Shutterstock/Evgeniv
Podrażnione i przekrwione oczy? To może być trądzik różowaty oczny Miała zawał w wieku 24 lat. Zignorowała jeden objaw

Jakie są powikłania boreliozy?

Borelioza nazywana jest chorobą z Lyme, a wywołują ją krętki z rodzaju Borrelia. Mówi się o nich, ze to sprytne bakterie: są bardzo ruchliwe, potrafią zmienić kształt. W pierwszym okresie u większości zakażonych osób pojawia się mało bolesny rumień. Z kolei zmianom skórnym mogą towarzyszyć objawy podobne do grypy: gorączka, ale też stany podgorączkowe, zmęczenie, ogólne rozbicie, bóle głowy czy też stawów i mięśni.

Wśród neurologicznych powikłań choroby wymieniane są m.in. problemy z pamięcią oraz koncentracją, porażenie nerwu twarzowego, a nawet halucynacje. Z kolei o Kleszczowym Zapaleniu Mózgu mówi się, że to ostra choroba wirusowa, która często wiąże się z powikłaniami neurologicznymi. U części osób zakażonych dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. Może również dojść do zapalenia rdzenia kręgowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dostępne są szczepionki.

Jak ochronić się przed kleszczami?

Zapewne wiele osób zastanawia się, jak ochronić się przed kleszczami. By uchronić się przed jego wkłuciem, trzeba unikać spacerów porośniętymi brzegami rzek, ale też wśród wysokich traw czy na leśnych mokradłach.

Jeśli idziemy na spacer, trzeba założyć wysokie buty, długie spodnie i długą bluzkę. Warto też pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy, ale stosować również środki odstraszające kleszcze, kremy, aerozole oraz olejki. Gdy wrócimy ze spaceru, należy pamiętać, by koniecznie dokładnie wytrzepać odzież.

Czytaj też:

Odszkodowanie za ukłucie kleszcza? Tak, ale pod pewnym warunkiem

Nimfa kleszcza - dlaczego jest bardzo niebezpieczna i jak ją rozpoznać?

Mówi się o nich "latające kleszcze". Czy są niebezpieczne dla człowieka?