Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Koronarografia, czyli inwazyjne badanie diagnostyczne choroby wieńcowej — na czym polega?
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 31.05.2023 16:08

Koronarografia, czyli inwazyjne badanie diagnostyczne choroby wieńcowej — na czym polega?

koronarografia
canva

Koronarografia jest badaniem kardiologicznym, które można uznać za prześwietlenie tętnic wieńcowych. Pozwala ustalić, czy naczynia zaopatrujące mięsień sercowy są drożne. Co warto wiedzieć o tym badaniu? Jak wygląda jego przebieg? Czy koronarografia jest bezpieczna? Na te pytania odpowiedź znajdziesz poniżej. Artykuł powstał na podstawie rozmowy z kardiologiem, dr n. med. Ewą Uściń

Koronarografia – co to za badanie?

Wskazaniem do wykonania koronarografii jest wysokie prawdopodobieństwo zaawansowanej choroby wieńcowej:

 „ W niektórych przypadkach wskazane jest wykonanie koronarografii — badania inwazyjnego, które polega na wprowadzeniu prowadników i cewników przez tętnice obwodowe do ujść naczyń wieńcowych oraz podaniu środka kontrastującego”. - powiedziała kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Koronarografia to badanie diagnostyczne, służące do oceny stanu naczyń wieńcowych. Do naczynia wprowadza się środek kontrastowy i obserwuje aparatem rentgenowskim, jak płyn wypełnia wspomniane naczynie. Umożliwia to wykrycie:

 • zwężeń naczyń wieńcowych,
 • poszerzeń naczyń wieńcowych,
 • zmian w naczyniach wieńcowych,

Wskazaniem do wykonania koronarografii są:

 • objawy choroby niedokrwiennej serca,
 • objawy choroby wieńcowej,
 • wrodzone wady serca (tylko niektóre),
 • tętniak aorty,
 • ból w klatce piersiowej spowodowany urazem.

Projekt bez nazwy (100).png

Leczenie choroby wieńcowej — na czym polega? Ekspert wyjaśnia Choroba wieńcowa a styl życia - główne zasady postępowania w chorobie wieńcowej

Koronarografia – przebieg badania

Badanie wykonuje się w pracowni hemodynamicznej lub w radiologicznej pracowni badań naczyniowych. Cewnik wprowadza się w przez nacięcie na skórze np. w okolicy nadgarstka lub pachwiny. Gdy środek znieczulający już działa, lekarz wprowadza długi cewnik do tętnicy obwodowej. 

W trakcie badania lekarz obserwuje ekran, na którym widać obraz rentgenowski. Wstrzykuje następnie pacjentowi środek kontrastujący - płyn po zmieszaniu się z krwią umożliwia ogląd naczyń wieńcowych. Gdy środek kontrastujący łączy się z krwią, pacjent może odczuć ból, choć nie zawsze do tego dochodzi.

Po wszystkim lekarz usuwa z naczynia wieńcowego cewnik i zakłada opatrunek w miejsce wkłucia.

Podczas zabiegu pacjent nie jest pod narkozą, lecz miejsce wkłucia jest znieczulone.

Koronarografia – czy jest bezpieczna?

Koronarografia to badanie inwazyjne. W związku z tym nie można w pełni przewidzieć, czy nie pojawią się powikłania. Niemniej nie występują one często. Na ewentualne skutki uboczne najbardziej narażone są osoby z chorobami przewlekłymi np. z cukrzycą, chorobami nerek lub serca. Mimo to koronarografia jest badaniem potrzebnym. Dzięki niej można postawić diagnozę i wybrać inne skuteczne sposoby leczenia pacjentów z chorobami wieńcowymi. 

„W przypadku istotnego zwężenia naczynia wieńcowego (zwykle zajmującego co najmniej 70% przekroju naczynia w koronarografii) - należy zastosować rewaskularyzację, czyli poszerzenie lub udrożnienie tętnicy”. - powiedziała kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska.

Skutki uboczne, mogące pojawić się po koronarografii, to:

 • ból w miejscu, w którym wkłuwany był cewnik,
 • stan zapalny lub krwiak w miejscu wkłucia cewnika,
 • zawał serca,
 • niedokrwienie kończyny,
 • uszkodzenie tętnicy,
 • wstrząs anafilaktyczny,
 • wtórna anemia,
 • silne krwawienie.

„Mniej inwazyjnym i częściej stosowanym sposobem jest przeznaczyniowa plastyka z wszczepieniem stentu. Bardziej inwazyjną metodą, ale u niektórych pacjentów skuteczniejszą i jedyną właściwą, jest wszczepienie by-pasów przeprowadzane "na otwartej klatce piersiowej”. - powiedziała kardiolog dr n. med. Ewa Uścińska

Tagi: Kardiologia
Polecane