Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Czy tampony mogą być niebezpieczne dla zdrowia? Istotny jest jeden czynnik
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 24.07.2023 09:39

Czy tampony mogą być niebezpieczne dla zdrowia? Istotny jest jeden czynnik

tampon
canva.com

Kobiety cenią tampony przede wszystkim za to, że zapobiegają uczuciu wilgoci i dyskomfortu związanego z podpaskami, zapewniając większą swobodę oraz wygodę podczas miesiączki. Wiele kobiet boi się jednak po nie sięgać, ponieważ wokół tamponów narosło wiele mitów twierdzących, że są groźne dla zdrowia. Czy rzeczywiście stosowanie tamponów jest niezdrowe? Zapytaliśmy położną, terapeutkę uroginekologiczną, seksuologa mgr Aleksandrę Przekwas. 

Komu dedykowane są tampony?

Tampon jest produktem higienicznym, który umieszcza się w pochwie, aby wchłanianiał krew menstruacyjną. Ma kształt walca z sznurkiem u dołu i zazwyczaj wykonany jest z bawełny lub włókien syntetycznych. Tampony mogą być stosowane przez kobiety w każdym wieku i o różnym trybie życia, ale są szczególnie polecane miłośniczkom aktywnego trybu życia.  

Projekt bez nazwy - 2023-07-23T171233.791.png

Majtki menstruacyjne - hit czy kit? Czy mogą zastąpić podpaski i tampony? Zapytaliśmy eksperta Czym najlepiej myć miejsca intymne? Odpowiedź eksperta Cię zaskoczy

Czy stosowanie tamponów jest bezpieczne?

Tampony są bezpieczne, jeśli stosuje się je zgodnie z instrukcją i zmienia co 4-6 godzin. Zbyt długie przetrzymywanie tamponu w pochwie powoduje namnażanie się bakterii, co może prowadzić do wstrząsu toksycznego. To poważna choroba bakteryjna, która może być niebezpieczna dla życia i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Tampony same w sobie nie są niebezpieczne, niebezpieczeństwo może się pojawić z chwilą nieodpowiedniego ich używania - po ośmiu godzinach noszenia tamponu w pochwie wzrasta ryzyko powstania zespołu wstrząsu toksycznego, który jest spowodowany namnażaniem bakterii. Tampon powinien być wymieniany maksymalnie co 8 godzin, jednak zaleca się jego zmianę wcześniej po około 4-6 godzinach.” - powiedziała położna, terapeutka uroginekologiczna, seksuolog mgr Aleksandra Przekwas. 

Wiele kobiet obawia się, że aplikowanie tamponu przed snem na całą noc może spowodować infekcję. Spanie w tamponie nie będzie szkodliwe dla zdrowia, jeśli tampon nie pozostanie zbyt długo w pochwie. Należy zaaplikować go przed snem i wyjąć bezpośrednio po przebudzeniu. Pamiętajmy, że po upływie 8 godzin, należy bezzwłocznie wymienić tampon na nowy. Jeśli lubimy sobie dłużej pospać, stosowanie tamponów na noc nie będzie dla nas odpowiednie i w takiej sytuacji lepiej sięgać po podpaski. Ważne, aby przestrzegać maksymalnego czasu ich noszenia - jeżeli nasz sen trwa więcej niż 8 godzin, to stosowanie tamponu na noc może być nie najlepszym rozwiązaniem.” - powiedziała położna, terapeutka uroginekologiczna, seksuolog mgr Aleksandra Przekwas. 

Jak aplikować tampon?

Aplikowanie tamponu krok po kroku:

1) Należy wybrać tampon odpowiedni do ilości krwawienia. Tampony mają różne pojemności chłonne, oznaczone kolorowymi paskami na opakowaniu.

2) Higiena dłoni to podstawa! Przed aplikacją tamponu należy dokładnie umyć ręce.

3) Należy usunąć opakowanie z tamponu, starając się nie dotykać końcówki tamponu, która będzie wprowadzana do pochwy. W ten sposób unikamy przeniesienia bakterii lub brudu. 

4) Aby wprowadzić tampon do pochwy, znajdźmy wygodną dla nas pozycję. Możemy stać z nogą uniesioną na krześle lub wannie, kucnąć lub usiąść na toalecie. Aby ułatwić sobie aplikację tamponu, postarajmy się rozluźnić mięśnie krocza i bioder.

5) Włóżmy końcówkę tamponu do pochwy pod kątem 45 stopni w kierunku kręgosłupa. Nie wkładajmy go prosto do góry, ponieważ może to powodować dyskomfort lub ucisk na szyjkę macicy. Delikatnie pchnijmy tampon w głąb pochwy, aż poczujemy opór lub dotkniemy dna aplikatora.

6) Naciśnijmy dolną część aplikatora, aby uwolnić tampon z jego górnej części. Tampon powinien zostać umieszczony około 3-5 cm wewnątrz pochwy, a sznurek powinien zwisać na zewnątrz.

7) Po umieszczeniu tamponu, należy wyjąć aplikator z pochwy i wyrzuć go do kosza. Nie spłukujmy go w toalecie, ponieważ może to spowodować zatkanie rur lub zanieczyszczenie środowiska.

8) Sprawdźmy, czy tampon jest dobrze umieszczony i nie czujemy go w środku. Jeśli poczujemy ból lub dyskomfort, oznacza to, że tampon został wprowadzony nieprawidłowo. Należy wtedy pociągnąć delikatnie za sznurek, aby wyciągnąć tampon i spróbować zaaplikować nowy. 

Pamiętajmy, że tampon należy zmieniać co 4-6 godzin lub częściej! 

Tagi: Zdrowie
Polecane