Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Labioplastyka i waginoplastyka - czym się różnią i dla kogo są przeznaczone? Lekarz wyjaśnia
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 05.04.2024 18:49

Labioplastyka i waginoplastyka - czym się różnią i dla kogo są przeznaczone? Lekarz wyjaśnia

ginekologia plastyczna, dr Michał Barwijuk
dr Michał Barwijuk fot. baliclinic.pl. Tło: Canva / Africa images

Ginekologia plastyczna to dziedzina medycyny, która w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Przeznaczona jest dla kobiet, które chcą poprawić wygląd oraz funkcjonalność okolic intymnych. Jednymi z najbardziej popularnych zabiegów są labioplastyka oraz waginoplastyka. Czym się różnią i kiedy są zalecane? Wyjaśniamy. 

Artykuł powstał na podstawie rozmowy z dr Michałem Barwijukiem, specjalistą położnictwa i ginekologii, ginekologiem plastycznym, współwłaścicielem i założycielem Bali Clinic. 

Na czym polega zabieg labioplastyki?

Labioplastyka polega na zmianie kształtu warg sromowych większych lub mniejszych. Najczęstszym problemem pacjentek poddającym się zabiegowi labioplastyki jest przerost i asymetria warg sromowych, co może utrudniać codzienne funkcjonowanie, a także stać się źródłem kompleksów i obniżenia jakości życia seksualnego.

- Jeżeli chodzi o wargi sromowe mniejsze będzie to głównie przerost symetryczny bądź asymetryczny. Najczęstszym problemem dotyczącym warg sromowych większych jest atrofia, czyli ich zanik. Wtedy możemy dokonać korekty poprzez ich wypełnienie bądź, jeżeli są wiotkie możemy wykonać chirurgicznego wycięcia nadmiaru rozciągniętej skóry tej okolicy - powiedział dr Michał Barwijuk. 

Wskazania do zabiegu labioplastyki są następujące:

  • odczuwanie dyskomfortu podczas wykonywania różnego typu aktywności, np. jazdy na rowerze czy jazdy konno,
  • odczuwanie dyskomfortu podczas noszenia niektórych części garderoby (bielizna, jeansy),
  • ból oraz nawracające podrażnienia pojawiające się podczas współżycia,
  • chęć poprawy estetyki miejsc intymnych ze względów psychicznych, wpływających na jakość życia seksualnego.

- Zabieg labioplastyki polega najczęściej na wycięciu nadmiaru rozciągniętego fragmentu i pozostawieniu około 1 - 1.5 cm podstawy. Pamiętajmy, że wargi sromowe są narządem erekcyjnym i zwiększają swoją objętość podczas podniecenia. Fragment, który pozostawiamy nadal zachowuje swoje naturalne unaczynienie i unerwienie, dzięki czemu pacjentka nie traci czucia - wyjaśnił dr Michał Barwijuk. 

Projekt bez nazwy - 2024-04-05T183601.411.png
Fot. Canva / Maria Kray
Ta choroba uprawnia do orzeczenia o niepełnosprawności. Wielu chorych tego nie wie Rakotwórcze substancje w chipsach. Ekologiczne produkty wcale nie są lepsze

Na czym polega zabieg waginoplastyki?

Waginoplastyka to plastyka pochwy, polegająca na skorygowaniu szerokości pochwy oraz defektów krocza. Dedykowana jest głównie kobietom po porodach, a jej głównym celem jest poprawa jakości życia seksualnego oraz zniwelowanie problemu nietrzymania moczu.

- Jest to zabieg dla kobiet po ciężkich porodach, które urodziły duże dzieci, bądź u których w trakcie porodu doszło do pęknięcia krocza czy kontrolowanego nacięcia krocza i została przerwana ciągłość mięśni dna miednicy - powiedział dr Michał Barwijuk.

Chociaż waginoplastyka cieszy się głównie zainteresowaniem wśród kobiet po poradach, coraz częściej decydują się na nią również panie w dojrzałym wieku. 

- Starzejemy się i wiotczejemy od góry do dołu. W związku z tym ta okolica również nie jest odporna na procesy starzenia się. Pochwa rozciąga się także w trakcie życia intymnego. W takich przypadkach można zastosować metody małoinwazyjne, niekoniecznie plastykę chirurgiczną - powiedział dr Michał Barwijuk.

Wskazania do waginoplastyki są następujące:

  • rozluźnienie ścian pochwy, spadek napięcia mięśniowego i urazy pochwy po porodach naturalnych,
  • zmiany fizjologiczne związane z menopauzą,
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • problemy podczas współżycia, m.in. zmniejszenie doznań lub ból podczas stosunku.

- Zabieg waginoplastyki polega na wycięciu rozciągniętej śluzówki pochwy i zbliżeniu do siebie mięśni dna miednicy. Zakładamy przy tym szwy, które wchłaniają się po około sześciu tygodniach. Pacjentka najczęściej wychodzi tego samego dnia do domu. Może zostać na noc i wtedy hospitalizacja trwa 24 godziny - powiedział dr Michał Barwijuk. 

Czy zabiegi labioplastyki i waginoplastyki są bezpieczne?

Labioplastyka i waginoplastyka są zabiegami bezpiecznymi, jednak należy pamiętać, aby wybrać sprawdzonego specjalistę z doświadczeniem. Pacjentki, które poddają się zabiegowi labioplastyki najczęściej obawiają się utraty czucia w miejscach intymnych, co nie powinno się wydarzyć.

- Fragment, który pozostawiamy nadal zachowuje swoje naturalne unaczynienie i unerwienie, dzięki czemu pacjentka nie traci czucia - podkreślił dr Michał Barwijuk.

Jak po każdym zabiegu, po labioplastyce i waginoplastyce mogą wystąpić niegroźne powikłania, m.in. dolegliwości bólowe, infekcje czy krwawienie.

- Powikłania po labioplastyce są rzadkie, a to co najczęściej może spotkać pacjentkę to m.in. częściowe przejście rany, infekcja towarzysząca w przebiegu gojenia i zabliźniania, swędzenie, pieczenie, czasem ból i krwawienie. Przy naszych obecnych, nowoczesnych metodach nie powinno dochodzić do krwawień pooperacyjnych - powiedział dr Michał Barwijuk.

- Najczęstszym powikłaniem po waginoplastyce jest ból, który towarzyszy głównie w okolicy krocza. Nie jest to jednak na tyle bolesne, żeby utrudniało funkcjonowanie. Kolejne potencjalne powikłanie to plamienie bądź krwawienie, które może utrzymywać się od tygodnia do miesiąca. Czasem pojawia się infekcja pochwowa, z którą możemy sobie bez problemu poradzić. Rzadko zdarzają się krwiaki bądź inne powikłania. Słyszałem o przetokach, co mi się jednak nigdy nie zdarzyło - wyjaśnił dr Michał Barwijuk. 

Przeczytaj też: 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu - objawy, przyczyny, leczenie. Rozmowa z ekspertem

Ten problem ma prawdopodobnie jedna z Twoich koleżanek. Ginekolog wskazał charakterystyczny objaw

Majtki menstruacyjne - hit czy kit? Czy mogą zastąpić podpaski i tampony? Zapytaliśmy eksperta

Polecane