Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Katarzyna Zielińska apeluje do Polaków. W tej chorobie liczy się czas
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 05.02.2024 19:48

Katarzyna Zielińska apeluje do Polaków. W tej chorobie liczy się czas

Katarzyna Zielińska fot. Pawel Wodzynski/ east news, tło: canva
Katarzyna Zielińska fot. Pawel Wodzynski/ east news, tło: canva

Chciałabym, żeby ludzie nie bali się badać i nie bali się odbierać wyników badań. Byłam świadkiem sytuacji, gdy osoby, które stały przy recepcji szpitalnej prosiły, żeby nie musiały ich odbierać, tylko by wysłano im je do domu. A tu czas ma bardzo duże znaczenie” - apeluje aktorka Katarzyna Zielińska. Została ambasadorką kampanii „Rak. To Się Leczy”.

Nowotwory stanowią drugą, po chorobach układu krążenia przyczynę zgonów w Polsce. Odpowiadają za 25 procent zgonów w naszym kraju. Najbardziej niepokojący jest fakt, żę liczba pacjentów leczonych onkologicznie wzrasta, zwłaszcza tych w młodym wieku. Katarzyna Zielińska apeluje do Polaków, aby nie bali się badań profilaktycznych. 

Uważajcie na alkohol, on też zwiększa ryzyko choroby nowotworowej. Jak go rzucić? Psychiatra podpowiada

Najskuteczniejszą metodą walki z rakiem jest profilaktyka

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem #WorldCancerDay, który obchodzimy 4 lutego, uczestnicy konferencji „Onkologia - dobrze się kojarzy” podkreślili, jak ważna i postępowa jest współczesna onkologia oraz jak dużą rolę odgrywają badania profilaktyczne i świadomość społeczeństwa.

„Onkologia jest jedną z najnowocześniejszych gałęzi wiedzy w medycynie, a postęp, jaki dokonał się zarówno w immunoterapii, leczeniu ukierunkowanym molekularnie, czyli celowanym, jak i w leczeniu skojarzonym, jest niebywały. To, co było 20 lat temu, a to, co jest teraz to olbrzymia różnica i szansa na wyleczenie pacjenta jest nawet kilkadziesiąt razy większa” - podkreślił prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Najskuteczniejszą metodą walki z rakiem jest profilaktyka. Mimo że, dostępność i zakres badań profilaktycznych w naszym kraju sukcesywnie ulega znacznej poprawie, wciąż korzysta z nich zbyt mała część społeczeństwa.

„Chciałabym, żeby ludzie nie bali się badać i nie bali się odbierać badań. Byłam świadkiem kiedy osoby, które stały przy recepcji szpitalnej prosiły, żeby nie odbierać badań, tylko aby wysłano je do domu, a tutaj czas ma bardzo duże znaczenie” - zaapelowała aktorka Katarzyna Zielińska, ambasadorka kampanii „Rak. To Się Leczy”.

Warto podkreślić, że lekarze POZ dzięki rozszerzonym uprawnieniom, mogą teraz  bezpośrednio kierować pacjentów na większą ilość badań diagnostycznych, bez potrzeby wysyłania ich do specjalisty. Przykładem takiego badania jest tomografia komputerowa.

„Niestety zdarza się nadal, że lekarze nie wiedzą o tych możliwościach, a pacjenci są odsyłani z kwitkiem” - zauważyła Aleksandra Wilk z Fundacji TO SIĘ LECZY.

„Postawmy na współpracę między specjalistami, ośrodkami, instytucjami publicznymi i środowiskiem pacjentów” - apelowali uczestnicy spotkania.

Niskodawkowa tomografia komputerowa jest bardzo czułym badaniem przesiewowym w profilaktyce raka płuca. Jak podkreślił prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy ds. onkologii, pozwala ona wykryć w klatce piersiowej nawet bardzo małe zmiany nowotworowe, ale także inne schorzenia jak POChP czy choroby układu sercowo naczyniowego.

Należy także pamiętać, że osoby mające w rodzinie historię chorób onkologicznych, mogą wykonać badania genetyczne, pozwalające ocenić skalę ryzyka zachorowania. Skierowanie do poradni genetycznej można uzyskać od lekarza rodzinnego i taki pacjent pozostaje pod stałą opieką specjalistów. 

Zatrważający raport. Dotyczy dzieci na nastolatków w Polsce: 

Medyczna marihuana w walce z rakiem. O jej korzyściach mówi lekarz dr n. med. Magdalena Nita Ten nowotwór zabrał Farrah Fawcett. Umierała w cierpieniach i ostrzegała przed nim innych

Liczba nowotworów stale rośnie, więc potrzeby są coraz większe

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie odbyła się konferencja prasowa, podczas której prof. dr hab. n. med. Wojciech Polkowski powiedział, że liczba nowotworów złośliwych rośnie, a co za tym idzie wrasta potrzeba kształcenia osób z dziedziny onkologii i jej pochodnych.

„To nie jest batalia, którą można zakończyć. Dane epidemiologiczne wskazują, że liczba nowotworów złośliwych tylko rośnie, więc potrzeby będą jeszcze większe" –  zaznaczył prof. dr hab. n. med. Wojciech Polkowski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej USK1 w Lublinie. 

„Będzie potrzeba jeszcze więcej patologów, biologów molekularnych. Potrzeby diagnostyki radiologicznej to są narastające liczby i trzeba o tym myśleć" – dodał  prof. dr hab. n. med. Wojciech Polkowski.

Profesor Polkowski podkreślił też, że nastąpiły istotne postępy w leczeniu części chorób nowotworowych. 

“Niektóre choroby nowotworowe udało się zamienić w choroby przewlekłe. Chorzy przestali na nie masowo umierać”  – powiedział.

Dr n. med. Aleksandra Kozłowska, kierownik Zakładu Radioterapii USK1 podała, że z roku na rok liczba leczonych tu pacjentów wzrasta. Dodała też, że w do ośrodka trafiają osoby z nowotworami różnych narządów, wyszczególniając, że wiele z nich cierpi na nowotwory przewodu pokarmowego.

źródła: PAP, Rynekzdrowia.pl

Projekt bez nazwy - 2024-02-05T194823.852.png

Nowotwory najczęściej występujące w Polsce

Najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u mężczyzn jest rak gruczołu krokowego, natomiast u kobiet rak piersi.

5 najczęściej występujących nowotworów wśród polskich mężczyzn (w kolejności) to:

  • rak gruczołu krokowego,
  • rak płuca,
  • rak jelita grubego,
  • rak pęcherza moczowego,
  • rak żołądka.

5 najczęściej występujących nowotworów wśród polskich kobiet (w kolejności) to: 

  • rak piersi,
  • rak płuca,
  • rak jelita grubego,
  • rak trzonu macicy,
  • rak jajnika.

Badajmy się! Badania profilaktyczne ratują życie!