Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Profilaktyka i leczenie > Rola kwasu hialuronowego w leczeniu refluksu. Suplement nie tylko na urodę
Joanna Kamińska
Joanna Kamińska 22.05.2024 10:46

Rola kwasu hialuronowego w leczeniu refluksu. Suplement nie tylko na urodę

kobieta bierze suplement
Fot. Canva / Getty Images Signature

Kwas hialuronowy ze względu na swoje silne właściwości nawilżające, jest jednym z najczęściej stosowanych składników w kosmetologii. Okazuje się, że ma nie tylko działanie upiększające. Mało kto zdaje sobie sprawę, że znajduje także zastosowanie w leczeniu choroby refluksowej. Na czym polega jego działanie? Wyjaśniamy. 

Właściwości kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy to związek chemiczny, który występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Jest głównym składnikiem komórek skóry, ale znajduje się także w innych częściach ciała, m.in. w oczach, chrząstkach i stawach.

Dzięki swoim niezwykłym właściwościom wiązania wody, nawadnia skórę od wewnątrz, utrzymując ją w dobrej kondycji. Niestety, ok. 25. roku życia, jego ilość zaczyna stopniowo maleć, przez co skóra staje się bardziej sucha, wiotka i wrażliwa.  

Kwas hialuronowy dzięki swoim zdolnościom do wiązania wody w skórze właściwej, stał się cennym składnikiem kosmetyków nawilżających i przeciwzmarszczkowych, a także suplementów diety na zdrową i młodą skórę.

Kwas hialuronowy to główny składnik mazi stawowej. Jego suplementacja zalecana jest przy problemach ze stawami i kości, m.in. przy zmianach zwyrodnieniowych stawów. Pomaga wzmocnić stawy i chrząstki, tworzy warstwę maziową, zapewniając płynną pracę stawów.

kwas hialuronowy
Fot. Canva / irinaevva
Domowa laminacja brwi. Za parę złotych masz efekt jak z salonu Najważniejsza relacja dla Twojego zdrowia

Zastosowanie kwasu hialuronowego w leczeniu choroby refluksowej

Refluks to zjawisko fizjologiczne, polegające na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, które występuje zazwyczaj po posiłkach. Kiedy pojawiają się objawy bądź powikłania, takie jak ubytki w błonie śluzowej przełyku, wówczas mówimy o chorobie refluksowej. 

Choroba refluksowa jest schorzeniem przewlekłym, a leczenie ma charakter objawowy. Podstawą terapii jest modyfikacja stylu życia, a szczególnie zmiana nawyków żywieniowych i unikanie używek, takich jak alkohol i papierosy. 

- Głównym celem leczenia jest uśmierzanie dolegliwości i kontrola, aby nie dochodziło do groźnych powikłań. Podstawę leczenia stanowi modyfikacja stylu życia. Przy otyłości, bądź nadwadze musimy tę wagę zredukować. Powinniśmy zmienić nasze przyzwyczajenia dietetyczne, unikać palenia papierosów i nadużywania alkoholu - wyjaśnił w rozmowie z Pacjentami gastroenterolog lek. Jacek Kowerzanow.

Drugim elementem leczenia jest farmakoterapia. Podstawowymi lekami w terapii choroby refluksowej są inhibitory pompy protonowej i H2 blokery. 

- Drugą formą leczenia jest farmakoterapia, w której wykorzystuje się dwie podstawowe grupy leków. Pierwsza z nich to leki, które osłabiają, bądź hamują wydzielanie kwasu solnego do żołądka. Zaliczamy do nich inhibitory pompy protonowej oraz H2 blokery - wyjaśnił lek. Jacek Kowerzanow. 

W leczeniu choroby refluksowej znalazły zastosowanie również preparaty z kwasem hialuronowym. Poprawiają one nawilżenie błony śluzowej (zwłaszcza gardła i krtani) i wspomagają gojenie zmian błony śluzowej. 

- Drugą grupę stanowią leki, które minimalizują drażniące działanie treści żołądkowej na błonę śluzową przełyku. Należą do nich preparaty zawierające alginiany, a także dostępny na rynku i uwielbiany przez kobiety kwas hialuronowy - dodał lek. Jacek Kowerzanow.

Przeczytaj też: Przepracował ponad 62 lata. Taką emeryturę co miesiąc wypłaca mu ZUS

Preparat złożony kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny w leczeniu refluksu krtaniowo - gardłowego

Preparat złożony kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny pomaga zmniejszyć dolegliwości związane z chorobą refluksową, zwłaszcza u pacjentów z refluksem krtaniowo - gardłowym, którzy borykają się z przewlekłym kaszlem i chrypką. 

Działanie preparatu:  

  • powleka błonę śluzową krtani i gardła, chroniąc ją przed szkodliwym działaniem kwasu solnego;
  • przyspiesza gojenie zmienionej zapalnie błony śluzowej;
  • działa protekcyjne na błonę śluzową.

Skuteczne działanie doustnego preparatu złożonego kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny na dolegliwości refluksowe zostało potwierdzone badaniami na pacjentach z refluksem krtaniowo-gardłowym. 

Przeczytaj też: 

Cierpisz na zgagę i refluks? Tych produktów lepiej unikaj

Nietypowe objawy refluksu. Większość osób nie kojarzy ich bezpośrednio z tą przypadłością 

Chorzy na refluks kaszlą w ten sposób. Lekarz tłumaczy, jak rozpoznać chorobę

Polecane