Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Bufenik – wskazania, dawkowanie, działania niepożądane
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:27

Bufenik – wskazania, dawkowanie, działania niepożądane

Bufenik – wskazania, dawkowanie, działania niepożądane
pixabay.com

Bufenik – charakterystyka

Bufenik to lek przeznaczony do stosowania u dzieci powyżej 6. miesiąca życia, ma postać syropu. Substancją czynną preparatu jest ibuprofen – organiczny związek chemiczny zaliczany do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ma on działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Znajduje zastosowanie w łagodzeniu objawów infekcji dróg oddechowych przebiegających z gorączką, ząbkowania czy innego bólu o łagodnym bądź umiarkowanym nasileniu.

Ibuprofen jest pochodną kwasu propionowego, nieselektywnym inhibitorem cyklooksygenazy-1 i cyklooksygenazy-2, hamuje on cyklooksygenazy, które biorą udział w syntezie prostaglandyn prozapalnych. Dobrze się wchłania po podaniu doustnym, maksymalne stężenie we krwi osiąga w ciągu od 1 do 2 godzin po podaniu. Jest szybko biotransformowany, a okres półtrwania w surowicy wynosi 1,8 do 2 godzin. Lek jest całkowicie eliminowany z organizmu w ciągu 24 godzin po ostatniej dawce. Jest w znacznej większości wydalany z moczem.

Bufenik – wskazania i dawkowanie

Bufenik może być szeroko stosowany jako środek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. Najczęstsze wskazania obejmują:

  • gorączkę,

  • ból głowy, gardła i mięśni w przebiegu infekcji o różnym podłożu,

  • bóle spowodowane wyrzynaniem się zębów mlecznych,

  • bóle pourazowe,

  • bóle pooperacyjne,

  • ból ucha.

Preparat występuje w dwóch wariantach: 100 mg ibuprofenu/5ml syropu oraz 200 mg ibuprofenu/5ml syropu. Substancje pomocnicze leku to: guma kasantanowa, polisorbat 80, sorbinian potasu, kwas cytrynowyjednowodny, sacharyna sodowa, sacharoza, glukoza bezwodna, aromat truskawkowy, aromat śmietankowy, woda oczyszczona.

Dawkowanie Bufeniku jest ściśle związane z masą ciała dziecka. Jednorazowo należy stosować 5–10 mg/kg masy ciała, lek można podawać nie częściej niż co 6-8 godzin. Maksymalna dawka dobowa to 40 mg/kg masy ciała na dobę. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie ustalenie dokładnej wagi dziecka, podczas dawkowania należy kierować się wytycznymi dotyczącymi wieku zamieszczonymi w ulotce dla pacjenta.

Bufenik – działania niepożądane

Do głównych działań niepożądanych Bufeniku należy negatywny wpływ na przewód pokarmowy, nerki i układ krzepnięcia. Mogą pojawić się bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, bóle głowy. Rzadziej występują zaburzenia układu krwiotwórczego, wysypka skórna, świąd, zaburzenia widzenia, kołatane serca, szumy uszne, wysokie ciśnienie krwi. Ibuprofen może nasilać astmę oskrzelową.

Do najpoważniejszych interakcji ibuprofenu z innymi preparatami należą: stosowanie NLPZ z warfaryną, doustnymi lekami hipoglikemizującymi, metotreksatem w dużych dawkach, lekami przeciwnadciśnieniowymi, inhibitorami konwertazy angiotensyny, beta-blokerami i diuretykami. Przeciwwskazaniem do stosowania Bufeniku jest nadwrażliwość na ibuprofen bądź substancje pomocnicze, skurcze oskrzeli w wywiadzie, niewydolność wątroby, niewydolność nerek, ciężkie zaburzenia pracy serca. Leku nie podaje się dzieciom poniżej 6. miesiąca życia lub o masie ciała mniejszej niż 7 kg. Ibuprofenu nie można stosować w trzecim trymestrze ciąży. W pierwszym oraz drugim trymestrze przed przyjęciem leku należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Bufenik należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Tagi: