Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Zbigniew Ziobro przeszedł poważną operację. Pokazał zdjęcie
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 16.03.2024 14:23

Zbigniew Ziobro przeszedł poważną operację. Pokazał zdjęcie

Zbigniew Ziobro
fot. East News/ Piotr Molecki

Zbigniew Ziobro jest po operacji raka przełyku. Lider Suwerennej Polski zamieścił na platformie X wpis na temat swojego aktualnego stanu zdrowia. Dołączył do niego również zdjęcie ze szpitala. Polityk dodał, że operacja została uznana przez lekarzy za udaną. Polityka czeka jeszcze okres rekonwalescencji. 


 

Zbigniew Ziobro w szpitalu

Zbigniew Ziobro przeszedł 8-godzinną operację z powodu raka przełyku. Podczas zabiegu usunięto mu większość przełyku i część żołądka. O przebiegu operacji napisał w mediach społecznościowych sam Ziobro:

„Po wyczerpującej radio i chemioterapii oraz immunoterapii, przeszedłem ciężką operację, która objęła klatkę piersiową, jamę brzuszną i mięśniową oraz szyję. Do klatki piersiowej wprowadzone zostały dreny, usuwające pozostałości krwi po operacji. Mimo silnych środków przeciwbólowych, w tym aplikowanych bezpośrednio do kręgosłupa, ból wciąż stanowił dla mnie wyzwanie. Wciąż mam też pewne trudności z mówieniem i oddychaniem”. - napisał Zbigniew Ziobro na platformie X.

Po wyborach z 15 października 2023 r. Zbigniew Ziobro całkowicie przestał pojawiać się w przestrzeni publicznej. Informacje dotyczące stanu zdrowia polityka przekazywali jego partyjni koledzy. Z ich relacji wynikało, że były prokurator generalny zmaga się z zaawansowanym rakiem przełyku. Do swojego wpisu Ziobro dołączył również zdjęcie ze szpitalnej sali.

Zobacz też: Andrzej Duda zawetuje tabletkę "dzień po"? Jest “wyjście awaryjne”

Projekt bez nazwy - 2024-03-16T133239.824.png
fot. twitter.com/ZiobroPL

Zobacz też: Andrzej Duda zawetuje tabletkę "dzień po"? Jest “wyjście awaryjne”

Zbigniew Ziobro czeka na poważną operację. Biegli to sprawdzą Zbigniew Ziobro ma raka przełyku. Zwrócił się z przejmującym apelem do Polaków

Ziobrę czeka rekonwalescencja

Zbigniewa Ziobrę czeka rekonwalescencja. Powrót do zdrowia może długo potrwać. O operacji polityka dla portalu naTemat.pl wypowiedział się doktor Paweł Witt, psychoonkolog i specjalista opieki paliatywnej.

„Sam zabieg jest obciążającą, długą i dość ciężką operacją. Często wymagającą dojścia od strony jamy brzusznej, jak i klatki piersiowej w zależności od rodzaju guza i jego położenia wykonywane mogą być różne zespolenia (zastąpienie części przełyku żołądkiem, odpowiednio przygotowanym fragmentem jelita cienkiego lub grubego), mogą być wyłonione przetoki odżywcze – np. gastrostomia czy jejunostomia – wyjaśnił doktor Witt.

Cytowany dr Paweł Witt powiedział, jakie trudności mogą czekać polityka podczas okresu powrotu do zdrowia:

„Pacjenci mają trudności z normalnym przyjmowaniem pokarmu. Bardzo często korzysta się z wytworzonych przetok stosując specjalistyczne diety przemysłowe. W zależności od zakresu operacji i ogólnego stanu zdrowia mogą wystąpić pewne problemy z chodzeniem w okresie rekonwalescencji. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać osłabienie, zmęczenie lub dyskomfort związany z ruchem. Konieczna jest rehabilitacja, aby pomóc pacjentowi w odzyskaniu siły i sprawności”. - dodał dr Witt dla serwisu naTemat.pl

„Badajcie się regularnie”

Na początku wpisu były prokurator generalny zaapelował: 

„Badajcie się regularnie, a niepokojące symptomy konsultujcie ze specjalistami. Nowotwór to podstępny wróg". - napisał Zbigniew Ziobro.

Apel Ziobry nie jest bezpodstawny. W Polsce co roku rozpoznawanych ok. 1300 nowych przypadków raka przełyku. Pod względem częstości występowania zajmuje ósme miejsce wśród wszystkich chorób nowotworowych. Głównymi czynnikami ryzyka rozwoju raka przełyku są palenie tytoniu i spożywanie wysokoprocentowego alkoholu. Przyczyną rozwoju nowotworu może być również:

 • otyłość,
 • przełyk Barretta,
 • achlazja,
 • zapalenie zanikowe języka i przełyku,
 • oparzenia przełyku substancjami chemicznymi,
 • niedobory witamin i mikoelementów.

We wczesnych stadiach rak przełyku często nie powoduje wyraźnych objawów. Pierwsze symptomy mają zazwyczaj niespecyficzny charakter i bywają mylone z mniej poważnymi chorobami. Za sygnały ostrzegawcze należy uznać:

 • nudności, wymioty,
 • zaburzenia połykania,
 • nagły spadek masy ciała,
 • utratę apetytu,
 • ból w klatce piersiowej i nadbrzuszu.

źródło: twitter.com/ZiobroPL, naTemat.pl, Zwrotnikraka.pl, 

Zobacz też: 

To najczęstszy złośliwy nowotwór Polek. Co roku diagnozę słyszy 20 tys. kobiet

Rak trzustki – pierwsze objawy, leczenie i rokowania

Tego raka widać po oczach. Co jest sygnałem alarmowym?

https://twitter.com/ZiobroPL/status/1768881110048514285?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Etweet