Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Dlaczego lekarze niechętnie usuwają hemoroidy? Powód nie jest wcale oczywisty
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 30.03.2023 14:19

Dlaczego lekarze niechętnie usuwają hemoroidy? Powód nie jest wcale oczywisty

hemoroidy
canva.com

Choroba hemoroidalna to bardzo powszechne schorzenie, które dotyka większą część społeczeństwa. Obecnie mamy dostępnych wiele metod terapii. Operacyjne usunięcie hemoroidów traktowane jest przez lekarzy jako ostateczność, kiedy choroba jest w stadium zaawansowanym i leczenie nie przynosi efektów. 

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy to poduszkowate połączenia tętniczo – żylne, znajdujące się w odbytnicy. Są to struktury prawidłowe i ma je każdy człowiek, zazwyczaj w ilości trzech sztuk. Wskutek działania pewnych czynników, mogą ulegać przerostowi, co prowadzi do rozwoju choroby hemoroidalnej, zwanej potocznie hemoroidami. Główną przyczyną są nieprawidłowe nawyki, m.in. niewłaściwa dieta z małą podażą błonnika i siedzący tryb życia, które powodują zaparcia. 

Jaki jest związek błonnika w diecie z problemami z hemoroidami? Mamy opinię specjalisty Hemoroidoplastyka laserowa – nowoczesna, bezpieczna metoda leczenia hemoroidów

Dlaczego lekarze nie chcą usuwać hemoroidów?

Sploty hemoroidalne są ważną częścią naszego ciała. Ich główną funkcją jest doszczelnianie odbytu i prawidłowe utrzymywanie stolca. Hemoroidy odpowiadają za około 15% skurczu zwieraczowego. W pewnych sytuacjach ich rola może być jeszcze bardziej istotna. 

Przebyte porody, okołoporodowe urazy krocza, czy menopauza mogą prowadzić do niewydolności zwieraczy i nietrzymania stolca. Wtedy sploty hemoroidalne okazują się jeszcze bardziej przydatne niż kiedyś. W związku z tym całkowite usunięcie splotów leczy chorobę hemoroidalną, ale pozbawia nas struktury anatomicznej, która w przyszłości może odgrywać istotną rolę.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. Chirurgiczne usuwanie hemoroidów jest traktowane jako zabieg ostateczny, jeśli inne metody leczenia nie przyniosły rezultatów. W bardzo zaawansowanym stadium choroby, hemoroidy nie są już w stanie pełnić swojej funkcji i muszą zostać usunięte, aby nie powodowały przykrych dolegliwości.

 W mojej praktyce, często wykorzystuję metodę hybrydową. Te sploty, których nie da się wyleczyć metodą hemoroidoplastyki laserowej wycinam, natomiast pozostałe sploty obliteruję laserem.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. 

Kolejną wadą operacyjnego usuwania hemoroidów jest bolesny okres rekonwalescencji. „Po wycięciu splotów hemoroidalnych w kanale odbytu pozostają rany, które ulegają szybkiemu zrostowi. To w połączeniu z pooperacyjnym skurczem zwieracza powoduje, że wypróżnienia stają się bardzo bolesne.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. 

Projekt bez tytułu - 2023-03-29T145108.890.png

Zdrowy styl życia jako panaceum na chorobę hemoroidalną

Nie czekajmy, aż choroba będzie już w stadium zaawansowanym. Zacznijmy leczenie jak najszybciej. W początkowym etapie choroby u dużej części pacjentów wystarczy modyfikacja stylu życia. 

Nawyki, jakie powinniśmy wprowadzić w życie: 

  • Unikanie długiego siedzenia
  • Zwiększenie aktywności fizycznej w postaci ćwiczeń aerobowych 
  • Unikanie intensywnych ćwiczeń na siłowni
  • Unikanie produktów spożywczych i używek, które powodują zaostrzenie objawów: alkohol, nikotyna, soki owocowe, ostre przyprawy
  • Wprowadzenie diety bogatej w błonnik
  • Odpowiednie nawadnianie organizmu

Jeżeli pacjentowi uda się pozbyć dolegliwości za pomocą modyfikacji stylu życia, powinien cieszyć się zdrowiem, pod warunkiem, że nie wróci do starych nawyków żywieniowych czy trybu życia. U części pacjentów choroba jest jednak zbyt zaawansowana i wtedy trzeba zastosować inne metody leczenia.” - powiedział proktolog, chirurg transplantolog dr n. med. Andrzej Berman. 

Polecane