Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Czy dieta ketogeniczna zwiększa ryzyko udaru? Głos zabrała kardiolog
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 19.07.2024 12:18

Czy dieta ketogeniczna zwiększa ryzyko udaru? Głos zabrała kardiolog

Dieta keto, dieta
Fot. Freepic/umlub.pl

Dieta ketogeniczna bije w ostatnim czasie rekordy popularności. To rodzaj diety niskowęglowodanowej, skupiającej się na spożywaniu małej ilości węglowodanów i zwiększeniu spożycia tłuszczu. Jej głównym celem jest wprowadzenie organizmu w stan zwany ketozą.

Lekarze mają bardzo różne zdanie odnośnie stosowania diety ketogenicznej. Dr hab. n. med Joanna Popiołek-Kalisz, prof. UM odniosła się w mediach społecznościowych do stosowania diety keto w kontekście kardiologii. Czy ten rodzaj diety może zwiększać ryzyko udaru?

Dieta keto, czyli ekstremalna redukcja spożycia węglowodanów

Jak przypomina Dr hab. n. med Joanna Popiołek-Kalisz, prof. UM - Kierownik Pracowni Dietetyki Klinicznej UMLub dieta keto jest modelem żywieniowym, zakładającym ekstremalną redukcję spożycia węglowodanów poniżej 10 proc. ogólnego zapotrzebowania energetycznego. Ich miejsce w jadłospisie zastępuje tłuszcz.

Gospodarka lipidowa jest zależna zarówno od tłuszczów, jak i cukrów. W związku z czym powstaje wokół niej mnóstwo kontrowersji w kontekście ryzyka sercowo-naczyniowego. Lekarka przypomina, że obowiązujące wytyczne ESC dotyczące prewencji sercowo-naczyniowej wskazują cechy zdrowej diety, w tym m.in. wysokie spożycie owoców i warzyw, ale też błonnika. 

Z kolei ograniczyć trzeba spożycie tłuszczów nasyconych i izomerów trans. Warto też ograniczyć spożycie soli do max. 5 g dziennie. Według ESC to właśnie te cechy stanowią wyznacznik długoterminowego bezpieczeństwa oraz korzyści z diety. Lekarka podkreśla, że dieta keto zazwyczaj nie spełnia tych kryteriów.

2148948974.jpg
Fot. Freepic

 

Nieregularne miesiączki mogą być oznaką chorób serca. Ważne ustalenia lekarzy To jeden z pierwszych objawów cukrzycy. Zauważysz go na szyi i łokciach

Stosowanie tej diety może nieść ze sobą potencjalne zagrożenia

Popiołek-Kalisz dodaje też, że dieta ketogeniczna ma potencjał w krótkoterminowej redukcji masy ciała, poziomu trójglicyerydów, hemoglobiny glikowanej i ciśnienia tętniczego. 

Dietetyczka w obszernym wpisie na Instagramie podkreśla też, że diety low carb wydają się lepsze od diet z jeszcze niższą zawartością węglowodanów - w tym właśnie keto w kontekście śmiertelności sercowo-naczyniowej. Lekarka podkreśla, że stosowanie jej może nieść ze sobą potencjalne zagrożenia związane z interakcjami lekowymi lub też spadkiem beztłuszczowej masy ciała.

Zobacz też:

Gdzie trzymać chleb, by dłużej zachował świeżość? Wielu Polaków robi 1 błąd
 

W diecie keto najważniejsze jest wysokie spożycie tłuszczów

Przypomnijmy, że w diecie ketogenicznej najważniejsze jest wysokie spożycie tłuszczów, stanowiące główne źródło kalorii. Tłuszcze powinny pochodzić z olejów roślinnych, masła, oliwy z oliwek, orzechów, tłustych ryb czy też oleju kokosowego.

Spożycie białka powinno być kontrolowane i wynosić ok. 7-20 proc. kalorii. W diecie keto zaleca się też stopniowe wykluczanie węglowodanów z całego jadłospisu.

Czytaj też:

Ta herbata za grosze wspomaga odchudzanie. Kiedyś pili ją cesarze, dziś kupisz ją w Biedronce

Te suplementy przeciwstarzeniowe naprawdę działają. Wygładzają zmarszczki, nadają skórze koloryt

Tak nieświadomie rujnujesz swoje zęby. Cztery najczęstsze błędy, które niszczą szkliwo