Lunatykowanie u dziecka – jakie są przyczyny i co zrobić, gdy dziecko chodzi przez sen?

Dziecięce lunatykowanie przypomina czasami sceny z horroru. Dziecko staje nad łóżkiem i się śmieje albo mówi przez sen i z nieobecnym wzrokiem układa klocki. Chociaż dla niektórych brzmi to dość zabawnie, wielu rodzicom nie jest do śmiechu. Lunatykujące dziecko zachowuje się jak w transie – może wyjść z domu, potknąć się i zrobić sobie krzywdę. To nie jest bezpieczne.
Dlaczego dzieci lunatykują i co zrobić, jeśli zaczynają chodzić przez sen? Wyjaśniamy.
Dlaczego dzieci lunatykują?
Lunatykowanie, czyli somnambulizm, to problem, który dotyczy około 15 proc. dzieci. Nieco częściej dotyka chłopców niż dziewczynek. Wśród przyczyn lunatykowania wymienia się niedojrzałość układu nerwowego oraz predyspozycje genetyczne – jeśli rodzice lunatykują, jest zwiększone ryzyko, że ich dzieci również będą to robić. Zazwyczaj pierwsze epizody lunatykowania pojawiają się między 6. a 8. rokiem życia.
Lunatyk wygląda, jakby czuwał, ale prawda jest zupełnie inna – on dalej śpi. W trakcie nocnych przechadzek znajduje się w fazie snu non-REM i wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że "śpi" tylko umysł, ale ciało jest w stanie czuwania. Lunatykujące dziecko może mówić, chodzić, a nawet wykonywać precyzyjne czynności, np. układać klocki. W tym samym czasie nie reaguje na polecenia, nie słyszy, co się do niego mówi, a następnego dnia nic nie pamięta.
Dawniej lunatykowanie uważano za objaw choroby psychicznej, ale już od dawna wiadomo, że to mit.

Czy budzić dziecko, gdy lunatykuje?
Epizody lunatykowania zwykle mają miejsce w dwóch pierwszych godzinach snu i trwają od kilku do kilkunastu minut. Wielu rodziców zastanawia się, czy je przerywać. Otóż nie. Obudzenie lunatyka może wprawić go w dezorientację, a w skrajnych przypadkach przerazić i sprowokować reakcję obronną, nawet agresywne zachowania. Ponadto nagłe wybudzenie może utrudnić ponowne zaśnięcie i obniżyć jakość snu.
Zamiast tego należy spokojnie, bez mówienia i gwałtownych ruchów, odprowadzić dziecko do łóżka. Zazwyczaj nie będzie stawiało żadnego oporu. Czytaj także: Dlaczego zmęczone dziecko nie może usnąć? Wielu rodziców wciąż popełnia ten błąd

Czy lunatykowanie minie wraz z wiekiem?
Lunatykowanie w wielu przypadkach mija wraz z wiekiem. Większość dzieci "wyrasta" przestaje lunatykować przed ukończeniem 12. roku życia. Największą rolę odgrywa tutaj dojrzewanie układu nerwowego i mózgu.
Zdarza się jednak, że lunatykowanie nie mija. W takiej sytuacji warto udać się z dzieckiem do neurologa, poradni leczenia zaburzeń snu lub psychoterapeuty. Czasami takie zjawisko wynika z zakłócenia rytmu dobowego albo nadmiernego stresu – warto wyeliminować te zjawiska, by poprawić jakość snu i życia. Czytaj także: Budzenie się w środku nocy – to nie jest normalne. Organizm ma dla Ciebie ważną wiadomość




































