„Medyczna marihuana leczy raka". Czy to prawda? Spytaliśmy eksperta
Zainteresowanie medyczną marihuaną wśród pacjentów onkologicznych rośnie. W onkologii znalazła zastosowanie w łagodzeniu nudności spowodowanych przez chemioterapię. Mimo to wśród jej zwolenników znajdą się tacy, którzy twierdzą, że medyczną marihuaną można zabić komórki rakowe. Czy mają racje? Ekspert nie pozostawia wątpliwości. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistą, chirurgiem dr n. med. Magdaleną Nitą, Dyrektorem ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.
Medyczna marihuana – stosowana w leczeniu objawowym
Zarówno wielu lekarzy, jak i innych specjalistów nie uznaje medycznej marihuany jako zastępczej formy klasycznego leczenia nowotworów np. chemioterapii, immunoterapii i leczenia chirurgicznego. „Stosowanie medycznej marihuany jest wspaniałym dopełnieniem klasycznej terapii, jak również alternatywą dla tradycyjnych form leczenia, które nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. W Internecie pojawią się informacje, że medyczna marihuana zabija komórki rakowe, jednak nie ma wystarczających danych, które by to potwierdziły”. - powiedziała dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.
Wykorzystanie marihuany w leczeniu nowotworów jest wciąż tematem wielu prac badawczych. Obecnie jednak stosowana jest przede wszystkim w leczeniu objawowym, polegającym na łagodzeniu objawów choroby nowotworowej: „Należy podkreślić, że medyczna marihuana nie zastąpi klasycznych metod terapii i jest wykorzystywana głównie w leczeniu objawowym. Mamy udowodnione dane, że medyczna marihuana wspaniale sprawdza się jako kooterapia w przypadku nudności indukowanych chemioterapią i dolegliwości bólowych różnego pochodzenia”. - powiedziała dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.
Czy medyczna marihuana jest pomocna również dla seniorów? Warte uwagi! Jak medyczna marihuana pomaga na ból? W wielu przypadkach może zastąpić lekiJak działa medyczna marihuana i w leczeniu których chorób jest pomocna?
Medyczną marihuanę stosuje się u pacjentów leczonych paliatywnie: „Działa bardzo dobrze na spastyczność mięśni i jest stosowana przez wielu pacjentów ze stwardnieniem rozsianym. Medyczna marihuana wykazuje także terapeutyczne działanie na migrenę i zaburzenia snu. Mamy także bardzo dużo pacjentek z endometriozą, które łączą terapię medyczną marihuaną z klasycznymi formami leczenia. Należy podkreślić, że ryzyko działań niepożądanych w przypadku stosowania medycznej marihuany jest o wiele mniejsze niż przy lekach opioidowych”. - powiedziała dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.
Efekty terapeutyczne medycznej marihuany to:
• działanie przeciwlękowe,
• zmniejszenie bólu,
• zmniejszenie spastyczności,
• pobudzenie apetytu,
• działanie przeciwwymiotne
• działanie przeciwzapalne,
• działanie nasenne.
Medyczna marihuana stosowana jest także w psychiatrii: „W przypadku tego rodzaju zaburzeń także stosujemy terapię medyczną marihuaną, przy czym każdy przypadek jest indywidualny. Medycyna to nie matematyka, więc nie działamy zero – jedynkowo. Mogą zachodzić interakcje między lekami a marihuaną, dlatego zawsze terapia musi być prowadzona pod kontrolą specjalisty. Lekarz decyduje o tym, czy możemy łączyć susz z innymi lekami”. - powiedziała dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.
Marihuana leczy, ale i uzależnia…
Medyczna marihuana uzależnia psychicznie: „Przeprowadzone badania wskazują jednak, że potencjał możliwego uzależnienia jest o wiele niższy niż w przypadku nikotyny i mniej więcej na takim samym poziomie (a nawet niższym) jak kofeina. W porównaniu do opioidów, które stosujemy w terapii przeciwbólowej, ryzyko uzależnienia od medycznego suszu jest niewielkie”. - powiedziała dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.
Medyczna marihuana zawiera THC, które ma działanie psychoaktywne. Dlatego pacjenci powinni korzystać z niej pod nadzorem lekarza, którego zadaniem jest dobór właściwych dawek:
„Przede wszystkim terapia medyczną marihuaną powinna być prowadzona pod bacznym okiem lekarza, który na co dzień zajmuje się tego typu leczeniem. Prowadzimy terapie na zasadzie miareczkowania od możliwie jak najmniejszych dawek. Pacjent współpracując z lekarzem stopniowo zwiększa dawki. Kierując się tą zasadą staramy się zminimalizować ryzyko działań niepożądanych, przy czym tak jak przy każdym leku mogą wystąpić skutki uboczne”. - powiedziała dr n. med. Magdalena Nita, Dyrektor ds. Medycznych Centrum Medycyny Konopnej.