Czy hemoroidy w ciąży wymagają leczenia? Pytamy proktologa
Choroba hemoroidalna to powszechny problem kobiet ciężarnych, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze. Jakie są przyczyny choroby hemoroidalnej w ciąży? Czy hemoroidy w ciąży wymagają leczenia? Zapytaliśmy specjalistę proktologa, chirurga transplantologa dr n. med. Andrzeja Bermana.
Jakie są przyczyny choroby hemoroidalnej w ciąży?
Choroba hemoroidalna to bardzo częsty problem kobiet ciężarnych i związany jest głównie z fizjologią ciąży. Macica z płodem wypełnia miednicę małą i uciska na żyłę główną dolną, co prowadzi do utrudnionego odpływu z dolnej połowy ciała i tym samym zaburzony zostaje odpływ krwi ze splotów hemoroidalnych. Choroba hemoroidalna w ciąży jest także następstwem działania relaksynów.
„U kobiet w okresie przedporodowym wydzielane są relaksyny, enzymy, które mają za zadanie rozluźnić więzadła miednicy, żeby głowa dziecka mogła się przecisnąć przez kanał rodny. Oddziałują one również na tzw. więzadełka Parksa, elementy, którymi sploty hemoroidalne przyczepione są do podłoża. Ulegają one rozciągnięciu, co powoduje nasilenie się objawów choroby hemoroidalnej. Jest to proces odwracalny, kiedy relaksyny przestają działać. U niektórych pacjentów może jednak stanowić istotny problem w sytuacji, kiedy sploty hemoroidalne uzyskują olbrzymie rozmiary.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman.
Jak leczyć hemoroidy w domu? Sprawdzone porady proktologa Ta dokuczliwa przypadłość jest bardzo często mylona z hemoroidami. Dotyka dużą część społeczeństwaCzy hemoroidy w ciąży wymagają leczenia?
Z racji tego, że środki farmaceutyczne i zabiegi chirurgiczne mogą zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu czy poronienia, w przypadku pacjentek ciężarnych lekarze starają się zbytnio nie interweniować.
„Zalecamy bardziej leżący tryb życia i ułożenie pacjentki tak, żeby maksymalnie zmniejszyć napór macicy na żyłę główną dolną. Warto także zadbać o odpowiednią dietę. Niestety nie zawsze się to udaje i czasami pacjentka musi zostać zoperowana.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman.
Czym są zakrzepice okołodbytowe i fałdy anodermalne występujące po porodach?
Porody, zwłaszcza siłami natury często prowadzą do zakrzepic okołoodbytowych, które nierzadko są mylone z hemoroidami. Zakrzepica okołoodbytowa objawia się w postaci bolesnego guzka zlokalizowanego na brzegu odbytu. Zazwyczaj wchłania się samoistnie i nie wymaga ingerencji lekarza.
„Mechanizm porodu, w którym głowa dziecka wciska się do kanału rodnego stanowi ogromny uraz, który powoduje wykrzepianie krwi w splotach brzeżnych. Czasami są to olbrzymie zmiany, często bardzo dobrze tolerowane przez matki. Natura tak to zaprojektowała, że pomimo spektakularnego obrazu, nie daje to tak silnych dolegliwości bólowych, jak mogłoby się wydawać. Zazwyczaj zakrzepice wchłaniają się samoistnie i nie są podejmowane żadne interwencje.” - powiedział dr n. med. Andrzej Berman.
Pozostałością po zakrzepicach okołoodbytowych mogą być fałdy anodermalne (okołoodbytnicze), czyli przerośnięte fałdy skórne w okolicach odbytu. Choć nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, mogą sprawiać pacjentkom dyskomfort i stać się źródłem kompleksu utrudniającego życie intymne.
„Przerośniętych fałdów brzeżnych nie uważamy za istotną chorobę. Można je wyciąć lub usunąć laserem, co rozpatrujemy w kategoriach chirurgii plastycznej.” - powiedział dr n. med. Andrzej Berman.