Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Andrzej Chyra w obronie lekarzy. Wie, jak wygląda praca na SOR
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 27.03.2024 16:44

Andrzej Chyra w obronie lekarzy. Wie, jak wygląda praca na SOR

Andrzej Chyra, SOR, lekarze
Fot. Freepic/ Instagram/ Andrzej Chyra/ Bartosz Maciejewski Photo

Denerwuje mnie, kiedy deprecjonuje się ludzi wykonujących tak trudne zawody, jak te, które są niezbędne na każdym SOR-ze. Pozwoliliśmy, żeby można było traktować źle ludzi, od których zależy nasze życie - mówi Andrzej Chyra. 

Aktor wciela się w postać doktora Jacka Wolińskiego w serialu “Sortownia” i udzielił właśnie wywiadu portalowi Wirtualna Polska. Przyznał, że ta rola otworzyła mu oczy na to, co dzieje się w państwowej ochronie zdrowia. 

Andrzej Chyra stanął w obronie lekarzy. "Sam kiedyś trafiłem na SOR

Andrzej Chyra jest nie tylko aktorem teatralnym oraz filmowym, ale również serialowym. Od roku pracuje na planie medyczno-kryminalnego serialu “Sortownia”, emitowanego na platformach VOD Canal+ oraz Polsat Box Go. Głównym bohaterem jest dr Jacek Woliński, który pracuje na SOR, gdzie dokonuje selekcji pacjentów. 

Pod wpływem rozmaitych wydarzeń, w lekarzu budzi się potrzeba wymierzenia sprawiedliwości, natomiast na oddziale zaczyna dochodzić do serii tajemniczych zgonów.

Grając w serialu, aktor miał okazję nieco szerzej wejść w świat lekarzy, konsultując się z nimi odnośnie medycznych scen. Choć w naszym społeczeństwie nie brakuje krytycznych słów o medykach SOR-u, aktor nie da o nich powiedzieć złego słowa.

"Denerwuje mnie, kiedy deprecjonuje się ludzi wykonujących tak trudne zawody, jak te, które są niezbędne na każdym SOR-ze, nie biorąc pod uwagę, że to często zawodzi system, a nie oni. Pozwoliliśmy, żeby można było traktować źle ludzi, od których zależy nasze życie” - powiedział Andrzej Chyra w rozmowie z Wirtualną Polską.
 

4-1.jpg
Fot. materiały prasowe
Jerzy Stuhr szczerze o chorobie. Aktor choruje na nowotwór Zmarła polska dziennikarka. Miała zaledwie 42 lat. Chorowała na raka jajnika

"Nie oburzam się na sprawy, które przekraczają ludzką wydolność"

Andrzej Chyra gościł na SOR w ramach pracy nad serialem. Chyra podkreśla, że widział,  jak pracują lekarze. Jego zdaniem nie ma się co oburzać na sprawy przekraczające ludzką wydolność.

Widziałem więc, jak to działa i powiem krótko: jestem realistą, nie oburzam się na sprawy, które przekraczają ludzką wydolność - wyjaśnia aktor.

 

W tym samym wywiadzie Chyra podkreślił, że nie było mu łatwo wczuć się w warunki panujące na szpitalnym oddziale. Bardzo pomogli mu konsultanci.

"To była rzeczywiście współpraca bardzo intensywna. Byli z nami na planie i bardzo skrupulatnie przyglądali się wszystkiemu, co robimy, pilnowali, żeby wszystko było zgodnie ze sztuką medyczną, zwyczajami i przepisami. (...) Były precyzyjne wzorce, które trzeba było odtworzyć. Koniec końców, oglądając całość, nie poczułem fałszu. Więc chyba się udało” - podsumował.
 

Piotr Kupicha chwalił lekarzy

Choć wśród osób publicznych można usłyszeć jeszcze narzekanie na lekarzy SOR, w ostatnim czasie psioczyła na lekarzy Blanka Lipińska czy syn Justyny Steczkowskiej - Leon Myszkowski - ta narracja na szczęście zmienia się. Piotr Kupicha dwa lata temu z zerwanym ścięgnem Achillesa trafił na oddział ratunkowy placówki w Piekarach Śląskich. W późniejszych wywiadach bardzo chwalił pracę lekarzy.

“To są osoby z powołania, osoby, które chcą nieść pomoc i mają naprawdę ogromne serce. Widać w tych osobach takiego dobrego ducha”- opowiadał w rozmowie z serwisem Pomponik.pl

Źródło: Wp.pl , fragment książki “Oddział Zakaźny. Historie bez cenzury” Agnieszki Sztyler-Turovsky, wydawnictwo WAB

Czytaj też:

Jerzy Stuhr szczerze o chorobie. Aktor choruje na nowotwór

Aktor „Klanu” ma poważne problemy zdrowotne. Czeka na operację

Ten nowotwór zabrał Gabrielę Kownacką. To najczęściej diagnozowany nowotwór u Polek