Pacjenci.pl > Choroby > Zgaga i refluks to nie to samo. Gastroenterolog wskazuje, czym się różnią
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 10.11.2023 17:59

Zgaga i refluks to nie to samo. Gastroenterolog wskazuje, czym się różnią

None
shutterstock

Pojęć „zgaga” i „refluks” używamy często zamiennie. Jednak gdyby bliżej przyjrzeć się ich definicjom, okazałoby się, że różnicę są – i to znaczne. Czym więcej jest zgaga? Czym jest refluks? O opinię poprosiliśmy eksperta. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą gastroenterologiem lek. med. Jackiem Kowerzanow.

Czym różni się zgaga od refluksu?

Zgaga jest uczuciem palenia w dołku podsercowym. Powoduje też uczucie pieczenia za mostkiem. „Zgaga jest objawem i następstwem choroby refluksowej, więc nie jest to synonim”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow. 

Zgagę najczęściej powoduje refluks, lecz jej występowanie nie musi automatycznie oznaczać tej choroby. Wywołuje ją również treść żołądkowa, niektóre napoje i pokarmy. Co więcej, zgagę można uznać za odczucie subiektywne.

Choroba refluksowa jest czynnościowym zaburzeniem przewodu pokarmowego: „Refluksem nazywamy cofanie się treści żołądkowej do przełyku (jeśli mówimy o refluksie przełykowym). Jest to zjawisko fizjologiczne, występujące u większości osób po posiłkach. Natomiast o chorobie refluksowej mówimy wtedy, kiedy pojawiają się objawy bądź też powikłania, takie jak ubytki w błonie śluzowej przełyku”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.
shutterstock_2069702606.jpg

Chorzy na refluks powinni przestać je pić w trybie natychmiastowym! Gastroenterolog wskazał szczególnie szkodliwe napoje Nietypowe objawy refluksu. Większość osób nie kojarzy ich bezpośrednio z tą przypadłością

Objawy zgagi i refluksu

Typowym objawem zgagi jest wspomniany ból na wysokości mostka. Niekiedy jednak może być zlokalizowany w nadbrzuszu. Oprócz nich jej symptomami bywają kwaśne (rzadziej gorzkie) odbijania, powodujące uczucie palenia w gardle. Charakterystyczne dla zgagi jest to, że jej objawy nasilają się po spożyciu obfitego posiłku, w szczególności gdy dana osoba leży. Zgaga powoduje czasem chrypkę i suchy kaszel – objawy te występują w szczególności w godzinach porannych.

Zgaga to również charakterystyczny objaw choroby refluksowej. Jednak w tym przypadku chory ma także regurgitację: „czyli zjawisko cofania się treści żołądkowej do jamy ustnej bądź do gardła”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.

Objawów choroby refluksowej może być jednak więcej: „Należy pamiętać, że choroba refluksowa jest dość podstępna i może objawiać się także innymi dolegliwościami, takimi jak: bóle w klatce piersiowej, przewlekłe zapalenie gardła, napadowy kaszel, zapalenie krtani, ubytki szkliwa zębów”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.

Co wywołuje zgagę?

Przyczyną zgagi jest cofanie się treści pokarmowej i kwasu solnego z żołądka do przełyku. Następstwem tego jest podrażnienie nabłonka przełyku, który nie jest przystosowany do kontaktu z kwasem solnym. Powodować to mogą

 • wrzody żołądka i dwunastnicy,
 • choroby układu pokarmowego,
 • nadużywanie antybiotyków,
 • zakażenie H.pylori,
 • ciąża (zgaga pojawia się niekiedy w I trymestrze),
 • kamica pęcherzyka żółciowego.

Zgaga występuje również u całkowicie zdrowych osób. Powodować ją może spożycie:

 • cytrusów,
 • cebuli,
 • pomidorów i przetworów pomidorowych,
 • mięty,
 • alkoholu,
 • czekolady,
 • napojów gazowanych,
 • mocnej herbata i mocnej kawy.

Co wywołuje refluks?

Z kolei refluks jest chorobą wieloczynnikową. Lekarze wyróżniają 3 grupy przyczyn:

Pierwsze z nich to czynniki anatomiczne, do których zaliczamy m.in. przepuklinę wślizgową rozworu przełykowego przepony”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.

Do drugiej grupy tzw. czynnościowej zaliczamy głównie dysfunkcje dolnego zwieracza przełyku. Jest to mięsień w dolnym odcinku przełyku, który tworzy swoistą zastawkę oddzielającą żołądek od przełyku”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.

Trzecią grupę, na którą mamy największy wpływ jako pacjenci, tworzą zaburzenia środowiskowe, m.in. nadwaga, otyłość, palenie wyrobów tytoniowych, nadużywanie alkoholu, a także przyjmowanie niektórych leków”. - powiedział gastroenterolog lek. med Jacek Kowerzanow.

Chcesz podzielić się swoją historią na portalu Pacjenci.pl? Opisz ją dla nas i innych pacjentów. Możesz dołączyć swoje zdjęcie. A jeśli wolisz pozostać anonimowa lub anonimowy, zaznacz to :) Kontakt: [email protected]

Polecane