Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > 20-letni model zmarł na raka. Choroba dawała tylko jeden objaw
Daria  Siemion
Daria Siemion 20.06.2024 16:53

20-letni model zmarł na raka. Choroba dawała tylko jeden objaw

Bernardo Marziani
Fot. Instagram / @Bernardo Marziani

Bernardo Marziani miał wszystko – sławę, urodę, pieniądze, wspaniałą rodzinę. I w wieku zaledwie 20 lat wszystko stracił za sprawą choroby. Włoski model odszedł w czerwcu po tym, jak zdiagnozowano u niego bardzo rzadką postać raka.

Bernardo Marziani miał raka kości

Bernardo Marziani był znanym we Włoszech modelem. Jego mamą była zna dziennikarka, aktorka i pisarka Elena Martelli, a tatą krytyk sztuki Gianluca Marziani. Bernardo pracował jako model, na Instagramie śledziło go mnóstwo osób. Niedawno rozpoczął studia antropologiczne. Niestety jego plany przerwała choroba. 

Dwa lata temu Bernarda zaczęła boleć noga. Po wykluczeniu urazu i zapalenia stawów, trafił na specjalistyczne badania. Tam usłyszał fatalną diagnozę. Okazało się, że 18-letni wówczas Bernardo cierpi na rzadką postać raka kości – mięsaka Ewinga. Zmiany były zlokalizowane na lewej nodze i to ona bolała modela – rozdzierający ból nogi był jedynym objawem choroby.

Bernardo Marziani z rodzicami
Bernardo Marziani z rodzicami Fot. Instagram / @Bernardo Marziani 
Ania Wyszkoni miała złośliwy nowotwór. „Nikomu nie mówiłam o chorobie” 5-letni chłopiec zmarł na złośliwy nowotwór. Sam napisał swoją mowę pogrzebową, w której zawarł niecodzienną prośbę

20-letni model przegrał walkę z nowotworem

Bernardo, chociaż rokowania nie były dobre, starał się nie załamywać i dodawać otuchy innym chorym. W swoich mediach społecznościowych relacjonował walkę z chorobą. Pokazywał też jak wygląda chemioterapia: jak ma nudności i wypadają mu włosy, a także przedstawiał wyniki badań.

W styczniu 2024 roku, pomimo starań lekarzy i woli życia Bernardo, stan modela znacznie się pogorszył. Okazało się, że doszło do przerzutów i wysięków w opłucnej. Niestety kolejna chemioterapia nie dała pożądanego efektu i w czerwcu Bernardo zmarł, o czym poinformowały włoskie media.

Mięsak Ewinga – na czym polega choroba?

Mięsak Ewinga to rzadki nowotwór, który najczęściej dotyka kości. Zazwyczaj zapadają na niego nastoletni chłopcy rasy białej, naukowcy zakładają więc, że choroba ma podłoże genetyczne, ale jej dokładne przyczyny nie są jeszcze znane.

Mięsak Ewinga – objawy:

  • ból kości w miejscu guza,
  • zaburzenia chodu,
  • powiększenie obwodu chorej kończyny,
  • obrzęk chorej kończyny,
  • patologiczne złamania,
  • ograniczenia ruchomości stawów,
  • zapalenie opłucnej.

Zobacz też:
Jak pogoda wpływa na samopoczucie? Te witaminy mogą skutecznie pomóc w walce z dolegliwościami

Jak usunąć odcisk, żeby nie wrócił? Podolog tłumaczy

Maść tygrysia. Łagodzi ból głowy, a kosztuje grosze. Nasze babcie uwielbiały maść z kotkiem