Rak przełyku – objawy, diagnostyka, leczenie, rokowania
Rak przełyku – czym jest i dlaczego występuje?
Rak przełyku jest złośliwym nowotworem powstałym z tkanki nabłonka płaskiego lub gruczołowego. W Polsce występuje stosunkowo rzadko (ok. 1300 przypadków rocznie), znacznie częściej atakując mężczyzn niż kobiety. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem – w większości przypadków choroba rozwija się u pacjentów po 40. roku życia. Rak przełyku należy do nowotworów o najgorszych rokowaniach, a jego leczenie jest trudne i zazwyczaj wiąże się z przykrymi powikłaniami.Główne przyczyny tego schorzenia to nałogowe palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz choroba refluksowa żołądka. Niekiedy jednak nowotwór przełyku spowodowany może być innymi czynnikami, pośród których wymienia się oparzenia przełyku, długotrwałe infekcje, picie zbyt gorących napojów, stosowanie ostrych przypraw, niedobory witamin i minerałów oraz otyłość.
Jakie objawy daje rak przełyku?
W większości przypadków rak przełyku rozwija się bezobjawowo, a pierwsze symptomy pojawiają się dopiero w bardziej zaawansowanych stadiach choroby. U chorego występują trudności w przełykaniu (dysfagia), nudności i wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego, ból za mostkiem oraz duszności. Objawom tym może towarzyszyć czkawka, chrypka, utrzymujący się kaszel, osłabienie, utrata apetytu i spadek masy ciała. Ponadto ze względu na możliwość wytworzenia przetoki, która powoduje przemieszczenie substancji pokarmowych z przełyku do dróg oddechowych, u pacjentów cierpiących na nowotwór przełyku niekiedy występuje także zapalenie płuc.
Rak przełyku – diagnostyka
W celu rozpoznania raka przełyku konieczne jest wykonanie szeregu specjalistycznych badań. Diagnostyka opiera się przede wszystkim na badaniach obrazowych, takich jak RTG z podaniem kontrastu, tomografia komputerowa, ultrasonografia (klasyczna i endoskopowa) oraz rezonans magnetyczny. Pomagają one określić rodzaj i wielkość guza oraz sprawdzić, czy u pacjenta pojawiły się przerzuty do innych narządów, a także czy nowotwór zajął węzły chłonne.Poza badaniami obrazowymi wykonuje się również badania wziernikowe - ezofagoskopię, pozwalającą oznaczyć stopień zwężenia przełyku, umiejscowienie nowotworu i pobrać wycinki guza do badania histologicznego, oraz bronchoskopię, dzięki której możliwe jest wykluczenie nacieku nowotworu na drogi oddechowe.
Leczenie raka przełyku
Leczenie nowotworu przełyku jest trudne i obarczone dużym ryzykiem powikłań, dlatego powinno odbywać się w wyspecjalizowanych placówkach o wieloletnim doświadczeniu. Rodzaj terapii dobiera się indywidualnie, biorąc pod uwagę rodzaj i umiejscowienie guza, stopień zaawansowania choroby i ogólny stan zdrowia pacjenta.W początkowym stadium raka przełyku, kiedy nowotwór obejmuje jedynie błony śluzowe, stosuje się resekcję endoskopową. Bardziej zaawansowane zmiany wymagają leczenia chirurgicznego, które polega na usunięciu przełyku oraz okolicznych węzłów chłonnych. Możne ono jednak zostać wykonane wyłącznie u pacjentów, którzy są w stanie pozwalającym na przeprowadzenie zabiegu oraz u których nowotwór nie nacieka na inne narządy. Usunięcie przełyku wymaga kilku osobnych operacji, a jego skutkiem jest zespolenie pozostałej części przełyku z żołądkiem, niekiedy przy wykorzystaniu fragmentów okrężnicy.U chorych, którzy nie kwalifikują się do leczenia chirurgicznego, stosuje się leczenie paliatywne, czyli zabiegi mające na celu udrożnienie przełyku i umożliwienie odżywiania (zabiegi laserowe, terapia fotodynamiczna, protezowanie) oraz radioterapię lub radykalną chemioterapię, spowalniające rozwój choroby.Ogromne znaczenie, zarówno przy leczeniu chirurgicznym, jak i leczeniu paliatywnym, ma prawidłowe odżywienie pacjenta – w miarę możliwości powinien on przyjmować bogate w białko i wysokokaloryczne posiłki.