Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Zdrowie Psychiczne > Nie żyje wybitny operator filmowy. Arkadiusz Tomiak miał 55 lat
Sylwia  Wamej
Sylwia Wamej 11.06.2024 11:45

Nie żyje wybitny operator filmowy. Arkadiusz Tomiak miał 55 lat

Arkadiusz Tomiak, operator filmowy, wypadek
Fot. East News/ Jakub Kamiński

Nie żyje Arkadiusz Tomiak, polski operator filmowy. Znany ze zdjęć do takich filmów jak m.in. “Symetria”, “Palimpsest” zginął w poniedziałek w wypadku samochodowym. Polski operator był w drodze na festiwal “Młodzi i film”.

W auto Tomiaka uderzyło BMW, wpychając go pod nadjeżdżającego TIR-a. Jak podała “Rzeczpospolita”, samochód Tomiaka stanął w płomieniach. Arkadiusz Tomiak miał 55 lat.

 

Nie żyje operator filmy, Arkadiusz Tomiak

Jak donosi dziennik “Rzeczpospolita” Arkadiusz Tomiak zginął w wypadku samochodowym, jadąc na festiwal filmowy “Młodzi i film”. Do tragicznego wypadku doszło w Lubiewicach, gdzie samochód operatora został staranowany przez BMW i wepchnięty pod TIR -a, który jechał z naprzeciwka. Auto Tomiaka stanęło w płomieniach.

O śmierci wybitnego operatora filmowego informował w mediach społecznościowych dziennikarz i autor książek, Cezary Łazarewicz.

Nie żyje Arek Tomiak, kolega z podwórka przy Królowej Jadwigi. Zanim został topowym polskim operatorem, zrobił serię pejzaży darłowskich, którymi chwaliła się jego szkoła. To były czarno białe fotografia miejsc, które wszyscy znaliśmy w tym małym miasteczku. Ale on je pokazał z trochę innej perspektywy, że gdybyśmy nie wiedzieli jak jest, to moglibyśmy się nabrać na ich piękno. Wielki żal" - napisał w mediach społecznościowych.

Nawrót raka piersi da się przewidzieć rok wcześniej. To szansa dla chorych Nie żyje Beata Maksymow-Wendt. Była dwukrotną mistrzynią świata

Filmowcy pożegnali operatora

Pożegnalny wpis pojawił się również na facebookowym profilu Polskich Nagród Filmowych Orły.

Do Polskich Nagród Filmowych Orły po raz pierwszy nominowany był w 2001 roku za zdjęcia do filmu 'Daleko od okna' Jana Jakuba Kolskiego. Rok później otrzymał drugą nominację - za 'Ciszę' Michała Rosy. Kolejne związane są z filmami Konrada Niewolskiego - 'Symetrią' w 2005 roku i dwa lata później 'Palimpsestem'. W końcu przyszedł rok 2013 i nominacja za "Obławę" Marcina Krzyształowicza, która przyniosła mu w końcu statuetkę Orła. W roku 2016 sięgnął natomiast po nominacyjny dublet - za 'Fotografa' Waldemara Krzystka oraz 'Karbalę' Krzysztofa Łukaszewicza, a Akademia ostatecznie nagrodziła go ten ostatni film. R. I. P." - czytamy.

Kim był Arkadiusz Tomiak?

Arkadiusz Tomiak urodził się w 1969 r. w Koszalinie. W 1995 r. skończył studia operatorskie w łódzkiej Filmówce. Tomiak był członkiem Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych i Europejskiej Akademii Filmowej. Tomiak został uhonorowany dwukrotnie Złotymi Lwami w Gdyni, za filmy  “Daleko od okna”, “Statyści" oraz “Palimpsest”. 

Tomiak był też autorem zdjęć do filmów “Legiony”, “Dziewczyny z szafy” oraz “Czerwone maki”. Arkadiusz Tomiak był członkiem Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych, natomiast w latach 2015-2019 jego przewodniczącym. Należał również do Europejskiej Akademii Filmowej. Karierę filmową rozpoczynał razem z reżyserem - Janem Jakubem Kolskim, gdzie pracowali wspólnie przy takich filmach, jak “Cudowne miejsce” czy “Grający z talerza”. Arkadiusz Tomiak miał 55 lat.

Czytaj też:

Nie żyje Halinka Kiepska. Po długiej chorobie zmarła Marzena Kipiel-Sztuka

Nie żyje Barbara Sienkiewicz, najstarsza mama w Polsce. Jej dzieci trafiły do placówki wychowawczej

Nie żyje znana dziennikarka. Dzień przed śmiercią była na wizji
 

Polecane