Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Galospa – jakie są wskazania do stosowania preparatu?
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:25

Galospa – jakie są wskazania do stosowania preparatu?

Galospa – jakie są wskazania do stosowania preparatu?
pixabay.com

Galospa – działanie

Galospa to lek mający działanie spazmolityczne – rozkurczające mięśnie gładkie. Substancją czynną preparatu jest drotaweryna stosowana w stanach skurczowych dróg żółciowych, dróg moczowych, przewodu pokarmowego, a także przy bólach miesiączkowych.

Drotaweryna jest lekiem przeciwskurczowym, strukturalnie podobnym do papaweryny, jest selektywnym inhibitorem fosfodiesterazy. Ma też działanie miotropowe, rozszerzające naczynia krwionośne, hipotensyjne. Jej spazmolityczne działanie wynika z hamowania PDE4 w komórkach mięśni gładkich, substancja zmniejsza dostarczanie zjonizowanego aktywnego wapnia do komórek mięśni gładkich dzięki hamowaniu fosfoesterazy i wewnątrzkomórkowej akumulacji monofosforanu adenozyny. Wyraźnie i długotrwale działa na mięśnie gładkie narządów wewnętrznych i naczyń krwionośnych, umiarkowanie obniża ciśnienie tętnicze, ma działanie antyarytmiczne. Nie wpływa na wegetatywny układ nerwowy i praktycznie nie przenika do ośrodkowego układu nerwowego.

Drotaweryna jest szybko i całkowicie wchłaniana z przewodu pokarmowego, jej biodostępność wynosi blisko 100%. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga po 45-60 minutach. Drotaweryna wiąże się z białkami osocza w 95-98%.

Galospa – wskazania

Galospa ma postać tabletek przeznaczonych do stosowania doustnego. 1 tabletka zawiera 40 mg chlorowodorku drotaweryny (Drotaverini hydrochloridum). Wskazania do stosowania obejmują:

  • bolesne miesiączkowanie,

  • skurcze mięśni gładkich związane z chorobami przewodu pokarmowego (np. chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy),

  • zespół jelita drażliwego (IBS),

  • zaparcia na tle spastycznym,

  • skurcze mięśni gładkich związane z chorobami dróg żółciowych (np. zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamica dróg żółciowych),

  • skurcze mięśni gładkich związane z chorobami dróg moczowych (np. kamica nerkowa, zapalenie pęcherza moczowego),

  • poronienie zagrażające.

undefined

Galospa – przeciwwskazania

Leku nie należy stosować: w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu, u dzieci poniżej 6. roku życia, u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek i wątroby, u chorych z zaburzeniami przewodnictwa przedsionkowo-komorowego – blokiem przedsionkowo-komorowym II lub III stopnia oraz w trakcie porodu (ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia krwotoku poporodowego).

Preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek oraz wątroby i niedociśnieniem.

undefined

Galospa – dawkowanie

Zalecane dawkowanie Galospy u dorosłych to 120 do 240 mg na dobę w 2-3 dawkach podzielonych. Dzieciom powyżej 12. roku życia podaje się zazwyczaj 160 mg w 2-4 dawkach, natomiast dzieciom w wieku 6-12 lat – 80 mg drotaweryny.

Lek można stosować u kobiet ciężarnych jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść jego zastosowania przewyższa potencjalne czynniki ryzyka (drotaweryna przechodzi przez łożysko). Nie ma natomiast danych naukowych mówiących o tym, czy substancja czynna przenika do mleka matki.

Tagi:
Polecane