Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Aksoderm
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:27

Aksoderm

Aksoderm
pixabay.com

Aksoderm - skład

Akosderm ma charakter jasnożółtej maści o delikatnym zapachu lanoliny. W aluminiowej tubie znajduje się 30 g maści, na każdy gram produktu przypada 400 IU witaminy A w postaci substancji czynnej palmitynianu retinolu. W skład substancji pomocniczych wchodzi wazelina biała, bezwodna lanolina i woda oczyszczona. Lek jest ważny przez 6 miesięcy po pierwszym otwarciu, powinno się go przechowywać w miejscu niewidocznym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25C.

Aksoderm – działanie i dawkowanie

Witamina A wykazuje działanie regenerujące wobec uszkodzonego naskórka. Palmitynian retinolu neutralizuje zgrubienia, pęknięcia i złuszczenia naskórka, poprawia jędrność i elastyczność skóry. Maść należy nakładać w formie niewielkiej warstwy na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry, 2-3 razy na dobę. Aksoderm powinien być stosowany przy ubytkach i niewielkich uszkodzeniach naskórka. Substancja czynna pełni funkcję ochronną, tworząc na skórze barierę przed szkodliwym działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych (mróz, wiatr), przyspiesza także regenerację po uszkodzeniach spowodowanych odmrożeniem i oparzeniami I stopnia. Nie zostały stwierdzone skutki uboczne w wyniku przedawkowania leku, jednak zaaplikowanie maści w nadmiernej ilości trzeba zgłosić lekarzowi. Nie należy przyjmować podwójnej dawki celem uzupełnienia przy wcześniejszym pominięciu dawkowania.

Aksoderm – przeciwwskazania i środki ostrożności

Nie wolno stosować leku w przypadku uczulenia na substancję czynną lub jedną z substancji pomocniczych. Nie wolno aplikować maści w obrębie błony śluzowej i na otwarte rany. Nie przebadano wpływu leku na dzieci i młodzież. Przeciwwskazania dotyczą jednoczesnego stosowania środków wysuszających i ściągających skórę. Witamina A przyjmowana w wysokich dawkach stwarza ryzyko uszkodzenia płodu, dlatego kobiety planujące ciążę, ciężarne i karmiące piersią powinny przed użyciem Aksodermu skonsultować się z lekarzem. Lanolina zawarta w maści może miejscowo uczulać (reakcja alergiczna wystąpi w postaci kontaktowego zapalenia skóry).

Aksoderm – możliwe działania niepożądane

O wszelkich skutkach ubocznych działania leku należy poinformować dermatologa. Istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych w postaci kontaktowego, miejscowego zapalenia skóry, jeśli pacjent jest uczulony na któryś ze składników pomocniczych lub substancję czynną.

Tagi: