Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:28

ACC

ACC
pixabay.com

ACC Optima – działanie

Zapalenie oskrzeli rozwija się z powodu wirusowego zapalenia dróg oddechowych. Charakterystycznym objawem choroby jest uporczywy kaszel, podczas którego organizm próbuje pozbyć się ropnego lub białego śluzu. Acetylocysteina – substancja czynna leku ACC Optima rozrzedza powstałą wydzielinę, dzięki czemu odkrztuszanie nie jest takie uciążliwe. Tabletki musujące oczyszczają drogi oddechowe i łagodzi objawy zapalenia oskrzeli. Co istotne, preparat nie powstrzymuje kaszlu, który jest naturalnym odruchem, lecz staje się on mniej bolesny. Pochodna aminokwasu cysteiny poprawia transport zalegającego śłuzu a czynność nabłonka oddechowego ulega usprawnieniu. Acetylocysteina znajduje także zastosowanie jako odtrutka w przypadku zatrucia paracetamolem.

ACC Optima – rodzaje leku

Oprócz tabletek musujących, lek występuje także w wersji ACC Optima Active = w formie proszku doustnego w saszetkach, który należy nasypać na język i połknąć, oraz ACC Optima Hot – proszku rozpuszczalnego w gorącej wodzie. W obu przypadkach substancją czynną jest acetylocysteina, rozrzedzająca wydzielinę zalegającą w górnych drogach oddechowych.

ACC Optima – skład i dawkowanie

W jednym blistrze znajduje się 10 tabletek musujących o okrągłym kształcie. Tabletka zawiera 600 mg substancji czynnej w postaci acetylocysteiny. Oprócz tego skład uzupełniają: kwas cytrynowy bezwodny, wodorowęglan sodu, węglan sodu, mannitol, bezwodna laktoza, kwas askorbowy, sacharyna sodowa, cyklaminian sodu, cytrynian sodu dwuwodny i aromat jeżynowy "B". Lek wykazuje działanie mukolityczne, czyli rozrzedzające wydzielinę w oskrzelach i usprawniające procesy związane z usuwaniem jej z górnych dróg oddechowych. ACC Optima jest wskazany dla dorosłych i młodzieży powyżej 14. roku życia. Zaleca się przyjmowanie jednej tabletki na dobę, po wcześniejszym rozpuszczeniu jej w szklance wody. Lek powinien być zażywany po posiłku i nie  później niż 4 godziny przed snem, ponieważ podczas snu prawidłowe odkrztuszanie wydzieliny jest znacznie utrudnione. Terapia trwa ok. 4-5 dni, o jej przerwaniu lub przedłużeniu decyduje lekarz. Podczas stosowania ACC wskazane jest zwiększenie ilości przyjmowanych płynów (co najmniej 1,5 litra wody dziennie).

ACC Optima – przeciwwskazania

Lek można nabyć bez recepty. Nie jest jednak wskazany dla dzieci poniżej 14. roku życia. Terapii nie należy przeprowadzać, jeśli występuje nadwrażliwość na jeden ze składników leku, występująca w postaci reakcji alergicznej. Pozostałe przeciwwskazania to: choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, nietolerancja galaktozy, obniżone zdolności wykrztuśne i zaawansowany stan astmatyczny. ACC Optima nie może być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Jednoczesne przyjmowanie acetylocysteiny wraz z substancjami hamującymi odruch kaszlu doprowadzi do zaburzenia procesu odkrztuszania. Występuje ryzyko obniżenia aktywności antybiotyków zażywanych równolegle z ACC Optimą, dlatego należy zachować kilka godzin odstępu między przyjmowanymi lekami.

Tagi:
Polecane