Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Nie tylko choroby serca powodują ucisk w klatce piersiowej! O tych przyczynach mówi się niewiele
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 18.08.2023 09:40

Nie tylko choroby serca powodują ucisk w klatce piersiowej! O tych przyczynach mówi się niewiele

ból w klatce piersiowej
canva

Ucisk w klatce piersiowej to dolegliwość, która przydarzyła się większości z nas chociaż raz w życiu. Wówczas problem sprawiać może nawet złapanie oddechu. Jednym z częstszych skojarzeń z tego rodzaju dolegliwością jest choroba serca. Jednak przyczyny mogą być zupełnie inne, o czym często się nie mówi. Artykuł powstał na podstawie rozmowy ze specjalistami: gastroenterologiem, lek. med Jackiem Kowerzanow; psycholog i psychoterapeutą mgr Weroniką Janeczko; kardiologiem inwazyjnym, dr n. med. Przemysławem Kwasiborskim.

Refluks

Ucisk w klatce piersiowej może być spowodowany chorobą refluksową. Pojawia się, gdy treść żołądkowa przemieszcza do przełyku. Ból pojawiający się w tym stanie zlokalizowany jest na wysokości serca. Nasila się przeważnie, gdy dana osoba się pochyla. Powoduje go zgaga: „Głównym, typowym objawem zgłaszanym przez pacjentów jest zgaga. Zgagą nazywamy uczucie pieczenia, palenia za mostkiem”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Jednak stwierdzenie, że objawem refluksu jest silny ból w klatce piersiowej, tak jak w przypadku zawału, wydaje się być na wyrost: „Pamiętajmy, że ból w klatce piersiowej w pierwszej kolejności musi zostać zdiagnozowany i oceniony przez specjalistę z zakresu chorób układu krążenia czyli kardiologa. Jeżeli kardiolog nie stwierdzi przyczyny bólu, pacjent zazwyczaj jest kierowany do specjalisty z zakresu gastroenterologii. Refluks może objawiać się bólem w klatce piersiowej, aczkolwiek jest to nietypowa dolegliwość”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Projekt bez nazwy - 2023-08-17T214328.649.png

Refluks może zmienić barwę głosu! To mało znany objaw. Gastroenterolog wyjaśnia, jak brzmi osoba chora Nerwica lękowa – jak się objawia i jak wygląda leczenie?

Nerwica lękowa

Ucisk w klatce piersiowej może mieć związek ze zdrowiem psychicznym. Powoduje go także reakcja stresowa, objaw nerwicy lękowej:

„Dolegliwości, które również mogą towarzyszyć lękowi panicznemu są związane z odczuciami w klatce piersiowej lub brzuchem. Mogą pojawić się nudności, trudności z oddychaniem, czy uczucie dławienia się albo dyskomfortu\bólu w klatce piersiowej. Z innych objawów, mogą także wystąpić zawroty głowy, obawa utraty kontroli, czy poczucie depersonalizacji (nierealności samego siebie) lub derealizacji (nierealności otoczenia)”. - powiedziała psycholog i psychoterapeuta mgr Weronika Janeczko.

Objawami nerwicy są ucisk, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej i kłucie. Ból w klatce piersiowej jest najczęstszym objawem choroby. Często ma zmienny charakter, może być niezbyt nasilony i utrzymywać się przez pewien czas. Poprzedza go przeważnie stres emocjonalny.

 

 

Zatorowość płucna

Ból w klatce piersiowej bywa też sygnałem zatorowości płucnej, szczególnie gdy towarzyszy mu gwałtowna duszność. W tym przypadku ból nasila się zazwyczaj przy oddychaniu: „Najczęściej pacjenci zgłaszają się z powodu niewydolności oddechowej, częściowej bądź całkowitej oraz niewydolności krążenia, ból w klatce piersiowej, mimo że wymieniany klasycznie jako jeden z częściej występujących objawów, często nie występuje”. - powiedział kardiolog inwazyjny, dr n. med. Przemysław Kwasiborski