Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > HBsAg – wszystko o badaniu, które wykrywa WZW typu B
Kinga Chęcińska
Kinga Chęcińska 19.03.2022 01:29

HBsAg – wszystko o badaniu, które wykrywa WZW typu B

HBsAg – wszystko o badaniu, które wykrywa WZW typu B
pixabay.com

Czym jest HbsAg?

HbsAg jest białkiem powierzchniowym wirusa odpowiadającego za WZW typu B. Znajduje się na powierzchni jego osłonki i zapewnia mu silną immunogenność. Obecność HBsAg we krwi może świadczyć o przechodzeniu ostrej lub przewlekłej fazy zakażenia wirusem lub o jego nosicielstwie. Zdarza się również, że antygen znajduje się we krwi osób, które w przeszłości chorowały na przewlekłe WZW typu B, a obecnie są zdrowe. Wynika to z faktu, że podczas przebytego zakażenia doszło do dołączenia materiału genetycznego wirusa do komórek wątrobowych.Stężenie HbsAg jest największe w ciągu 4-12 tygodni od momentu zarażenia, natomiast przy ostrej postaci choroby wraz z procesem zdrowienia stopniowo zanika (do 4 miesięcy od zakażenia). Jeżeli zaś antygen jest obecny we krwi dłużej niż pół roku, mamy do czynienia z postacią przewlekłą WZW typu B.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B – jak można się zarazić?

Wirusowym zapaleniem wątroby typu B można zarazić się poprzez kontakt krwi lub płynów ustrojowych chorej osoby z błonami śluzowymi lub uszkodzoną skórą. Do zakażenia dochodzi np. podczas styczności z zakażonymi igłami lub strzykawkami (pobieranie krwi), przetaczania krwi, przeszczepu narządów, badań endoskopowych i dializy, zabiegów stomatologicznych, akupunktury, tatuowania oraz przekłuwania uszu, jeżeli nieprzestrzegane są normy higieniczno-sanitarne. Bardzo często wirus jest również przenoszony podczas stosunku płciowego bez użycia prezerwatywy albo podczas używania przedmiotów higieny osobistej, które należą do nosiciela. Ponadto jeśli kobieta w ciąży jest nosicielką wirusa, w trakcie porodu również może dojść do zakażenia niemowlęcia (aby temu zapobiec, aplikuje się mu specjalny zastrzyk z przeciwciałami).

Wirusowe zapalenie wątroby typu B – objawy i leczenie

Zapalenie bardzo często przebiega bezobjawowo. U niektórych pacjentów w początkowej fazie przypomina grypę, dając objawy takie jak bóle mięśni, podwyższona temperatura ciała, zmęczenie czy osłabienie. Czasami pojawiają się także nudności, wymioty, ból brzucha oraz brak apetytu. W zaawansowanej fazie choroby obserwuje się żółtaczkę, jasny stolec, mocz o barwie piwa, ból w prawym podżebrzu oraz powiększenie śledziony i wątroby. Kiedy zaś zapalenie przechodzi w postać przewlekłą, objawy najczęściej ustępują, choć w dalszym ciągu dochodzi do zmian w narządzie, które ostatecznie mogą doprowadzić do marskości lub nowotworu wątroby. Niekiedy podczas tej fazy choroby pojawiają się pierwsze objawy marskości wątroby - powiększenie obwodu brzucha, chudnięcie i brak apetytu.W leczeniu postaci ostrej WZW typu B stosuje się leki takie jak analogi nukleotydów i nukleozydów, a w postaci przewlekłej dodatkowo interferony alfa. Ponadto bardzo ważne jest właściwe odżywianie i nawadnianie osoby chorej, odstawienie leków metabolizowanych w wątrobie, rezygnacja ze spożywania alkoholu oraz odpoczynek.

HbsAg – przygotowanie do badania i jego przebieg

Do badania HbsAg nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Można je wykonać o każdej porze dnia, a pacjent nie musi być na czczo. Podczas badania pobiera się próbkę krwi żylnej w taki sam sposób jak podczas innych, rutynowych badań. Czas oczekiwania na wyniki wynosi jeden dzień, a ich interpretacja jest niezwykle prosta – wynik dodatni oznacza obecność HbsAg we krwi, a wynik ujemny jego nieobecność. Jeżeli wynik okaże się dodatni, konieczna jest konsultacja lekarska i wykonanie dalszych badań, m.in. na obecność przeciwciał.

Tagi: