Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Biegunka podróżnych – komu grozi i jak jej uniknąć?
Agata Wiencierz
Agata Wiencierz 19.03.2022 01:33

Biegunka podróżnych – komu grozi i jak jej uniknąć?

Biegunka podróżnych – komu grozi i jak jej uniknąć?
pixabay

Czym jest biegunka podróżnych?

Biegunka podróżnych jest zaburzeniem przewodu pokarmowego. Powoduje zazwyczaj biegunkę i skurcze brzucha. Dochodzi do niej poprzez kontakt ze skażoną żywnością lub zanieczyszczoną wodą. Są na nią narażeni, jak sama nazwa wskazuje, podróżni, w szczególności osoby z krajów wysokorozwiniętych udające się do krajów biednych i rozwijających się. Kierunkami wysokiego ryzyka w przypadku biegunki podróżnych są: Ameryka Środkowa i Ameryka Południowa, a także większość krajów afrykańskich i azjatyckich (wyłączywszy Japonię i Koreę Południową).

Jakie są przyczyny biegunki podróżnych?

Biegunka podróżnych w ponad 80% przypadków powodowana jest przez bakterie. Innymi przyczynami jej wystąpienia mogą być wirusy i pierwotniaki.

U niektórych podróżnych biegunka jest spowodowana stresem, jaki może wywołać przyjazd do nieznanego kraju. Dla niektórych takim czynnikiem stresogennym może być nawet stosunkowo krótka podróż samolotem.

Objawy biegunki podróżnych

Biegunka podróżnych zazwyczaj zaczyna się nagle w trakcie podróży lub krótko po powrocie do domu. W większości przypadków trwa jeden dzień, może dwa dni i ustępuje całkowicie do tygodnia bez konieczności leczenia. Podczas jednej podróży można doświadczyć kilku epizodów biegunki podróżnych.

Najczęstszymi objawami są: nagłe pojawienie się kilku luźnych stolców w ciągu dnia, skurcze brzucha, nudności, wymioty oraz gorączka.

Kiedy się niepokoić?

Biegunka podróżnych w większości przypadków nie jest groźną przypadłością, jednak czasem przybiera poważniejszą postać.

Jeżeli doświadczasz krwawych lub czarnych stolców, gorączka przekracza 39oC lub bolesność brzucha jest nie do wytrzymania, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Bardzo niebezpieczne, szczególnie w przypadku dzieci, może być odwodnienie spowodowane przez biegunkę podróżnych. Należy obserwować, czy dziecko nie wykazuje oznak wzmożonej senności lub kontakt z nim nie jest utrudniony. U małych dzieci bardzo niepokojącym objawem są suche usta lub płacz bez łez. Jeśli dziecko wykazuje wyżej wymienione objawy, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Tagi:
Polecane