Klabion – skład, działanie, wskazania do stosowania

Autor Marcelina Dzięciołowska24.02.2021

Klabion to antybiotyk dostępny w aptekach wyłącznie na receptę. Stosowany jest w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Substancją czynną zawartą w preparacie jest klarytromycyna. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do przyjmowania leku Klabion? Jakie środki ostrożności należy zachować w czasie kuracji tym antybiotykiem?

Działanie leku Klabion

Zawarta w antybiotyku Klabion klarytromycyna hamuje proces syntezy białek bakterii, uniemożliwiając im budowanie tkanek i komórek szkodliwych dla ludzkiego organizmu. W ten sposób wstrzymany zostaje proces rozwoju bakterii, następnie ulegają one degradacji, a organizm samoistnie je wydala.

Skład leku Klabion

Jedna tabletka preparat Klabion zawiera 250 mg lub 500 mg klarytromycyny (Clarithromycinum) oraz substancje pomocnicze.

Wskazania do przyjmowania leku Klabion

Wskazaniem do przyjmowania leku Klabion są zakażenia bakteryjne wywołane przez drobnoustroje odporne na klarytromycynę.

Ponadto antybiotyk Klabion wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu:

  • zapalenia zatok,
  • zakażeń górnych dróg oddechowych (wywołanych przez paciorkowce),
  • ostrego zapalenia ucha środkowego,
  • bakteryjnych zakażeń dolnych dróg oddechowych (zapalenie oskrzeli i płuc),
  • zakażeń skóry i tkanek miękkich,
  • zapalenia tkanki łącznej, zapalenia mieszków włosowych, ropni i liszajów.

Klabion jest także wykorzystywany w leczeniu bakteryjnych zakażeń zębów i jamy ustnej.

Przeciwwskazania do przyjmowania leku Klabion

Przeciwwskazaniem do przyjmowania leku Klabion jest uczulenie którykolwiek jego składnik.

Przed rozpoczęciem stosowania preparatu Klabion należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Nie należy go stosować u pacjentów cierpiących na hipokaliemię, u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek oraz komorowymi zaburzeniami pracy serca.

Klabion jest przeznaczony dla osób, które ukończyły 12 lat.

Kobiety w ciąży nie powinny rozpoczynać kuracji preparatem Klabion bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Dawkowanie leku Klabion

Dawkowanie leku Klabion dobiera indywidualnie lekarz w zależności od stanu zdrowia i potrzeb pacjenta. Jeśli zajdzie konieczność, lekarz może podjąć decyzję o zwiększeniu dawki leku, czego nigdy nie należy robić samodzielnie.

W zakażeniach dróg oddechowych, skóry i tkanek miękkich oraz przy zapaleniu ucha środkowego zaleca się przyjmowanie dawki w wysokości 250 mg preparatu 2 razy na dobę.

W przypadku ciężkich zakażeń lekarz może zalecić zwiększenie dawki leku Klabion do 500 mg leku 2 razy dziennie. Leczenie trwa zazwyczaj od 6 do 14 dni.

W przebiegu zakażeń zębów i jamy ustnej zaleca się przyjmowanie dawki w wysokości 250 mg leku Klabion 2 razy na dobę przez 5 dni.

Tabletki Klabion należy połykać w całości, popijając niewielką ilością wody, herbaty lub soku. Klabion można przyjmować niezależnie od przyjmowanych posiłków.

Możliwe działania niepożądane leku Klabion

Kuracja lekiem Klabion może wywołać zaburzenia funkcjonowania wątroby, w tym żółtaczkę, jadłowstręt, bóle brzucha i wymioty.

W trakcie leczenia antybiotykiem Klabion może wystąpić biegunka i/lub zapalenie jelit. Jeśli takie objawy wystąpią, wówczas wymagana jest konsultacja z lekarzem.

Przyjmowanie leku Klabion może mieć wpływ na zmiany w zapisie EKG i powodować zaburzenia rytmu serca.

Klabion może wywołać szereg innych skutków ubocznych, w tym bardzo ciężkie schorzenia i uszkodzenia narządów, w tym uszkodzenie błędnika. Lek należy przyjmować, stosując się ściśle do zaleceń lekarza.

Zalecane środki ostrożności

Preparat Klabion może wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego przed rozpoczęciem kuracji należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych przez pacjenta lekach.

Leku Klabion nie należy przyjmować po upływie terminu ważności podanego na opakowaniu. Lek powinno się przechowywać w temperaturze pokojowej, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Następny artykuł