Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Uroda i pielęgnacja > Czym najlepiej myć miejsca intymne? Odpowiedź eksperta Cię zaskoczy
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 03.05.2024 11:48

Czym najlepiej myć miejsca intymne? Odpowiedź eksperta Cię zaskoczy

mgr Aleksandra Przekwas, higiena intymna
Fot. mgr Aleksandra Przekwas: znanylekarz.pl. Tło: Canva / Getty Images

Kobiece miejsca intymne są delikatną częścią ciała i wymagają szczególnej pielęgnacji. Każdego dnia narażone są na różne czynniki drażniące i infekcje, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo dbać o higienę i równowagę flory bakteryjnej tych obszarów. 

Na rynku mamy dostępnych mnóstwo produktów do higieny intymnej. Co sprawdzi się najlepiej? Zapytaliśmy mgr Aleksandrę Przekwas, położną, terapeutkę uroginekologiczną i seksuolożkę. Odpowiedź nieco nas zaskoczyła. 

Jak prawidłowo myć miejsca intymne?

Zacznijmy od tego, jak prawidłowo myć miejsca intymne. Technika ma bowiem bardzo duże znaczenie w zapobieganiu infekcji. Należy myć się w kierunku „od przodu do tyłu”, czyli od wzgórka łonowego w kierunku odbytu. Zapobiega to przenoszeniu bakterii z okolic odbytu, które mogą prowadzić do infekcji. 

- Najlepiej myć się od wzgórka łonowego w stronę odbytu, tak żeby nie przenosić bakterii na cewkę moczową z odbytu, które się naturalnie w nim znajdują. Nieprawidłowa higiena, czyli mycie w odwrotny sposób mogłoby spowodować infekcje np. układu moczowego - powiedziała w rozmowie z Pacjentami mgr Aleksandra Przekwas. 

kobieta w wannie
Fot. Canva / Pexels
Nowe zasady dotyczące realizacji recept. Mogą być problematyczne dla pacjentów Rejestratorka zwolniona z SOR. To niewiarygodne, jak obraziła pacjentów

Czym myć miejsca intymne?

Na rynku dostępne są najróżniejsze preparaty do higieny intymnej. Wiele z nich może być jednak szkodliwych dla delikatnych kobiecych okolic. Niektóre kosmetyki zawierają substancje chemiczne, które mogą powodować podrażnienia miejsc intymnych oraz zaburzenia równowagi flory bakteryjnej. Warto więc zwrócić uwagę na skład produktów, które kupujemy.

Okazuje się, że do mycia miejsc intymnych polecane jest tradycyjne szare mydło, które od lat gości w wielu polskich domach. Wyprodukowane jest wyłącznie z naturalnych składników, dlatego sprawdzi się zwłaszcza u osób ze skłonnościami do alergii, podrażnień i innych problemów skórnych. 

Pozytywny wpływ szarego mydła na skórę wynika z optymalnego poziomu pH, który zapewnia odpowiednie nawilżenie i oczyszczenie naskórka. Należy dodać, że szare mydło jest skutecznym środkiem odkażającym, wspomaga proces gojenia się ran i zapobiega infekcjom. Warto więc mieć go w swojej łazience. 

- Do mycia miejsc intymnych wystarczy szare mydło (jest pozbawione detergentów i zapachów). Producenci przekonując do zasadności używania produktów do higieny intymnej podają argument, że mają one niższe (kwaśne) pH, co pozwala utrzymać pochwę w kwaśnym środowisku. Nie ma konieczności inwestowania w płyny dedykowane typowo do higieny miejsc intymnych, ponieważ nasza skóra nie potrzebuje mocno kwaśnego pH, a pochwa oczyszcza się sama - wyjaśniła mgr Aleksandra Przekwas.

szare mydło
Fot. Canva / Getty Images

Czy można myć miejsca intymne samą wodą?

Coraz częściej słyszy się o tym, że do higieny miejsc intymnych wystarczy jedynie czysta woda i nie ma potrzeby stosowania preparatów myjących. Ten sposób może nie sprawdzić się u każdego, m.in. u kobiet, które prowadzą intensywny tryb życia.

- Jeżeli mycie okolic intymnych samą wodą nie powoduje infekcji i jest dla nas wystarczające, to nie ma do tego większych przeciwwskazań. Badania nie mówią jednoznacznie, że mycie miejsc intymnych samą wodą jest złe. Wszystko tak naprawdę zależne jest od naszego zdrowia, stylu życia i jego intensywności - powiedziała mgr Aleksandra Przekwas. 

Wiele kobiet zastanawia się, czy powinno się myć miejsca intymne przed i po stosunku. Przede wszystkim warto podmyć się po seksie, aby usunąć nadmiar powstałych podczas zbliżenia wydzielin. Nie zapominajmy, aby po stosunku oddać mocz, co ma zminimalizować ryzyko infekcji. 

- Przed stosunkiem jak najbardziej można się umyć, jeżeli wpłynie to nam komfort zbliżenia, natomiast nie jest to konieczne. Z kolei po współżyciu warto to zrobić, by usunąć nadmiar wydzielin, które też naturalnie pojawiają się w trakcie stosunku, a mogą przyczyniać się do powstawania infekcji. Po stosunku dobrym nawykiem będzie również skorzystanie z toalety w celu oddania moczu, co też może zminimalizować powstawanie infekcji - wyjaśniła mgr Aleksandra Przekwas. 

Przeczytaj też: 

Jak prawidłowo dbać o higienę intymną i zapobiegać infekcjom? Ekspert tłumaczy

Infekcja intymna - grzybicza czy bakteryjna? Podpowiadamy, jak je odróżnić

Ból przy stosunku - skąd się bierze? Przyczyny i leczenie w rozmowie z ekspertem

Polecane