Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Contractubex
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:25

Contractubex

Contractubex
pixabay.com

Contractubex – skład

Lek Contactubex jest dostępny w formie żelu o jasnobeżowej lub jasnobrązowej barwie umieszczonego w tubie z zawartością 20, 50 lub 100 g. W skład leku wchodzą substancje czynne: heparyna sodowa oraz płyny wyciąg z cebuli i alantoina. W 1 g żelu znajduje się 50 IU heparyny sodowej i 100 mg wyciągu płynnego z cebuli i 10 mg alantoiny. Po pierwszym otwarciu tuby żel zachowuje ważność przez 6 miesięcy. Produkt należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Contractubex - wskazania

Stan zapalny spowodowany uszkodzeniem lub infekcją bakteryjną wymaga odpowiedniego leczenia. Po udanej terapii pozostaje problem natury estetycznej – blizna. Contractubex to lek w postaci żelu przeznaczony do likwidowania blizn po wyleczeniu rany, charakteryzuje się działaniem antyproliferacyjnym, przeciwzapalnym, rozluźniającym tkankę i wygładzającym. Wskazania do zastosowania preparatu dotyczą blizn po oparzeniach, pooperacyjnych, po amputacji, powiększonych blizn przerostowych, obrzmiałych i o kształcie blizonwca oraz spowodowanych wypadkiem, urazem i przykurczem (np. przykurcz Dupuytrena).

Contractubex – przeciwwskazania i środki ostrożności

Lek nie może być stosowany w przypadku nadwrażliwości na substancje czynne lub jeden z pozostałych składników. Żelu nie należy aplikować na rany, które nie zostały wyleczone a także na uszkodzoną skórę, bliznę zajmującą dużą powierzchnię skóry i bezpośrednio na błony śluzowe. Terapię można podjąć dopiero po całkowitym zagojeniu się rany, ale jak najszybciej od momentu pojawienia się blizny. Heparyna może wykazywać niekorzystne działania ogólnoustrojowe przy stosowaniu leku na duże powierzchnie skóry. W przypadku pojawienia się objawów nadwrażliwości należy przerwać leczenie. Nie zostały opracowane żadne dane związane z wpływem preparatu na zdrowie dzieci. Nie zaobserwowano interakcji leku Contractubex z innymi środkami. Kobiety planujące ciążę, ciężarne i matki karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem dawkowania. Brak danych na temat ryzyka przyjmowania leku w czasie ciąży i laktacji. Produkt nie wpływa na zdolność prowadzenia maszyn i obsługi pojazdów. Parahydroksybenzoesan metylu zawarty w preparacie może przyczyniać się do rozwoju reakcji alergicznych (uczulenie typu późnego). Kwas sorbinowy będący jednym ze składników leku w niektórych przypadkach może powodować miejscowe reakcje alergiczne, np. kontaktowe zapalenie skóry.

Contractubex – stosowanie

Standardowo zaleca się aplikowanie żelu kilka razy na dobę, łagodnie wcierając preparat w skórę lub tkankę blizny. Jeśli blizny są stwardniałe istnieje możliwość zastosowania opatrunku z lekiem na noc. Okres leczenie jest zależny od wielkości blizny i częstotliwości występowania przykurczu i może wynosić od kilku tygodni do kilku miesięcy. W przypadku świeżych blizn zaleca się unikanie bodźców fizycznych, tj. promieniowanie UV, niskie temperatury i uszkodzenie mechaniczne w skutek zbyt intensywnego wcierania. Nie zaobserwowano przypadków przedawkowania leku. Stosowanie żelu na duże powierzchnie skórne przyczynia się do ogólnoustrojowego oddziaływania heparyny. Dawka pominięta nie może zostać uzupełniona dawką podwójną, w celu uzupełnienia.

Tagi: