Masz "palce Hipokratesa"? To może być objaw nowotworu
Jest mnóstwo chorób, których objawy pojawiają się na stopach. Jedną z nich jest rak płuc, o którym mogą świadczyć tzw. “palce Hipokratesa”, czyli palce pałeczkowate. Jak je rozpoznać? Oto wyjaśnienie i zdjęcia. Jeśli takie masz, biegnij do lekarza!
Rak płuc – cichy zabójca Polaków
Rak płuc to jeden z najgorszych nowotworów. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów, każdego roku wynika, że w Polsce co roku diagnozuje się około 22 tys. przypadków tej choroby, a umierają na nią 23 tys. osób. Do czynników ryzyka należy przede wszystkim palenie tytoniu.
Rak płuc rozwija się bez wyraźnych objawów, co sprawia, że wielu pacjentów dowiaduje się o chorobie dopiero w zaawansowanym stadium. Szacuje się, że nawet 85 proc. przypadków raka płuc jest diagnozowanych zbyt późno.
"Palce Hipokratesa" objawem raka płuc
"Palce Hipokratesa" mogą sugerować raka płuc. Ich nazwa wywodzi się od Hipokratesa, starożytnego greckiego lekarza, który opisał je jako pierwszy. Objaw ten charakteryzuje się pogrubieniem końcowych części palców i niekiedy zmianą kształtu paznokci.
Choć mechanizm powstawania “palców Hipokratesa” nie jest do końca znany, wiadomo, że są one związane z rakiem płuc i oskrzeli. Statystyki pokazują, że u około 35 proc. chorych na raka płuc można zaobserwować ten objaw.
Jednak nie tylko rak płuc może być przyczyną palców pałeczkowatych. Mogą one również towarzyszyć innym schorzeniom, takim jak mukowiscydoza, przewlekła obturacyjna choroba płuc, zatorowość płucna, odma opłucnowa, rozstrzenie oskrzeli czy nadciśnienie płucne.
"Palce Hipokratesa" – zdjęcia
Charakterystyczną cechą "palców Hipokratesa" jest pogrubienie końcowych części palców oraz zaokrąglenie i uwypuklenie paznokci, które zaczynają przypominać kształtem szkło zegarka. Zmiany te mogą nasilać się w miarę rozwoju choroby.
Inne objawy raka płuc:
- chrypka,
- kaszel,
- świszczący oddech,
- ból w klatce piersiowej,
- odkrztuszanie krwistej plwociny lub krwi,
- nawracające zapalenie oskrzeli lub płuc,
- obrzęk twarzy lub szyi,
- brak apetytu,
- spadek masy ciała,
- zmęczenie oraz apatia.
Jeżeli zauważysz u siebie te objawy, szczególnie jeśli towarzyszą im "palce Hipokratesa", konieczne skonsultuj się z lekarzem. Wczesna diagnoza raka płuc może znacząco zwiększyć szanse na skuteczne leczenie.
Zobacz też:
Pulmonolog o raku płuca: “Ten nowotwór to niechlubny lider”
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) – przyczyny, objawy, leczenie
Polscy pacjenci przetestują szczepionkę na raka płuc. „To przełom”