Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Bobik K – wskazania, działanie, dawkowanie
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:27

Bobik K – wskazania, działanie, dawkowanie

Bobik K – wskazania, działanie, dawkowanie
pixabay.com

Bobik K – charakterystyka

Bobik K to preparat (żywność specjalnego przeznaczenia medycznego) zawierający w swym składzie witaminę K (fitochinon), podawany noworodkom i niemowlętom. Stosuje się go w celu wspomagania prawidłowego krzepnięcia krwi oraz wzrostu kości.

Witamina K należy do grupy związków rozpuszczalnych w tłuszczach, jest zaangażowana w proces transformacji fibrynogenu w skrzep (fibryny), rozwój kości i zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Istnieją dwa główne rodzaje witaminy K:

  • witamina K1 – filochinon, pochodzi z roślin, zwłaszcza z zielonych warzyw liściastych, takich jak szpinak i jarmuż,

  • witamina K2 – menachinon, jest naturalnie wytwarzana w przewodzie pokarmowym, ma działanie podobne do fitochinonu.

Filochinon jest witaminą wskazaną w leczeniu zaburzeń krzepnięcia spowodowanych nieprawidłowym tworzeniem się czynników: II (protrombiny), VII (prokonwertyny), IX (czynnika przeciwhemofilowego B) i X (czynnik Stuarta), a także na skutek niedoboru witaminy K. Suplementacja filochinonem powoduje złagodzenie objawów niedostatecznej ilości tej witaminy, które obejmują: skłonność do pojawiania się siniaków, krwawienia z nosa, krwawienia z przewodu pokarmowego, krwotoki miesiączkowe i krwiomocz.

Niedobór witaminy K rzadko występuje u dorosłych, ponieważ wiele spożywanych pokarmów zawiera odpowiednią ilość K1, a organizm dodatkowo sam wytwarza K2. Inaczej jest w przypadku noworodków. Profilaktycznie każdy noworodek otrzymuje po urodzeniu 1 mg witaminy K domięśniowo lub 2 mg doustnie.

Bobik K – wskazania

Krwawienia z niedoboru witaminy K u noworodków można podzielić na trzy kategorie w zależności od czasu wystąpienia. Wczesne pojawia się w ciągu 24 godzin po urodzeniu, klasyczne – w ciągu pierwszego tygodnia, a późne – między jednym a dwunastym tygodniem życia. Niedobór tego organicznego związku chemicznego tuż po urodzeniu występuje w dziedzicznym niedoborze czynników krzepnięcia zależnych od witaminy K, niewystarczającym wchłanianiu z pożywieniem lub z powodu choroby przewlekłej.

Bobik K stosuje się od 8. doby życia dziecka do ukończenia przez nie 3. miesiąca. Mowa tutaj o maluchach karmionych wyłącznie mlekiem matki, niemowlęta, które otrzymują mleko modyfikowane, po podaniu odpowiedniej dawki witaminy K w szpitalu, nie wymagają późniejszej suplementacji. Preparat należy stosować po konsultacji z pediatrą i pod jego nadzorem.

Bobik K – dawkowanie

Bobik K zawiera w swym składzie witaminę K1 (fitochinon), oliwę z oliwek, żelatynę oraz stabilizator – glicerol. Preparat ma postać kapsułek „twist-off”, w jednej sztuce znajduje się 25 µg witaminy K.

Kapsułkę należy otworzyć, przekręcając i odrywając jej koniec, a następnie wycisnąć jej zawartość bezpośrednio do buzi dziecka lub na łyżeczkę. Kapsułki są jednokrotnego użytku, nie należy zostawiać części jej zawartości. Bobik K należy podawać podczas posiłku.

Preparatu nie należy stosować w przypadku występowania nadwrażliwości na jakikolwiek składnik preparatu, a w razie spostrzeżenia niepokojących objawów u dziecka, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarze.

Tagi:
Polecane