Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Lek Diohespan forte – wskazania, działanie i skutki uboczne.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Lek Diohespan forte – wskazania, działanie i skutki uboczne.

Lek Diohespan forte – wskazania, działanie i skutki uboczne.
https://pixabay.com/pl/photos/kobieta-pracy-run-fitness-1822459/

Lek Diohespan forte, zawierający diosminę, najczęściej stosowany jest w przypadku niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych. Diosmina działa ochronnie na naczynia oraz zwiększa drenaż limfatyczny. Czy lek Diohespan forte posiada jednak same zalety, czy znajdą się również działania niepożądane, które trzeba mieć z tyłu głowy, gdy zaczynamy kurację tym lekiem? Sprawdź a dowiesz się nie tylko tego, ale również poznasz wiele innych wskazówek, dotyczących stosowania leku Diohespan forte.

Lek Diohespan forte – charakterystyka i zastosowanie

Dokładny skład leku Diohespan forte dostępny jest na opakowaniu oraz w ulotce dołączonej do opakowania, ale jego główną składową jest diosmina (substancja bazowa). Ta natomiast wpływa przede wszystkim zdrowotnie na układ krążenia:

·        zwiększa napięcie naczyń żylnych,

·        działa ochronnie na naczynia,

·        zwiększa drenaż limfatyczny – nasila ruchliwość naczyń chłonnych i przepływ limfy,

·        zmniejsza przepuszczalność małych naczyń krwionośnych,

·        minimalizuje okołonaczyniowe stany zapalne,

·        zmniejsza zastoje krążeniowe,

·        minimalizuje podatność małych naczyń krwionośnych na pękanie.

Leczenie przy pomocy leku Diohespan forte ma przede wszystkim charakter objawowy. Jeżeli oczekiwany rezultat leczenia nie nastąpi w przeciągu maksymalnie 7 dni od rozpoczęcia kuracji, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza na wizytę. Może to świadczyć o poważnych zaburzeniach i niewydolności krążenia, które wymagać będą leczenia specjalistycznego, być może nawet operacji.

Wskazania do stosowania leku Diohespan forte są następujące:

·        uczucie ciężkości nóg,

·        ból kończyn dolnych (nie tylko po długim dniu na obcasach, ale również ze względu na pozycję siedzącą),

·        nocne kurcze nóg,

·        odleżyny wynikające z niedokrwienia tkanek (również u pacjentów przewlekle chorych i leżących lub unieruchomionych).

Lek Diohespan forte – ostrzeżenia i środki ostrożności

Istnieje kilka sytuacji, w którym nie należy stosować leku Diohespan forte. Oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły, ale należy pamiętać, że ostateczną decyzję może podjąć jedynie lekarz. Wśród przeciwwskazań do przyjmowania leku Diohespan forte wymienia się:

·        uczulenie na diosminę lub jakąkolwiek substancję, którą Diohespan forte zawiera (w tym substancje pomocnicze),

·        ciążę i karmienie piersią – stosowanie leku Diohespan forte powinno być w tych przypadkach każdorazowo konsultowane z lekarzem, gdyż nie ma na tę chwilę wiarygodnych badań dotyczących wpływu leku na płód oraz dziecko karmione piersią, jednak istnieją przesłanki, że może być szkodliwy,

·        wiek pacjenta poniżej 12. roku życia.

Istnieje kilka środków ostrożności, które należy przedsięwziąć, aby uniknąć nieprzyjemnych skutków oraz działań niepożądanych leku:

·        nie należy przekraczać zaleconej dawki leku Diohespan forte,

·        nie należy przyjmować podwójnej dawki leku w przypadku pominięcia dawki,

·        jeśli dolegliwości związane z żylakami odbytu utrzymują się mimo 7-dniowej kuracji, należy niezwłocznie udać się do lekarza na konsultację.

Lek Diohespan forte – stosowanie i działania niepożądane

Przyjmowanie leku Diohespan forte zależy przede wszystkim od zaleceń lekarza, jednak najczęściej przepisuje się 1 tabletkę na dobę do przyjmowania w trakcie posiłku. W przypadku leczenia żylaków odbytu częstotliwość zażywania leków zwykle znacząco wzrasta – nawet do 5 tabletek na dobę przez 4 kolejne dni, a następnie zmniejsza się do 3 na dobę przez 3 dni. Nie należy absolutnie stosować większej dawki leku od tej, która została zalecona przez lekarza czy farmaceutę.

Wśród objawów niepożądanych, występujących zarówno w przypadku prawidłowego jak i nieprawidłowego przyjmowania leku Diohespan forte wymienia się poniższe:

·        biegunka,

·        niestrawność,

·        nudności,

·        wymioty,

·        zawroty głowy,

·        ból głowy,

·        złe samopoczucie,

·        wysypka i świąd,

·        pokrzywka.

Wymienione skutki uboczne stosowania leku są jednak dosyć rzadkie, a ich pojawienie się nie wymaga odstawienia leku Diohespan forte, chyba że wystąpi erytrodermia, czyli objęcie zmianami skórnymi większej powierzchni ciała.

Tagi:
Polecane