Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Acnatac
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:28

Acnatac

Acnatac
pixabay.com

Acnatac – co to jest?

Produkt jest dostępny w formie półprzezroczystego żelu o żółtej barwie, umieszczonego w aluminiowej tubce, dostępny w dwóch wersjach – 30 lub 60 g. W jednym gramie żelu antybakteryjnego znajduje się 10 mg klindamycyny i 0,25 mg tretynoiny. W skład substancji pomocniczych preparatu wchodzi: woda oczyszczona, glicerol, karbomery, metylu parahydroksybenzoesan (E 218), polisorbat 80, disodu edetynian, bezwodny kwas cytrynowy, propylu parahydroksybenzoesan (E 216), butylohydroksytoluen (E 321) i trometamol. Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, okres ważności wynosi 3 miesiące.

Acnatac – działanie

Lek przede wszystkim ogranicza odczyn zapalny i hamuje namnażanie szkodliwych bakterii w komórkach skórnych. Trądzik pospolity jest chorobą zapalną gruczołów łojowych. Objawia się wykwitami skórnymi w postaci zaskórników, grudek, krostek i torbieli. Lek posiada dwie substancje czynne: klindamycynę i tretytoninę. Pierwsza z nich to antybiotyk, który charakteryzuje się działaniem antyzapalnym, ograniczając rozwój bakterii. Z kolei tetrynoina to pochodna retionlu (witaminy A), która umożliwia normalizację wzrostu komórek w powierzchniowej warstwy skóry. Dzięki temu złuszczają się komórki odpowiedzialne za blokowanie mieszków włosowych i powodujące zmiany trądzikowe. Połączeniu obu substancji czynnych usprawnia proces leczenia zmienionej chorobowo skóry. Efekty zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta i stopnia zaawansowania trądziku pospolitego, pierwsze widoczne rezultaty pojawiają się już po kilku dniach, jednak wyleczenie wymaga nawet kilkunastu tygodni terapii. 

Acnatac – dawkowanie i stosowanie

Żel należy stosować miejscowo, na zmienioną powierzchnię skóry. Przypadkowe spożycie powinno być niezwłocznie zgłoszone do lekarza lub w pobliskim szpitalnym oddziale ratunkowym. Raz na dobę, przed snem należy rozsmarować porcję substancji o wielkości ziarna grochu (dermatolog może zalecić zwiększenie lub zmniejszenie tej dawki). Wcześniej skóra twarzy powinna zostać dokładnie oczyszczona (umyta ciepłą wodą i łagodnym mydłem a następnie dokładnie osuszona ręcznikiem). Zwiększenie dawki leku wcale nie przyspiesza jego działania, skutkuje natomiast podrażnieniami. Skóra może wówczas zareagować silnym zaczerwienieniem i nienaturalnie szybkim złuszczeniem. Leczenie należy kontynuować po zauważeniu korzystnych rezultatów. Optymalny efekt terapii i zniwelowanie zmian trądzikowych do minimum będzie widoczne do 12 tygodniu od rozpoczęcia leczenia. Jeśli po tym czasie kondycja skóry nie ulegnie poprawie, wymagana jest konsultacja lekarska w celu zmiany metody walki z trądzikiem.

Acnatac – przeciwwskazania

Preparat Acnatac nie powinien być stosowany w przypadku uczulenia na jedną z substancji czynnych żelu. Lek nie może być wykorzystany przez kobiety ciężarne i planujące ciążę. Nie zaleca się go również matkom karmiącym piersią, gdyż substancje czynne są w stanie przeniknąć do pokarmu dziecka. Jeśli wcześniej pacjent przyjmował preparaty na bazie siarki, kwasu salicylowego, rezorcynolu lub innych substancji żrących, terapia Acnataciem może zostać rozpoczęta dopiero po ustąpienia skutków tych substancji. Produkt jest przeciwwskazany chorym na nowotwory skóry, wrzodziejące zapalenie jelita, chorobę Leśniowskiego-Crohna i w przypadku niektórych odmian trądziku (różowaty, skupiony i piorunujący).

Tagi:
Polecane