Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > C-końcowy telopeptyd kolagenu typu I (ICTP, ang. carboxyterminal telopeptide of type I collagen) – jak wygląda badanie?
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla 19.03.2022 01:25

C-końcowy telopeptyd kolagenu typu I (ICTP, ang. carboxyterminal telopeptide of type I collagen) – jak wygląda badanie?

C-końcowy telopeptyd kolagenu typu I (ICTP, ang. carboxyterminal telopeptide of type I collagen) – jak wygląda badanie?
pixabay.com

C-końcowy telopeptyd kolagenu typu I – co to jest

C-końcowy telopeptyd kolagenu typu I określa się jako białko znacznikowe, czyli marker, procesu powstawania kości. Ten peptyd pojawia się w trakcie zewnątrzkomórkowej syntezy kolagenu ze strukturalnego składnika tkanki kostnej tj. z prokolagenu.

Kolagen to białko fibrylarne, które stanowi podstawowy składnik substancji międzykomórkowej organizmu. Jego funkcją jest nadanie tkankom odporności na rozciąganie i zwiększenie jego podatności na ten proces. Kolagen pełni funkcję białka strukturalnego, a jego wytrzymałość zawdzięcza się sekwencjom tripeptydowym w trzech budujących go łańcuchach. W organizmach kręgowców kolagen stanowi ok. 1/3 wszystkich białek. Jest także głównym białkiem w skórze, ścięgnach i kościach, w których występuje najpowszechniejszy kolagen typu I. Z kolei w chrząstce znajduje się kolagen typu II, a w błonie podstawnej – typu IV. Kiedy dochodzi do niszczenia kolagenu? Do niszczenia kolagenu dochodzi przez oddziaływanie enzymów określanych jako kolagenozy.

undefined

C-końcowy telopeptyd kolagenu typu I – kto powinien wykonać badanie

Kto powinien wykonać badanie ICTP? Badanie powinni wykonać zwłaszcza ci, którzy cierpią na metaboliczne choroby tkanki kostnej, takie jak adynamiczna choroba kości czy choroba Pageta. Na badanie powinni zgłosić się także ci, którzy cierpią na stany z nadmierną aktywnością osteoklastów, które znacznie nasilają procesy resorpcji kostnej. Do tej grupy zaliczają się chorzy na osteoporozę, osteodystrofię oraz zaburzenia gospodarki wapniowej. Testy w kierunku sprawdzenia funkcji ICTP powinny wykonywać także dzieci w celu sprawdzenia prawidłowości obrotu kostnego. Objawem, który predysponuje do wykonania badania jest nadczynność tarczycy oraz hiperkalcemia. Jeśli pacjent cierpi na patologiczne złamania, deformacje układu kostnego i inne tego typu choroby, również powinien niezwłocznie zgłosić się na badanie c-końcowego telopeptydu kolagenu typu I.

undefined

C-końcowy telopeptyd kolagenu typu I – informacje o badaniu

Badanie polega na pobraniu surowicy żylnej pacjenta. Najczęściej krew pobierana jest z żyły łokciowej. Przed badaniem pacjent musi pamiętać o tym, aby zjeść ostatni posiłek minimum osiem godzin przed pobraniem krwi. Jeśli pacjent nie stawi się na badanie na czczo, wyniki będą zaburzone. Jaki jest czas oczekiwania na wyniki c-końcowego telopeptydu kolagenu typu I? Pacjent czeka na wyniki zaledwie jeden dzień.

undefined

Normy wartości ICTP z badania surowicy:

- kobiety będące przed okresem menopauzy - poniżej 4000 pmol/l;

- kobiety po przebytej menopauzie - poniżej 7000 pmol/l;

- dzieci - 7500 ± 5000 pmol/l.

undefined

Tagi: