Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Groźny wypadek pod Głogowem. "Usłyszeliśmy huk"
Marta Uler
Marta Uler 26.03.2025 08:47

Groźny wypadek pod Głogowem. "Usłyszeliśmy huk"

wypadek pod Głogowem
Fot. KPPSP Głogów

Do bardzo groźnego zderzenia doszło dziś na drodze wojewódzkiej 29 z Głogowa w kierunku Jerzmanowej. Samochód osobowy czołowo zderzył się z ciężarówką. Został niemal całkowicie sprasowany. Kierowcę wyciągali z wraku strażacy.

Wypadek pod Głogowem

Dziś (25. marca) po godz. 7:00 na drodze wojewódzkiej nr 329 na wysokości miejscowości Jaczów pod Głogowem doszło do makabrycznego wypadku. Tak relacjonuje go świadek zdarzenia:

„Usłyszeliśmy huk, a po chwili, okazało się, że TIR wjechał w osobówkę”.

„Potwierdzam, że wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w Jaczowie z udziałem pojazdu ciężarowego. Na miejscu trwają czynności” – powiedziała dla Faktu Agnieszka Kotwas, zastępca oficera prasowego KPP w Głogowie.

Przeczytaj też: Wypadek szkolnego autobusu. Kierowca nie ustąpił pierwszeństwa

Masz tę grupę krwi? To strzeż się kleszczy, one ją kochają! Zaparcia u seniora. Z czego wynikają problemy i jak sobie z nimi radzić?

Samochód osobowy całkowicie skasowany

Na miejsce wypadku natychmiast wysłano ratowników medycznych, straż pożarną i policję. Na szczęście kierowca TIR-a nie odniósł obrażeń. Natomiast mężczyzna prowadzący samochód osobowy, został zakleszczony w pojeździe. Żeby go uwolnić, strażacy musieli odciąć cały jeden bok auta. Kierowca został przetransportowany do szpitala. Był przytomny, ale w tym momencie nie wiadomo jeszcze, w jakim jest stanie. 

„Strażacy PSP udzielili wsparcia psychicznego poszkodowanemu kierowcy, który był przytomny, a następnie przystąpili do działań z użyciem narzędzi hydraulicznych w celu wykonania dostępu do wnętrza pojazdu. Usunięto lewy bok samochodu osobowego, po czym poszkodowany został ewakuowany na noszach typu deska i przekazany zespołowi ratownictwa medycznego.
Po zakończeniu działań ratowniczych miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone i przekazane Policji, która prowadzi dalsze czynności wyjaśniające przyczyny wypadku” – czytamy na stronie KPPSP Głogów.

Może zainteresuje Cię również: Tragiczny wypadek pod Białymstokiem. Nie żyją dwie osoby, w tym roczne dziecko

Czy kierowca zasnął?

Mężczyzna prowadzący auto osobowe „Prawdopodobnie przysnął za kierownicą i zjechał na przeciwległy pas ruchu” – podaje redakcja lokalnej TV Master. Zmęczenie i senność za kierownicą to jedno z największych zagrożeń na drodze. Kierowca, który przysypia choćby na kilka sekund, traci kontrolę nad pojazdem, a to może mieć tragiczne skutki.

Szczególnie niebezpieczne są długie trasy, monotonna jazda nocą oraz brak odpowiednich przerw na odpoczynek. Co robić, aby zmniejszyć ryzyko zaśnięcia za kierownicą?

  • przerwy w podróży – zaleca się odpoczynek co 2 godziny jazdy,
     
  • unikanie jazdy nocą – ponieważ naturalny rytm dobowy sprzyja senności, zwłaszcza między 2:00 a 6:00 rano,
     
  • odpowiednie nawodnienie i lekkostrawne posiłki – ciężkie jedzenie i odwodnienie mogą potęgować zmęczenie,
     
  • korzystanie z kofeiny z umiarem – kawa, czy napoje energetyczne, mogą chwilowo pobudzić, ale nie zastąpią przecież snu,
     
  • sygnały ostrzegawcze – częste ziewanie, trudności z utrzymaniem otwartych oczu czy „mikrosny” to oznaki, że czas już na przerwę.

Jeśli kierowca czuje się wyjątkowo senny, najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zjazd na parking i choćby krótka drzemka. Pamiętajmy: lepiej dojechać do celu później, ale w całości.

Przeczytaj też: Dzwonić na 112 czy 999? To sprawa życia i śmierci
 

Fot. KPPSP Głogów

gov.pl/web/kppsp-glogow