Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Lamblioza (giardioza)
Agata Wiencierz
Agata Wiencierz 19.03.2022 01:31

Lamblioza (giardioza)

Lamblioza (giardioza)
pixabay.com

Czym jest lamblioza?

Lamblioza, inaczej giardioza, to choroba pasożytnicza jelita cienkiego wywoływana przez ogoniastka jelitowego (Giardia intestinalis). Lamblioza występuje zarówno u ludzi jak i u zwierząt domowych – psów i kotów (tzw. choroba brudnych rąk). Do zakażenia dochodzi w wyniku połknięcia cyst ogoniastka jelitowego znajdujących się w zakażonej wodzie, na brudnych dłoniach czy nieumytych warzywach i owocach.

Przyczyny powstawania lambliozy

Do zakażenia dochodzi, gdy uśpione cysty ogoniastka jelitowego zostaną połknięte przez człowieka. Pierwotniak ten kolonizuje dwunastnicę i jelito czcze, gdzie pasożytuje na komórkach nabłonkowych jelita, przyczepiwszy się specjalną przyssawką. Cysty otorbiają się, wytwarzając ochronną osłonkę, która daje im wyjątkową odporność. Ogoniastek jelitowy szybko się rozmnaża, a kolejne cysty wydalane są wraz z kałem.

Objawy lambliozy

U większości zakażonych lamblioza nie daje żadnych objawów. Jeśli symptomy wystąpią, są niejednoznaczne i obejmują: nudności, brak apetytu, obfite biegunki, gorączkę, wzdęcia, bóle brzucha, bezsenność. Objawy częściej występują u dzieci niż u dorosłych.

U dzieci lamblioza powoduje zaburzenia w trawieniu tłuszczów i węglowodanów, co wraz z biegunką może prowadzić do  odwodnienia i niedożywienia.

Rozpoznanie i leczenie lambliozy

Lambliozę rozpoznaje się na podstawie stwierdzonej obecności cyst w kale pacjenta. Ze względu na okresowe wydalanie cyst pasożyta badania są wykonywane w serii, ponieważ pojedyncza próba może dać wynik fałszywie ujemny. Możliwe jest też wykonanie badań na obecność antygenów lamblii w kale za pomocą testów ELISA. Jeśli giardiozę stwierdzono u jednego członka rodziny, testy należy wykonać u pozostałych osób, by wykluczyć lub potwierdzić zakażenie i podjąć leczenie.

W leczeniu lambliozy stosowana jest farmakoterapia – najczęściej podawanymi lekami są tinidazol i metronidazol. U kobiet w ciąży stosowana jest paromomycyna.

Tagi: