Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Dziecko > Dlaczego lekarz po porodzie szarpie noworodka? To najważniejszy test
Daria  Siemion
Daria Siemion 28.04.2025 14:00

Dlaczego lekarz po porodzie szarpie noworodka? To najważniejszy test

noworodek, odruch moro
Fot. Shutterstock / Natalie Zepp Photography

Wiele mam jest zdziwionych, kiedy lekarz od razu po porodzie przewraca i popycha dziecko. I choć odbywa się to w kontrolowanych warunkach i nie ma na celu wyrządzenia dziecku najmniejszej krzywdy, niektóre kobiety są zaniepokojone zachowaniem lekarza. O co z tym chodzi?

Badania noworodka po porodzie są niezbędne

Od razu po przyjściu na świat noworodek jest poddawany wielu badaniom, które mają na celu szybką ocenę jego funkcji życiowych, zdrowia i wykrycie wszelkich odstępstw. Pierwszym badaniem po porodzie jest ocena w skali Apgar, którą przeprowadza się kolejno już w 1. i 5. minucie życia dziecka. 

Lekarze przyznają dziecku punkty za pięć kluczowych parametrów: pracę serca, układu oddechowego, napięcie mięśni, reakcje na bodźce zewnętrzne i kolor skóry. Każdy parametr noworodek otrzymuje od 0 do 2 punktów. Wyniki znajdują się w przedziale od 1 do 10 – im wyższy wynik, tym lepiej. 


Kolejne dokładne badania są wykonywane już w pierwszych 12 godzinach życia dziecka. Obejmują one ocenę proporcji ciała, pracy serca i mięśni. Lekarze sprawdzają też, czy dziecko ma odruch ssania i jest w stanie przełykać. Większość badań odbywa się w obecności mamy.

Poród
Dziecko jest badane od razu po porodzie Fot. Canva
25 lat czekania na przebudzenie. Ewa Błaszczyk pokazała córkę Może być sygnałem zbliżającego się udaru. Tak objawia się mini udar

Co sprawdza lekarz, przewracając dziecko?

Jednym z najbardziej istotnych odruchów dziecka, sprawdzanych prze lekarza bezpośrednio po porodzie, jest odruch Moro. Aby go sprawdzić, neonatolog gwałtownie zmienia pozycję dziecka, np. delikatnie popycha je do tyłu (wszystko w bezpiecznych warunkach!), obserwując reakcję maleństwa. 

Odruch Moro polega na tym, że dziecko w reakcji na zmianę pozycji rozrzuca rączki na boki, odchyla głowę do tyłu, a plecy wygina w łuk. Następnie przyciąga rączki do ciała, jakby chciało się przytulić. Odruchowi Moro może towarzyszyć płacz lub głośny wdech – nadal będzie to prawidłowa reakcja.

Dlaczego ten odruch jest tak ważny? Otóż jest to pierwotna reakcja ochronna noworodka, świadcząca o prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Pojawia się już w życiu płodowym. Odruch moro znika zazwyczaj do 6. miesiąca życia. Jeśli utrzymuje się dłużej lub nie występuje, wymaga konsultacji z lekarzem. Czytaj także: Tu ciężarne rodzą w ogromnym bólu. Lekarz tłumaczy, dlaczego nie podają znieczulenia

Brak odruchu Moro – jakie choroby?

Brak odruchu Moro u niemowlaka należy skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeżeli odruch nie występuje w ogóle. Jego całkowity brak może wskazywać na poważne schorzenia neurologiczne, takie jak np. uszkodzenia mózgu lub rdzenia kręgowego. Natomiast, jeśli odruch występuje tylko po jednej stronie, może oznaczać problemy z nerwem ramiennym.

Lekarz w razie braku odruchu Moro powinien zlecić dalsze badania neurologiczne, badania obrazowe lub inne, aby znaleźć dokładną przyczynę braku odruchu. Czytaj także: Dlaczego noworodek ulewa? Sprawdź kiedy potrzebna jest wizyta u lekarza