Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Dzień żałoby narodowej w Polsce. Prezydent wyznaczył konkretną datę
Alina Gałka
Alina Gałka 22.04.2025 15:46

Dzień żałoby narodowej w Polsce. Prezydent wyznaczył konkretną datę

Żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka
Fot. East News/ANDRZEJ/IWANCZUK/REPORTER

W Poniedziałek Wielkanocny świat obiegła druzgocząca informacja o śmierci papieża Franciszka. Mimo długiej i poważnej choroby Ojca Świętego nikt nie spodziewał się, że odejdzie właśnie teraz. Niedawno papież opuścił Klinikę Gemelli, w której przebywał wiele miesięcy i wszystko wskazywało na to, że jego stan jest coraz lepszy.

Cały świat opłakuje Franciszka

W Niedzielę Wielkanocną papież Franciszek po raz ostatni pojawił się na balkonie bazyliki św. Piotra, by uczestniczyć w świątecznej mszy i pozdrowić wiernych. Niespełna 24 godziny później Ojca Świętego nie było już wśród nas.

Natychmiast po ogłoszeniu śmierci papieża na placu św. Piotra ponownie zaczęły zbierać się tłumy. Tym razem po to, by pożegnać wielkiego przewodnika duchowego i połączyć się we wspólnie przeżywanej żałobie.

Przeczytaj też: Zabija w 5 do 7 minut. To na to NAPRAWDĘ zmarł Franciszek

Katolicy z całego świata gromadzili się również w swoich rodzinnych kościołach. Tam modlili się w intencji papieża Franciszka, wspominali jego dzieło oraz wpływ, jaki jego posługa miała na życie Kościoła.

Manila 22 kwietnia 2025 Fot. TED ALJIBE AFP East News.jpg
Mężczyzna modli się przed portretem papieża Franciszka przed mszą żałobną w katedrze w Manili, 22 kwietnia 2025 roku. Fot. TED ALJIBE/AFP/East News
Tak wyglądały ostatnie chwile papieża Franciszka. O 6:00 czuł się dobrze, minuty później doszło do tragedii To działo się kilka minut po śmierci papieża. Tak wygląda tradycyjny obrzęd

Kolejne kraje ogłaszają żałobę narodową

W związku ze śmiercią papieża Franciszka kolejne kraje wprowadzają żałobę narodową. Już w Poniedziałek Wielkanocny siedmiodniową żałobę wprowadziła Argentyna, czyli ojczyzna Ojca Świętego. Oficjalnie opłakują go również inne kraje Ameryki Łacińskiej, w tym Brazylia, Chile i Wenezuela.

Większość przywódców krajów europejskich wyraziło smutek z powodu odejścia papieża, jednak nieliczne zdecydowały się na wprowadzenie żałoby narodowej. Tu wyróżnia się Portugalia, a także Hiszpania, która wprowadziła żałobę trzydniową i Włochy, gdzie potrwa ona pięć dni. W samym Watykanie oficjalna żałoba potrwa aż dziewięć dni.

Seul Fot. ANTHONY WALLACE/AFP/East News.jpg
Wierni modlą się przy portrecie papieża Franciszka wystawionym w katedrze Myeongdong w Seulu, 22 kwietnia 2025 roku. Fot. ANTHONY WALLACE/AFP/East News

Jak przekazał Wojciech Kolarski, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta, w Polsce dniem żałoby narodowej będzie 26 kwietnia. Właśnie wtedy odbędzie się pogrzeb Ojca Świętego w Watykanie. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką mają uczestniczyć w uroczystościach na miejscu.

Przeczytaj też: Papież Franciszek chorował na zapalenie płuc. Lekarz zwraca się do seniorów

Jak będzie wyglądała żałoba narodowa?

Żałoba narodowa to szczególny czas wyrażania zbiorowego smutku i refleksji, ogłaszany przez Prezydenta RP w obliczu śmierci osoby szczególnie zasłużonej dla kraju lub w wyniku wielkiej tragedii narodowej. Jej ogłoszenie odbywa się na mocy ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Symbolem żałoby jest opuszczenie flag państwowych do połowy masztu oraz ograniczenie działalności o charakterze rozrywkowym w przestrzeni publicznej i mediach.

W czasie żałoby narodowej odwoływane są koncerty, wydarzenia sportowe i inne imprezy masowe, a programy telewizyjne i radiowe przybierają bardziej poważny ton. Choć nie ma formalnego nakazu zamykania sklepów czy restauracji, wiele instytucji i firm decyduje się na wyciszenie muzyki.

W kościołach i miejscach publicznych odbywają się msze i uroczystości upamiętniające zmarłych. Żałoba narodowa pełni ważną funkcję społeczną – jest nie tylko wyrazem szacunku, ale i formą wspólnotowego przeżywania straty oraz narodowej tożsamości.

Przeczytaj też: Ile trwa żałoba według Kościoła? Wcale nie rok

Choroba i śmierć papieża Franciszka

Wczoraj (21 kwietnia 2025 r.) Stolica Apostolska poinformowała, że papież Franciszek zmarł w wieku 88 lat, w swojej rezydencji w Watykanie. Kardynał Kevin Joseph Farrell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, poinformował, że papież Franciszek zmarł o godzinie 5:35 czasu uniwersalnego (GMT).

Przeczytaj też: Wystawiono ciało papieża Franciszka. Wiadomo, kiedy będzie pogrzeb

Jak przekazał Andrea Arcangeli, dyrektor Dyrekcji Zdrowia i Higieny Państwa Watykańskiego, przyczyną śmierci był udar oraz nieodwracalna niewydolność serca.

23 marca papież Franciszek został wypisany ze szpitala po pięciu tygodniach leczenia zapalenia płuc. Zalecono mu długoterminową terapię oraz dwa miesiące odpoczynku.


Źródła:
dailyexcelsior.com, bbc.com, businessinsider.com.pl