Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka choroby cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdaniem Lekarza > Naukowcy są już prawie pewni: Smog koronawirusa nie przenosi, ale zwiększa śmiertelność z jego powodu
Bożena Stasiak
Bożena Stasiak 19.03.2022 01:34

Naukowcy są już prawie pewni: Smog koronawirusa nie przenosi, ale zwiększa śmiertelność z jego powodu

Wpływ smogu na epidemię koronawirusa
fot. pixabay.com/ii7017

Ten związek potwierdzały również badania włoskich i chińskich naukowców. Ci drudzy już w 2003r. podczas epidemii wirusa SARS zaobserwowali, że osoby zakażone nim były aż o ok. 84 proc. bardziej narażone na śmierć, gdy przebywały na obszarach o wysokim zanieczyszczeniu powietrza. 

To wyjaśniało, dlaczego najwięcej zgonów we Włoszech miało miejsce w Lombardii czy w tych stanach USA, gdzie zanieczyszczenie powietrza znacznie przekraczało normę. 

Tymczasem badania prowadzone przez naukowców z włoskiego Stowarzyszenia Medycyny Środowiska pokazały, że związek smogu z koronawirusem nie jest tak jednoznaczny. Co prawda naukowcy potwierdzili obecność koronawirusa w  pyle zawieszonym w powietrzu, ale wykluczyli możliwość przenoszenia go przez smog.  Ponieważ jednak zanieczyszczenie powietrza prowadzi do uszkodzenia i zwiększenia niewydolności płuc, tym samym osoby, które przebywają w takim środowisku, są dużo bardziej zagrożone koronawirusem. Im mniejszą mają wydolność początkową (przed zakażeniem) płuc, tym większe jest u nich ryzyko powikłań i zgonu po zakażeniu.

Tagi:
Polecane