Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Acifolic
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:28

Acifolic

Acifolic
pixabay.com

Acifolik - skład

Lek można nabyć bez recepty. Tabletki należy przyjmować doustnie. Jedna zawiera 0,4 mg substancji czynnej w formie kwasu foliowego. W skład substancji pomocniczych wchodzi laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, powidon, karboksymetyloskrobia sodowa, stearynian magnezu i bezwodna krzemionka koloidalna. Okres ważności produkty wynosi 3 lata. Acifoliku powinno przechowywać się w temperaturze poniżej 25C, w opakowaniu oryginalnym, w zaciemnionym miejscu. W opakowaniu znajduje się jeden lub dwa blistry foliowe, w których umieszczono 30 sztuk tabletek z substancją czynną.

Acifolik – działanie i dawkowanie

Kwas foliowy powinny przyjmować kobiety w I trymestrze ciąży i co najmniej miesiąc przed poczęciem, w celu zapobiegania niedoborom witaminy z grupy B i wadom wrodzonym cewy nerwowej. W tym czasie formuje się układ nerwowy i kręgosłup dziecka. Suplementacja zmniejsza ryzyko rozwoju wad serca, układu moczowego, autyzmu i ciężkich zaburzeń mowy. Substancja czynna Acifoliku uczestniczy w syntezie kwasów nukleinowych z których powstaje DNA. Do krążenia ogólnego przedostaje się 60-90% substancji czynnej. Po przeniknięciu do wnętrza organizmu następuje redukcja kwasu foliowego, wchłanianie następuje w jelicie czczym i dwunastnicy. Po około 60-90 minut dochodzi do maksymalnego poziomu stężęnia. Rozłożone związki kwasu foliowego magazynują się w wątrobie. Aktywna forma po przyjęciu doustnego Acifoliku pojawia się również w osoczu. W procesie metabolicznym nadmiar substancji zostaje wydalony wraz z moczem oraz w niewielkich ilościach z kałem.

Acifolik – przeciwwskazania

Kwas foliowy przenika do kobiecego mleka, dlatego kobiety karmiące piersią powinny skonsultować dawkowanie Acifoliku z lekarzem. W skład leku wchodzi laktoza, dlatego osoby uczulone na ten składnik lub wykazujący ogólną nietolerancję niektórych spośród cukrów powinny zachować szczególną ostrożność (dotyczy to dziedzicznej nietolerancji laktozy i zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy). Nie należy przekroczyć dziennej dawki 04,mg substancji czynnej, jeśli wcześniej nie wykluczono niedokrwistości megaloblastycznej. Ryzyko jest związane z łagodzeniem występujących objawów hematologicznych przy jednoczesnym postępującym uszkodzeniu układu nerwowego. Acifolik nie wpływa w żaden sposób na zdolność prowadzenia pojazdów i może być przyjmowany przez kierowców.

Acifolik – interakcje z innymi lekami

Przed rozpoczęciem kuracji należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach. Dawka kwasu foliowego może zostać zwiększona, jeśli pacjent zażywa leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, doustne środki antykoncepcyjne i alkohol, gdyż te substancje powodują wzrost zapotrzebowania na witaminy z grupy B. Jednocześnie kwas foliowy obniża skuteczność leków przeciwdrgawkowych pochodnych hydantoniny, dlatego ich dawka może być większa w trakcie równoległej terapii.

Tagi:
Polecane