Ciała obce w uchu mogą nieść ze sobą ciężkie powikłania. Jak udzielić pierwszej pomocy?
Ciała obce w uchu – objawy
Kiedy w uchu znajduje się ciało obce, zwykle pojawiają się takie objawy jak uczucie ucisku, zatkania i ból ucha. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy do ucha wpadną owady, które swoimi ruchami powodują duży dyskomfort. Zdarza się także, że występowaniu ciała obcego w uchu, towarzyszy także niedosłuch.
U niektórych pacjentów podrażnienie przewodu słuchowego powodować może mdłości, a nawet wymioty. Zdarza się także, że w skrajnych przypadkach obserwować można krwawienie z ucha. Dochodzi do tego szczególnie wtedy, kiedy ciało obce jest ostre lub kiedy próba jego usunięcia przebiegła nieprawidłowo.
Ciała obce w uchu – pierwsza pomoc
Jeśli występuje ryzyko ciała obcego w uchu, w pierwszej kolejności należy przechylić głowę i delikatnie nią potrząsnąć. Jeśli ciało obce nie wyleci, a widać, że znajduje się stosunkowo blisko, należy poprosić drugą osobę, aby spróbowała je wyjąć za pomocą pęsety bądź szczypczyków.
Warto pamiętać, że jeśli w trakcie usuwania ciała obcego poczujesz ból, należy natychmiast przerwać zabieg, gdyż istnieje ryzyko przebicia błony bębenkowej. Wówczas należy udać się do lekarza.
Podczas usuwania ciała obcego z ucha nie należy używać patyczków higienicznych, gdyż można niechcący popchnąć ciało obce w głąb przewodu słuchowego. Nie wolno także podejmować się samodzielnego usuwania z ucha ostrego przedmiotu. Do tego bowiem potrzebne są specjalistyczne narzędzia chirurgiczne.
Jeśli osoba, która ma ciało obce w uchu, czuje, że dany przedmiot leży luźno, może spróbować usunąć je za pomocą przepłukania przewodu słuchowego ciepłą wodą. Metoda ta jest szczególnie polecana, kiedy do przewodu słuchowego wpadły żywe owady np. muszki. Woda, kiedy powraca na koniec przewodu słuchowego, przyczynia się do usunięcia przedmiotu na zewnątrz.
Ciała obce w uchu – leczenie
Usuwanie ciała obcego z ucha uzależnione jest od lokalizacji oraz od wielkości przedmiotu, który zalega w uchu. Aby go dobrze wyciągnąć, potrzebne są duże umiejętności oraz sprzęty, gdyż brak doświadczenia może jedynie pogorszyć sytuację i spowodować wepchnięcie ciała obcego w głąb kanału słuchowego. Kiedy ciało obce będzie się tam znajdować, wówczas konieczne może okazać się przeprowadzenie operacji w znieczuleniu ogólnym.
Dodatkowo, w znieczuleniu ogólnym powinno wykonywać się usuwanie ciała obcego z ucha dziecka. Dzieje się tak, gdyż może być ciężko uspokoić dziecko w takiej sytuacji, a do prawidłowego wykonania zabiegu konieczny jest spokój pacjenta.
Ciała obce w uchu – powikłania
Powikłania występowania ciała obcego w uchu uzależnione są od wielkości, rodzaju oraz czasu zalegania przedmiotu w uchu.
Najczęstszymi powikłaniami są:
ostre zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego,zapalenie węzłów chłonnych szyi,zakażenie rany,skaleczenie przewodu słuchowego zewnętrznego,perforacja błony bębenkowej, która może mieć poważne konsekwencje.
Warto pamiętać, że im szybciej podjęta zostanie próba usunięcia ciała obcego z ucha, tym mniejsze będzie ryzyko powikłań.