Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie > Lek Diprogenta – zastosowanie, działania niepożądane i przeciwwskazania.
Paulina Piziorska
Paulina Piziorska 19.03.2022 01:26

Lek Diprogenta – zastosowanie, działania niepożądane i przeciwwskazania.

Lek Diprogenta – zastosowanie, działania niepożądane i przeciwwskazania.
https://pixabay.com/pl/photos/%C5%BCel-ma%C5%9B%C4%87-farmaceutyczny-skincare-1243604/

Lek Diprogenta należy do często przepisywanych na receptę leków, które stosuje się przede wszystkim na zmiany chorobowe skóry. Wykazuje się nie tylko działaniem antybakteryjnym, ale również obkurcza naczynia krwionośne i działa przeciwświądowo i przeciwzapalnie. Jest to lek bardzo silny i należący do kortykosteroidów, dlatego należy stosować go ostrożnie oraz rozsądnie, zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego (w tym przypadku dermatologa). W niniejszym artykule dowiesz się, jakiego rodzaju sytuacje wykluczają użycie leku Diprogenta, jakie działania niepożądane może wywołać podczas prawidłowego oraz nieprawidłowego stosowania, a także w jaki sposób należy go dawkować. Zapraszamy do czytania!

Lek Diprogenta – charakterystyka i zastosowanie

Substancjami bazowymi zawartymi w leku Diprogenta są: dipropionian betamezonu oraz gentamycyna. Pierwszy z nich jest lekiem kortykosteroidowym o bardzo silnym działaniu. Stosowany miejscowo działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo oraz obkurcza naczynia krwionośne. Druga substancja czynna leku Diprogenta jest natomiast antybiotykiem aminoglikozydowym o działaniu antybakteryjnym.

Lek Diprogenta stosuje się w objawowym leczeniu zmian skórnych o podłożu zapalnym, które reagują na kortykosteroidy oraz gdy występują powikłania w wyniku wtórnych nadkażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na antybiotyk w postaci gentamycyny. Wśród takich zmian skórnych znajdują się:

·        łuszczyca,

·        kontaktowe zapalenie skóry,

·        atopowe zapalenie skóry,

·        przewlekły liszaj prosty,

·        wyprysk,

·        odparzenia,

·        potówki,

·        łojotokowe zapalenie skóry,

·        złuszczające zapalenie skóry,

·        zapalenie skóry wywołane promieniowaniem słonecznym,

·        plamica na tle zastoju żylnego.

Na leczenie przy pomocy leku Diprogenta reagują również zmiany skórne powstałe w wyniku zakażenia paciorkowcem i gronkowcem złocistym oraz niektórymi bakteriami gram-ujemnymi.

Lek Diprogenta – ostrzeżenia i środki ostrożności

Istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania leku Diprogenta. Oto niektóre z nich:

·        występowanie uczulenia na którykolwiek ze składników leku Diprogenta (nie tylko substancje bazowe, ale również pomocnicze mogą stanowić silne alergeny),

·        w wirusowych i grzybiczych zakażeniach skóry (tego typu zmiany skórne nie reagują na kortykosteroidy i antybiotyki zawarte w leku Diprogenta),

·        w pierwotnych bakteryjnych zakażeniach skóry,

·        w trądziku różowatym i pospolitym,

·        w leczeniu ran,

·        w okolicach odbytu, narządów płciowych oraz zapalenia skóry w okolicach ust,

·        w okolicach oczu i błon śluzowych,

·        u dzieci poniżej 2. roku życia.

Przede wszystkim jednak leku Diprogenta nie można używać przewlekle. Każdorazowo zanim zaczniemy terapię, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Stosowanie leku Diprogenta w trakcie ciąży lub karmienia piersią również zależy od opinii lekarskiej.

W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych lub użycia zbyt dużej dawki leku, należy skontaktować się z lekarzem dermatologiem.

Lek Diprogenta – stosowanie i działania niepożądane

Stosowanie leku Diprogenta podobne jest do stosowania wszystkich rodzajów antybiotyków i kortykosteroidów o działaniu miejscowym. Należy przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza. Najczęściej nakłada się cienką warstwę maści na zmienione chorobowo miejsce i wokół niego dwa razy dziennie, rano i wieczorem, na umytą i osuszoną skórę. W niektórych przypadkach lekarz proponuje również leczenie podtrzymujące (zwłaszcza w zmianach skórnych, które wynikają z przewlekłych chorobach autoimmunologicznych takich jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca), które polega na sporadycznym stosowaniu jednej dawki leku po zakończeniu kuracji podstawowej.

Leczenie przy pomocy maści Diprogenta trwa zwykle do ustąpienia objawów, co trwa najczęściej około tygodnia. Zdarza się jednak również, że kuracja wymaga kilku tygodni. Jeśli poprawa nie następuje lekarz powinien poddać pacjenta ponownemu badaniu i zaproponować innego rodzaju leczenie.

Wśród działań niepożądanych wymienia się między innymi poniższe:

·        nadwrażliwość i odbarwienie skóry w miejscu leczenia,

·        uczucie pieczenia,

·        świąd,

·        podrażnienie,

·        suchość skóry,

·        zapalenie mieszków włosowych,

·        nadmierne owłosienie,

·        trądzik posteroidowy,

·        zapalenie skóry (lub nasilenie występującego już wcześniej) – najczęściej w wyniku reakcji alergicznej na lek,

·        wtórne zakażenia,

·        zanik skóry,

·        rozstępy,

·        potówki.

Niektóre z wymienionych działań niepożądanych leku Diprogenta nie wymagają zaprzestania kuracji. Każdorazowo jednak warto zgłosić się do lekarza na ocenę skutków ubocznych i po poradę.

Tagi:
Polecane