Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Shannen Doherty: "Nie chcę umierać". Aktorka walczy z rakiem od lat
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 30.11.2023 17:19

Shannen Doherty: "Nie chcę umierać". Aktorka walczy z rakiem od lat

Shannen Doherty
canva

W najnowszym wywiadzie dla „People” Shannen Doherty aktorka znana z roli m.in. w serialu „Beverly Hills, 90210” wyznał, że zmaga się z chorobą nowotworową. Jest to również problem wielu Polek – codziennie z tego powodu umiera 15 kobiet. Co to za choroba?

Shanen Doherty ma raka piersi

Raka piersi u Shanen Doherty zdiagnozowano w 2015 r. Wówczas przeszła zabieg mastektomii, chemioterapię i radioterapię. W 2017 r. przyznała, że choroba jest jednak w remisji. W 2020 r. u aktorki zdiagnozowano już czwarte stadium raka z przerzutami do kości i mózgu.

Niedawno w wywiadzie dla amerykańskiego tygodnika„People” Doherty powiedziała, jak sobie radzi. Podzieliła się swoimi refleksjami na temat życia i jak zmienił się jej światopogląd w związku z chorobą. Przyznała, że zaczęła doceniać każdą chwilę i stała się „wszystkiego bardziej świadoma”. Dodała również, że jest wdzięczna za każdy dzień życia.

Mimo iż choroba Doherty znajduje się najbardziej zaawansowanym stadium rozwoju, aktorka przyznała, że nie zamierza się poddawać. Zapytana o źródło swoje siły, wyznała, że dużo zawdzięcza temu, jak została wychowana przez matkę i wierze. „Budzę się i kładę spać, dziękując Bogu, modląc się o rzeczy, które są dla mnie ważne, nie prosząc o zbyt wiele – powiedziała Shannen Doherty

Co roku w Polsce diagnozuje się 19 tys. przypadków raka piersi. Codziennie dowiaduje się, że jest chorych 50 kobiet, a 15 umiera. 

Projekt bez nazwy - 2023-11-30T170152.507.png

Karolina Skiba ujawnia, jak przypadkowo odkryła nowotwór. Te same objawy ma codziennie 50 Polek! Rak piersi. Czy możesz zrobić badanie genetyczne?

Czym jest czwarte stadium zaawansowania raka piersi?

W IV stadium rozwoju raka piersi dochodzi do przerzutów do organów i kości. Terminu „zaawansowany rak piersi” używa się, by opisać zarówno miejscowo zaawansowanego raka piersi, nieoperacyjnego, jak i wspomnianego raka piersi z przerzutami do narządów odległych. Może manifestować się jako wznowa po wcześniejszym leczeniu radykalnym.

Przerzuty najczęściej lokalizują się w kościach, płucach, wątrobie, mózgu i tkankach miękkich.


 

Wczesne symptomy przerzutów raka piersi

Najczęściej występującymi objawami IV stadium raka piersi są:

  • zaburzenia widzenia,
  • bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • kaszel,
  • bóle kości,
  • utrata apetytu,
  • utrata masy ciała.

Charakterystycznym objawem sugerującym, że w układzie kostnym pojawiły się ogniska przerzutowe, jest promieniujący ból. Powodują go zmiany nowotworowe w kości albo naciekanie guza na tkankę okostną.

Pierwszym objawem przerzutów raka piersi do kości jest osłabienie kończyny, drętwienie, problemy z poruszaniem i złamania patologiczne.

Gdy dolegliwości te się pojawiają, lekarz kieruje pacjenta na badania obrazowe, badania laboratoryjne i scyntygrafię kości.

IV stadium raka nie jest jednak wyrokiem: "(Słysząc o chorobie — red.) ludziom wydaje się, że nie jesteś w stanie chodzić, jeść czy pracować. Odstawiają cię na bok, mimo iż jesteś młodą osobą. Wydaje się im, że w tym stanie jest się już na emeryturze. Jednak my (chorzy na raka-red). Na nie jesteśmy” – powiedziała Doherty podczas rozmowy z „People”

Polecane