Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Brevoxyl, krem przeciwtrądzikowy – dawkowanie i sposób podawania. Skutki uboczne stosowania Brevoxylu
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:27

Brevoxyl, krem przeciwtrądzikowy – dawkowanie i sposób podawania. Skutki uboczne stosowania Brevoxylu

Brevoxyl, krem przeciwtrądzikowy – dawkowanie i sposób podawania. Skutki uboczne stosowania Brevoxylu
pixabay.com

Brevoxyl krem – działanie i wskazania

Brevoxyl to produkt leczniczy, którego substancją czynną jest nadtlenek benzoilu (Benzoylis peroxidum). Preparat stosuje się w leczeniu umiarkowanie nasilonego trądziku pospolitego, ze szczególnym uwzględnieniem postaci zaskórnikowej i grudkowo-krostkowej.

Nadtlenek benzoilu (ang. benzoyl peroxide) jest związkiem organicznym, tworzą go dwie grupy benzoilowe połączone wiązaniem nadtlenkowym. Jest to jeden z najważniejszych nadtlenków organicznych pod względem zastosowań. W medycynie substancja ta jest stosowana miejscowo w leczeniu trądziku, w połączeniu z antybiotykami lub jako jedyny preparat (jest wskazana w leczeniu łagodnego do umiarkowanego trądziku pospolitego i trądziku różowatego, a w połączeniu z innymi środkami może być stosowany w leczeniu cięższej postaci trądziku). Nadtlenek benzoilu działa przeciwbakteryjnie, keratolitycznie, komedolitycznie i przeciwzapalnie – rozkładając się, uwalniając tlen działający bakteriobójczo na Proprionibacterium acnes oraz zwiększa szybkość wymiany komórek nabłonka, tym samym złuszczając skórę i sprzyjając ustępowaniu zaskórników. Benzoyl peroxide nie przedostaje się do krążenia ogólnoustrojowego po zastosowaniu miejscowym, jest metabolizowany przez keratynocyty w naskórku.

Brevoxyl krem – dawkowanie

Brevoxyl krem przeznaczony jest do stosowania miejscowego, na zmienioną chorobowo skórę – 1 g kremu zawiera 40 mg benzoilu nadtlenku.

Dawkowanie zwykle polega na nakładaniu preparatu dwa razy dziennie, rano i wieczorem, na dokładnie oczyszczoną i wysuszoną skórę. Ponieważ Brevoxyl, jak każdy lek zawierający nadtlenek benzoilu, może powodować nadmierne przesuszenie naskórka, zazwyczaj zaleca się rozpoczęcie leczenia od stosowania do raz dziennie, a następnie zwiększenia częstości stosowania. W przypadku dużego podrażnienia cery, łuszczenia się, należy zmniejszyć częstotliwość używania preparatu.

Maksymalny czas leczenia nie powinien wynosić więcej niż 8 do 12 tygodni. Nie należy przerywać leczenia bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Brevoxyl krem – skutki uboczne

Przeciwwskazaniem do stosowania Brevoxylu jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik kremu oraz trzeci trymestr ciąży. Należy unikać jednoczesnego stosowania leku z tretynoiną, izotretynoiną i tazarotenem, ponieważ może to zmniejszyć ich skuteczność i nasilić podrażnienie. Podobna sytuacja może mieć miejsce przy stosowaniu preparatu z innymi lekami keratolicznymi.

Działania niepożądane, jakie mogą się pojawić podczas leczenia, to: wysuszenie, zaczerwienienie i nadmierne łuszczenie skóry, a także swędzenie i ogólne podrażnienie w miejscu aplikacji. Dermatolog może nie zdecydować się na włączenie tego typu leczenia w przypadku bardzo wrażliwej skóry, podatnej na skutki uboczne, takie jak wysypka i podrażnienia. Nadtlenek benzoilu może zabarwiać odzież i włosy, dlatego po każdym użyciu, trzeba dokładnie umyć dłonie.

Tagi: