Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Acnelec krem
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:28

Acnelec krem

Acnelec krem
pixabay.com

Acnelec krem – skład

Lek Acnelec krem znajduje się w aluminiowej tubce, w postaci jednolitej białej masy o charakterystycznym zapachu. Jedna tuba posiada 30 g kremu, przy czym w każdym gramie produktu jest 1 mg substancji czynnej (adapalenu). Oprócz tego w skład produktu wchodzą substancje pomocnicze: metylu parahydroksybenzoesan (E 218), propylu parahydroksybenzoesan (E 216), disodu edetynian, glicerol, karbomer 974 P, metyloglukozy sześciostearynian, makrogolu 20 metyloglukozy sześciostearynian, skwalan, cyklometykon 5, fenoksyetanol, sodu wodorotlenek i woda oczyszczona. Po pierwszym otwarciu produktu okres jego ważności wynosi 6 miesięcy. Zaleca się przechowywanie kremu w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Acnelec krem – stosowanie i działanie

Lek powinien być stosowany raz dziennie, początkowo w niewielkich ilościach, w porze wieczornej. Krem należy umieścić na chorobowo zmienionej warstwie skórnej ok. 15 minut po wcześniejszym umyciu i osuszeniu twarzy, omijając okolice oczu, ust i fałd nosowo-policzkowych. Po aplikacji trzeba dokładnie umyć ręce. Standardowy czas terapii wynosi zwykle 3 miesiące, po tym czasie lekarz decyduje o kontynuowaniu lub zmianie metody leczenia. Acnelec krem rozpuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka. Substancją czynną produktu jest adapalen, wykazujący działanie podobne do silnie działających na choroby skóry leków z grupy retynoidów. Adapalen to pochodna witaminy A, który przez silne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne cechuje się dużą skutecznością w zwalczaniu chorób o podłożu trądzikowym. Lek zaleca się stosować chorym na trądzik pospolity (łagodny lub średnio-nasilony), zaskórnikowy i grudkowo-krostkowy. Substancja czynna normalizuje procesy rogowacenia naskórka, dzięki temu zmiany zapalne ulegają zmniejszeniu, a na skórze nie pojawiają się nowe krosty i zaskórniki.

Acnelec krem – przeciwwskazania

Leku nie zaleca się kobietom ciężarnym i planującym zajść w ciążę. W trakcie karmienia piersią lekarz może przepisać Acnelec krem, jednak substancji czynnej nie wolno nanosić w okolicach klatki piersiowej, gdyż składniki leku mogłyby zaszkodzić dziecku. Przeciwwskazaniem do stosowania jest uczulenie na adapalen lub jeden ze składników pomocniczych. Krem dobrze sprawdza się w leczeniu mniej zaawansowanych zmian skórnych, natomiast nie powinny go używać osoby z ciężkim trądzkiem, wypryskami o innym podłożu i skórą uszkodzoną lub opaloną. Produkt jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 12. roku życia.

Acnelec krem – środki ostrożności

Krem stosuje się wyłącznie na zmienioną powierzchnię skóry, omijając błony śluzowe, okolice oczu i ust. W przypadku ingerencji substancji czynnej w miejsce wrażliwe, należy spłukać krem obfitą ilością wody. Podczas pierwszych dni leczenia skóra twarzy może ulec podrażnieniu, wysuszeniu i zaczerwienieniu. Taka sytuacja wymaga przerwania terapii na kilka dni. Skóra poddana działaniu adapalenu staje się bardziej podatna na działanie promieniowania ultrafioletowego, ze względu na spłycenie warstwy rogowej naskórka. Dlatego w trakcie używania kremu Acnelec należy unikać ekspozycji na promienie słonecznej i zabezpieczać się nakryciem głowy i odpowiednimi kremami z filtrem ochronnym. Podrażnienia mogą wystąpić także przy równoczesnym stosowaniu kosmetyków przeznaczonych dla skóry trądzikowej o działaniu ściągającym.

Tagi: