Wyszukaj w serwisie
choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne zdrowie psychiczne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja
Pacjenci.pl > Choroby > Objawy raka, których nie kojarzymy z nowotworem. Przypominają banalne infekcje
Piotr Cieciuch
Piotr Cieciuch 11.10.2023 08:51

Objawy raka, których nie kojarzymy z nowotworem. Przypominają banalne infekcje

ból szyi, nowotwór
Fot. Canva.com

Pierwsze sygnały nowotworu na pierwszy rzut oka często wydają się niegroźne. Niekiedy choremu wydaje się, że pogorszający się stan zdrowia jest spowodowany tylko chwilowym osłabieniem, stresem, niezdrową dieta. A rak bywa podstępny. Potrafi się kamuflować. Jaką ma taktykę? O podpowiedzi poprosiliśmy doktor Olge Urbanowską - Domańską, onkologa i gastroenterologa. 

Długotrwała gorączka, zmiany skórne

U pacjentów onkologicznych gorączka bywa pierwszym objawem rozwoju nowotworu i obecności zmian martwiczych w zmianach przerzutowych i w obrębie guza. Jej przyczyna nie zawsze jednak jest wiadoma. Niepokojącym sygnałem jest, gdy gorączka utrzymuje się przez kilka dnia i trudno ją obniżyć.  Gorączka o nieznanej etiologii bywa symptomem białaczki lub chłoniaka. Wczesnym objawem chłoniaka bywa także utrzymujący się stan podgorączkowy, mogący nawracać. 

Skórne objawy nowotworów często pojawiają się wcześniej nawet niż charakterystyczne symptomy. Jak wynika ze statystyk, ma je nawet co dziesiąty pacjent onkologiczny. Powodują je procesy autoimmunologiczne np. gdy organizm wysyła przeciwciała do walki z komórkami nowotworowymi. Jeśli zmiany te pojawiają się niezależnie od czynników zewnętrznych, to sygnał, by natychmiast skonsultować się z lekarzem. Takimi objawami mogą być:

  • przewlekły świąd,
  • obrzęki na twarzy, tułowiu, rękach i nogach,
  • przekształcanie pęcherzyków i krostek we wrzody,
  • brodawki łojotokowe,
  • brunatne przebarwienie w okolicy pachwin, przy zgięciach łokci lub kolan.

Szyja-bol-mloda-canva.jpg

Pomnik Chrystusa Okupiciela w Rio cały na różowo. Jest ważny powód Karolina Skiba ujawnia, jak przypadkowo odkryła nowotwór. Te same objawy ma codziennie 50 Polek!

Uczucie wyczerpania

Jest to stan, gdy osoba jest przewlekle zmęczona. Jest to powszechna dolegliwość wśród osób chorujących na nowotwory. Jednak nie jest to stan porównywalny do typowego zmęczenia, które odczuwa osoba zdrowa np. po ciężkim dniu w pracy czy po treningu. Pacjenci onkologiczni męczą się szybciej i nawet sen nie daje regeneracji. W przypadku chorób nowotworowych zmęczenie utrzymuje się nawet miesiącami, choć mogą być okresy, gdy chory czuje się lepiej.

Nowotwory zmieniają niekiedy poziom hormonów np. piersi lub prostaty – to również może powodować zmęczenie.

 

Ból pleców i depresja

Ból pleców to także objaw choroby nowotworowej, choć częściej pacjenci kojarzą go ze schorzeniem kręgosłupa: „Bóle pleców w okolicy lędźwiowej, często promieniujące do brzucha, zazwyczaj kojarzone z dolegliwościami ze strony kręgosłupa, mogą wskazywać na rozwijającego się raka trzustki. Innymi objawami, które powinny skłonić do pogłębienia diagnostyki, są nagłe wystąpienie cukrzycy, biegunki, często występująca niestrawność”. - powiedziała lek. specjalista onkologii klinicznej Olga Urbanowska - Domańska.

20-40% pacjentów onkologicznych ma depresję. Zespół depresyjny stwierdza się u 1/3 pacjentów w momencie rozpoznania nowotworu. W 2013 r. opublikowano wyniki badań, z których wynikało, że 31% pacjentów z nowotworami układu pokarmowego ma depresję. Najwięcej pacjentów onkologicznych z depresją występuje wśród chorych na raka trzustki: U pacjentów może pojawić się również tak nietypowy objaw jak obniżony nastrój lub depresja”. - powiedziała lek. specjalista onkologii klinicznej Olga Urbanowska - Domańska. 

plecy ból

Problemy z połykaniem, kaszel i inne zmiany

Gdy w gardle rozwijają się komórki nowotworowe, pacjent zaczyna mieć trudności z połykaniem. Objawem raka jest dysfagia – chory w tym stanie ma wrażenie, jakby pokarm lub napój z trudem przechodziły przez jamę ustną do żołądka. Pacjenci onkologiczni opisują to jako kłopot z połykaniem uformowanego kęsa pokarmu. Często towarzyszy im wrażenie, że przełyk jest zablokowany.

Uporczywy kaszel bywa przyczyną raka płuc. Podejrzenie tej choroby pojawia się przeważnie, gdy dolegliwość utrzymuje się długo i jest wyjątkowo nasilona. Do lekarza należy udać się, jeśli kaszel utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie.

Objawami raka mogą być również:

  • obecność krwi w kale,
  • obrzęk jąder lub guzek jąder,
  • bolesne parcie na mocz, zmiana koloru moczu,
  • zgaga,
  • opuchnięte węzły chłonne.

W fazie zaawansowanej pojawiają się objawy ogólne , takie jak m.in. spadek masy ciała czy ogólne osłabienie. Poza tym w zależności od tego, w którym miejscu jelita rak się umiejscawia, obserwujemy różne objawy. W przypadku, kiedy rozwija się w prawej części jelita grubego, najczęściej pojawią się bóle brzucha, które są niespecyficzne i niecharakterystyczne. Nie jesteśmy też w stanie wychwycić wizualnie krwawienia z przewodu pokarmowego”. - powiedział gastroenterolog lek. med. Jacek Kowerzanow.

Polecane