Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Dulcobis – stosowanie, działanie i skutki uboczne leku.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Dulcobis – stosowanie, działanie i skutki uboczne leku.

Dulcobis – stosowanie, działanie i skutki uboczne leku.
https://pixabay.com/pl/photos/lekarstwa-lek-przezi%C4%99bienie-dawka-1006827/

Lek Dulcobis należy do środków przeczyszczających o umiarkowanej sile działania. Stosuje się go przede wszystkim w przypadku zaparć, posiada jednak również i inne wskazania. Przed zastosowaniem leku zapoznaj się z informacjami zawartymi w niniejszym artykule. Dowiesz się między innymi, jakie istnieją przeciwwskazania do stosowania leku Dulcobis oraz jakie skutki uboczne może wywołać, niezależnie czy stosuje się go prawidłowo i zgodnie z zaleceniami lekarza czy nie. Zapraszamy do czytania!

Lek Dulcobis – zastosowanie i charakterystyka

Dulcobis jest lekiem przeczyszczającym działającym miejscowo, który pobudza układ pokarmowy do wypróżnienia oraz powoduje rozmiękczenie stolca. Zalecany jest przede wszystkim pacjentom cierpiącym na przewlekłe zaparcia. Stosuje się go jednak również, gdy pacjent musi zostać przygotowany do badań np. prześwietleń kręgosłupa. Podaje się go także przed operacjami i po oraz w innych stanach wymagających ułatwionego wypróżnienia.

Substancją czynną leku jest bisakodyl. W składzie znajdują się również substancje takie jak laktoza, skrobia kukurydziana czy sacharoza. Dulcobis posiada zatem kilka składników potencjalnie mogących wywołać alergię u pacjenta. Między innymi w związku z tym zaleca się osobom, chcącym zażyć lek, konsultację z lekarzem lub farmaceutą oraz niestosowanie leku bez nadzoru lekarskiego dłużej niż 5 dni z rzędu.

Lek Dulcobis – ostrzeżenia i środki ostrożności

Nabycie leku Dulcobis możliwe jest bez posiadania recepty od lekarza specjalisty. W związku z tym zaleca się każdorazową konsultację z farmaceutą lub przynajmniej dokładne przestudiowanie ulotki dołączonej do opakowania. Dulcobis, jak wszystkie inne leki tego typu, posiada szereg przeciwwskazań do stosowania. Oto najważniejsze z nich:

·        uczulenie lub reakcje nadwrażliwości na bisakodyl lub którąkolwiek substancję zawartą w leku,

·        niedrożność jelit,

·        ostre stany chorobowe w obrębie jamy brzusznej,

·        odwodnienie,

·        silny ból brzucha współwystępujący z nudnościami i wymiotami,

·        nietolerancja niektórych cukrów i słodzików,

·        wiek poniżej 4 lat.

Szczególną ostrożność powinny podczas stosowania leku Dulcobis zachować osoby starsze i dzieci, ze względu na skłonności do szybkiego odwadniania się, oraz kobiety karmiące piersią. Stosowanie leku podczas ciąży nie jest wskazane, jednak ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz prowadzący ciążę.

Wśród środków ostrożności, które należy podjąć, znajduje się poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych na bieżąco oraz planowanych w najbliższych dniach lekach. Równoczesne stosowanie leków moczopędnych lub steroidowych z lekiem Dulcobis może spowodować gwałtowne i niebezpieczne dla życia pacjenta odwodnienie. Innego rodzaju reakcje mogą nastąpić w wyniku połączenia z lekami stosowanymi na inne schorzenia np. na serce. Łączenie ze sobą różnych leków powinno być zawsze przeprowadzane pod nadzorem lekarza.

Lek Dulcobis – stosowanie i działania niepożądane

Stosowanie leku Dulcobis jest bardzo proste. Można przyjmować go podczas posiłku, ale nie jest to konieczne. Trzeba natomiast unikać łączenia leku z produktami spożywczymi, które mogą przedwcześnie rozpuścić jego otoczkę ochronną. Należą do nich produkty takie jak mleko, które zmniejszają kwasowość w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Dawkowanie leku można ustalić z lekarzem, jednak w przypadku krótkotrwałego stosowania (nie dłużej niż 5 dni z rzędu) zwykle zaleca się maksymalnie dwie tabletki na dobę, stosowane przed snem. Wówczas wypróżnienie następuje nad ranem, zwykle niedługo po przebudzeniu. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Może to spowodować liczne bolesne objawy ze strony układu pokarmowego oraz gwałtowne odwodnienie.

Wśród objawów niepożądanych, występujących w wyniku terapii lekiem Dulcobis, wymienia się przede wszystkim poniższe:

·        skurcze i ból w obrębie jamy brzusznej (częste objawy),

·        biegunka i nudności (częste objawy),

·        wymioty, krew w kale, zawroty głowy (niezbyt częste objawy)

·        reakcje nadwrażliwości, omdlenia, odwodnienie, obrzęk naczynioworuchowy, zapalenie okrężnicy i niedokrwienne zapalenie jelita grubego (rzadkie objawy).

Tagi: