Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Jerzy Stuhr szczerze o chorobie. Aktor choruje na nowotwór
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 18.02.2024 17:37

Jerzy Stuhr szczerze o chorobie. Aktor choruje na nowotwór

Jerzy Stuhr
TRICOLORS/East News

“21 czy 22 wyszedłem na glinianych nogach i wsiadłem do samolotu do Rzymu - wyznał. - Myślałem, że zemdleję. Ważyłem 62 kg. I jeszcze przez parę miesięcy mojej choroby udawałem przed Włochami, że się uczę tekstu, czekam na zdjęcia itp”. - powiedział Jerzy Stuhr w premierowym  odcinku programu „Rozmowy NieWygodne” w TVP Info.  W 2011 r. u aktora wykryto raka. W 2023 r. choroba miała nawrót. Na jaki konkretnie nowotwór choruje Jerzy Stuhr?


 

Jerzy Stuhr choruje na raka krtani

W 2011 r. u Jerzego Stuhra wykryto raka krtani. 12 lat później doszło do wznowy nowotworu. Jednak na tym nie kończą się problemy zdrowotne aktora – w 1988 r. przeszedł zawał serca, który powtórzył się w 2016 r. W pierwszym odcinku programu „Rozmowy NieWygodne”, prowadzonym przez Mariusza Szczygła, aktor powiedział więcej na temat choroby. W 2023 r. przeszedł operację, z powodu której spędził kilka tygodni na OIOM-ie. Aktorowi usunięto wznowę raka krtani. Wówczas w mediach krążyła informacja, że zmiana nowotworowa usunięta została w całości.

 Stuhr wyznał, że motywacją do wyzdrowienia były narodziny wnuczki: „Dokładnie w kwietniu urodziła się moja wnuczka, a ja wyszedłem ze szpitala. Założyłem sobie, że musi tak być”.- powiedziała aktor.  

Po opuszczeniu szpitala, mimo iż był osłabiony, wrócił do obowiązków zawodowych: “21 czy 22 wyszedłem na glinianych nogach i wsiadłem do samolotu do Rzymu - wyznał. - Myślałem, że zemdleję. Ważyłem 62 kg. I jeszcze przez parę miesięcy mojej choroby udawałem przed Włochami, że się uczę tekstu, czekam na zdjęcia itp.”. - dodał Jerzy Stuhr.

Projekt bez nazwy - 2024-02-18T161114.654.png

Chrypka może świadczyć o poważnej chorobie – dowiedz się jakiej? Choroby tarczycy można też usłyszeć. Tak brzmi głos chorego

Czym jest rak krtani?

Co roku odnotowywanych jest 2400 nowych przypadków raka krtani. Rocznie około 1600 Polaków i Polek umiera z tego powodu. Jego rozwój powstaje z powodu niekontrolowanego przez organizm wzrostu komórek w obrębie krtani. Najczęściej diagnozowany jest rak płaskonabłonkowy – stanowi 90% wszystkich nowotworów złośliwych tego narządu. Rzadziej spotykanymi nowotworami złośliwymi raka krtani są: czerniak, chłoniak, mięsak, rakowik i rak gruczołowy. Głównym czynnikiem ryzyka zachorowania jest palenie tytoniu – szczególne niebezpieczne jest palenie połączone z nadużywaniem alkoholu.

Nowotwór krtani „jest słyszalny”. Z jego powodu zmienia się barwa głosu chorego i zaczyna mieć chrypę. Innymi objawami choroby są:

  • ból gardła,
  • ból ucha,
  • trudności z połykaniem,
  • kaszel,
  • problemy z oddychaniem,
  • nagła utrata masy ciała.

Początkowo choroba nie daje zazwyczaj wyraźnych symptomów. Z tego powodu wielu chorych nie ma świadomości, że chorują na nowotwór i późno rozpoczynają leczenie – to z kolei powoduje, że konieczne bywa już agresywne leczenie. Wówczas mniejsze są też szanse na wyleczenie.

Wczesnym objawem nowotworu może być nawet delikatna chrypka. Nie warto więc bagatelizować nawet tak z pozoru niegroźnych symptomów.

Czy raka krtani można uniknąć?

By zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy przede wszystkim prowadzić zdrowy tryb życia. Wskazane jest, by nie palić – a rakotwórczy jest każdy sposób palenia. Dobrze też całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu i ograniczyć ekspozycję na czynniki rakotwórcze np. azbest, kwas siarkowy i nikiel.

 

źródło: TVP Info

Polecane