Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Zdrowie > Naczynioruchowe bóle głowy – przyczyny objawy, leczenie napięciowego bólu głowy
Magdalena Samecka
Magdalena Samecka 19.03.2022 01:34

Naczynioruchowe bóle głowy – przyczyny objawy, leczenie napięciowego bólu głowy

Naczynioruchowe bóle głowy – przyczyny objawy, leczenie napięciowego bólu głowy
pixabay

Naczynioruchowe bóle głowy – czym się charakteryzują?

Naczynioruchowe bóle głowy to bóle o charakterze napięciowym, które dotyczą większości populacji. Pojawiają się najczęściej w sytuacjach stresowych, po nieprzespanej nocy czy podczas niekorzystnej pogody.

Pacjenci doświadczający naczynioruchowych bóli głowy opisują tę dolegliwość jako „zwykły” czy „codzienny” ból głowy. Nie jest on silny, mija przeważnie po zażyciu tabletki przeciwbólowej z paracetamolem lub ibuprofenem. Częściej napięciowego bólu głowy doświadczają kobiety niż mężczyźni, przeważnie osoby młode, pomiędzy 25. a 35. rokiem życia.

Naczynioruchowe bóle głowy są zdecydowanie łagodniejsze niż chociażby migrena, charakteryzują się występowaniem dolegliwości po obu stronach głowy, ból jest stały, niepulsujący. Wśród napięciowych bóli głowy wyróżnia się bóle pierwotne (samoistne) oraz wtórne (objawowe).\

Naczynioruchowe bóle głowy – przyczyny

Bóle głowy naczynioruchowe są najczęstszą postacią bólu głowy. Zazwyczaj nie są silne, niemniej mogą utrudniać normalne funkcjonowanie i wymagać zażycia środka przeciwbólowego. Mogą mieć postać epizodyczną i występują wówczas rzadziej niż 15 dni w miesiącu lub przewlekłą, gdy trwają więcej niż 15 dni w miesiącu przez co najmniej 3 miesiące. Przewlekłe napięciowe bóle głowy wymagają konsultacji z lekarzem.

Dokładna przyczyna naczynioruchowych bóli głowy nie jest znana. Wiadomo natomiast, że nieprawidłowości dotyczą niewielkich naczyń krwionośnych, inaczej niż przy migrenowych bólach głowy, które obejmują większe struktury, dlatego też dolegliwości nie są tak dokuczliwe. Poszerzające się naczynia krwionośne drażnią zakończenia nerwowe znajdujące się w oponach mózgowych i generują ból.

Czynniki, które mogą wywoływać naczynioruchowe bóle głowy to m.in.:

  • stres,

  • napięcie,

  • przemęczenie,

  • niewystarczająca ilość snu,

  • zbyt mała ilość wypijanych płynów, odwodnienie,

  • alkohol,

  • nadmierna ilość kofeiny w diecie,

  • palenie tytoniu,

  • dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego,

  • nieprawidłowa postawa ciała,

  • infekcje górnych dróg oddechowych,

  • długie przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, brak aktywności na świeżym powietrzu,

  • niekorzystna pogoda,

  • głód.

Naczynioruchowe bóle głowy – objawy

Podstawowym objawem jest oczywiście ból głowy. Ma on jednak pewne cechy charakterystyczne, odróżniające go od bóli głowy o innym podłożu. Ból ten jest zazwyczaj tępy, obustronny, symetryczny (obejmuje przeważnie okolicę czołową, skroniową, ciemieniową), nie pulsuje i nie zwiększa się przy wysiłku fizycznym. Pacjenci często określają go jako ból uciskający czaszkę i oczodoły, powodujący uczucie odrętwienia. Może mu towarzyszyć ból i napięcie mięśni karku, rzadko nudności. Trwa on od kilkudziesięciu minut do kilku dni.

Przy napięciowym bólu głowy nie pojawiają się wymioty, zawroty głowy czy światłowstręt. Nie występują również „pulsowanie głowy” ani objawy aury charakterystyczne dla migren.

Naczynioruchowe bóle głowy – diagnostyka i leczenie

Diagnostyka przy naczynioruchowych bólach głowy to przede wszystkim wywiad z pacjentem i różnicowanie dolegliwości z migreną. Częściej spotyka się napięciowe bóle głowy epizodyczne, jednak, jeżeli mają one charakter przewlekły, lekarz może zlecić wykonanie badania obrazowego w postaci tomografii komputerowej.

Leczenie naczynioruchowych bóli głowy polega na doraźnym przyjmowaniu leków przeciwbólowych z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Oprócz farmakologicznych metod łagodzenie bólu warto spróbować także: technik relaksacyjnych, biofeedbacku, akupunktury, fizjoterapii (ze szczególnym uwzględnieniem osteopatii), jogi, zimnych kompresów na czoło. Jeśli ataki bólowe pojawiają się często i są spowodowane przewlekłym stresem, napięciem, konieczna może być wizyta u psychologa i rozpoczęcie terapii, a w niektórych przypadkach również wizyta u psychiatry i zastosowanie leczenia przeciwdepresyjnego i przeciwlękowego.

Tagi: