Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Bibloc na obniżenie ciśnienia – działanie leku, dawkowanie, działania niepożądane
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:29

Bibloc na obniżenie ciśnienia – działanie leku, dawkowanie, działania niepożądane

Bibloc na obniżenie ciśnienia – działanie leku, dawkowanie, działania niepożądane
pixabay.com

Bibloc na obniżenie ciśnienia – charakterystyka

Bibloc to lek, którego substancją czynną jest bisoprolol – beta-bloker stosowany w chorobach układu krążenia. β-blokery (inaczej beta-adrenolityki) działają poprzez blokowanie działania epinefryny (adrenaliny) i norepinefryny (noradrenaliny). Osłabiają tym samym działanie hormonów stresu, obniżają wydzielanie reniny (enzymu, którego wzrost powoduje podniesienie ciśnienia krwi), co z kolei zmniejsza zapotrzebowanie serca na tlen, spowalniając tym samym akcję serca. Beta-blokery są jedną z najczęściej przepisywanych substancji w leczeniu nadciśnienia i stanowią podstawę leczenia zastoinowej niewydolności serca.

Bisoprolol jest stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, pomaga zapobiegać chorobom serca spowodowanym nadciśnieniem, zawałom i udarom. Jest również stosowany w celu zapobiegania bólom w klatce piersiowej w przebiegu dławicy piersiowej oraz w leczeniu migotania przedsionków i innych schorzeń powodujących nieregularne bicie serca.

Bibloc na obniżenie ciśnienia występuje w postaci tabletek powlekanych, podaje się go doustnie. 1 pastylka zawiera 5 mg lub 10 mg bisoprololu fumaranu. Dawkowanie jest uzależnione od rodzaju schorzenia oraz stanu pacjenta i jest ustalane indywidualnie przez lekarza prowadzącego. Zazwyczaj leczenie rozpoczyna się od przyjmowania 5 mg raz na dobę, a następnie zwiększa się dawkę do 10 mg. Biodostępność po podaniu doustnym wynosi 90%.

Bibloc na obniżenie ciśnienia – wskazania

Bibloc jest beta-1-adrenolitykiem, który zmniejsza aktywność reniny. Podstawowe wskazania do jego stosowania obejmują:

  • nadciśnienie tętnicze (Bibloc na obniżenie ciśnienia krwi może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekam),

  • przewlekłą, stabilną niewydolność serca z zaburzoną czynnością skurczową lewej komory (w połączeniu z innymi preparatami), leku nie stosuje się przy niewydolności mającej charakter ostry,

  • dławicę piersiową.

Bibloc nie jest zalecany w okresie ciąży lub karmienia piersią (niewielkie ilości bisoprololu mogą przenikać do mleka matki, co może powodować niskie ciśnienie krwi u dziecka). Przeciwwskazania do zażywania preparatu obejmują m.in.: astmę, POChP (beta-blokery mogą nasilać objawy ze strony układu oddechowego), ostrą niewydolność krążenia, niedociśnienie, bradykardię, kwasicę metaboliczną, guz chromochłonny nadnerczy.

Należy poinformować lekarza o przyjmowaniu następujących leków mogących wpłynąć na działanie bisoprololu:

  • inne leki stosowane na nadciśnienie tętnicze – skojarzone z bisoprololem mogą spowodować zbyt duże obniżenie ciśnienia krwi, co może powodować zawroty głowy lub omdlenia,

  • inne preparaty, które mogą obniżać ciśnienie tętnicze, np. leki przeciwdepresyjne,

  • doustne leki przeciwcukrzycowe oraz insulina (bisoprolol może potęgować działanie obniżające stężenie glukozy we krwi).

Bibloc na obniżenie ciśnienia – skutki uboczne

Podobnie jak wszystkie leki, Bibloc na obniżenie ciśnienia może powodować działania niepożądane, jednak u większości pacjentów nie pojawiają się żadne skutki uboczne lub są one niewielkie. Efekty uboczne często ustępują po kilku dniach stosowania preparatu, gdy organizm przyzwyczaja się do leku.

Symptomy, które mogą się pojawić, zwłaszcza na początku przyjmowania leku, to:

  • ból głowy,

  • zawroty głowy,

  • zimne dłonie i stopy,

  • nudności, wymioty,

  • biegunka lub zaparcia.

Jeżeli natomiast wystąpią następujące objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:

  • duszność, problemy z oddychaniem, świszczący oddech,

  • ból w klatce piersiowej,

  • kołatanie serca, nieregularna praca serca,

  • obrzęk kostek lub nóg,

  • zażółcenie skóry i/lub białek oczu,

  • zaburzenia impotencji.

Przedawkowanie może prowadzić do wystąpienie bloku przedsionkowo-komorowego trzeciego stopnia oraz bradykardii.

Tagi: